برترین دانشگاه های روسیه بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهان

یکی از مهم‌ترین مسائل در انتخاب دانشگاه و کشوری که مقصد ادامه تحصیل شما خواهد بود، رتبه دانشگاه مورد نظر و سطح علمی آنجاست. دانشگاه‌هایی که رتبه برتری را در سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص داده‌اند، طبیعتا از سطح علمی و جذبه دانشگاهی بالاتری برخوردارند و قادرند دانش بیشتری را با روش‌های بهتری عرضه کنند.

دانشگاه‌های روسیه به سرعت در حال پیشرفت هستند. در سال‌های اخیر شمار دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی روسی که در بین رتبه‌بندی دانشگاه‌های بین‌المللی جای دارند، به طور مشخصی افزایش یافته است. بعلاوه سطح دانشگاه‌هایی که پیش‌تر در رتبه‌بندی بودند نیز بالاتر رفته و رتبه این دانشگاه‌ها ارتقا یافته است. 

دانشگاه‌های برتر روسیه در سیستم‌های رتبه‌بندی مختلف QS، THE و ARWU حضور دارند. در لیست بسیاری از نظام‌های رده‌بندی دانشگاه‌های بین‌المللی، نام حداقل چند دانشگاه روسیه‌ای به چشم می‌خورد. در ادامه اطلاعاتی در خصوص این سیستم‌های رتبه‌بندی آورده شده است. رتبه دانشگاه‌ها در هر یک از سیستم‌های رتبه‌بندی بر اساس معیارهای مختلفی از جمله توان علمی کل، توان علمی در یک رشته بخصوص، توان علمی دانشکده‌ها و توان علمی در سطح منطقه‌ای سنجیده می‌شود.

برترین دانشگاه های روسیه
© shutterstock.com
رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان (ARWU)

رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان (ARWU)

نظام رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان یا به اختصار ARWU یکی از معتبرترین و مطمئن‌ترین سیستم‌ها در این زمینه است. شایان ذکر است که این روش به نام رتبه‌بندی شانگهای نیز شناخته می‌شود. معمولاً رتبه دانشگاه‌های مطرح جهان بر اساس رتبه‌بندی شانگهای گزارش می‌شود و بر همین اساس دانشگاه‌ها با یکدیگر مقایسه می‌شوند. 

این روش توسط انستیتو آموزش عالی جیاوو تونگ شانگهای و در سال ۲۰۰۳ شکل گرفت. محور اصلی این روش، رتبه‌بندی بر فعالیت تحقیقاتی دانشگاه‌ها است و ارزیابی بر اساس توان علمی در یک رشته یا زمینه تحصیلی بخصوص، از ارزش کمتری برخوردار است. در واقع در این روش همه پژوهش‌ها هم‌ارز هستند، به دانشگاه نمره‌ای کلی و بر اساس فعالیت آن در همه زمینه‌ها اعطا می‌شود.

مهم‌ترین شاخص‌های این سازوکار، رتبه‌بندی بر اساس مهم‌ترین فعالیت‌های علمی است. فعالیت‌هایی نظیر  تعداد دفعات دریافت جوایز بزرگی مثل جایزه نوبل، مدال فیلد (مخصوص رشته ریاضیات و علوم ریاضی) از سوی دانشجویان، اساتید و کارکنان یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها است. همچنین تعداد استناد محققان (citation) و تعداد مقاله‌هایی که در ژورنال‌های معتبر (نظیر Nature و Science) به چاپ رسانده‌اند نیز یکی از عواملی است که معین می‌کند یک دانشگاه چه رتبه‌ای داشته باشد. متخصصان این زمینه، ۱۵۰۰ دانشگاه برتر در جهان را ارزیابی می‌کنند که نام ۵۰۰ دانشگاه برتر این لیست منتشر می‌شود.

دانشگاه‌های متعددی از روسیه همواره در بین لیست دانشگاه‌های برتر جهان حضور داشته‌اند. برخی از این دانشگاه‌ها مثل دانشگاه ایالتی لومونسوف مسکو، رتبه عالی ۸۷ را در سال ۲۰۱۹ به خود اختصاص داده است. سایر دانشگاه‌های روسیه از جمله دانشگاه سن‌پترزبورگ و دانشگاه ایالاتی نووسیبریسک نیز هرساله رتبه‌های بسیار خوبی را در بازه ۳۰۰ الی ۴۰۰ را به خود اختصاص داده‌اند و در بین بهترین دانشگاه‌های جهان حضور داشته‌اند.

رتبه‌بندی QS برای دانشگاه‌های جهان

رتبه‌بندی QS برای دانشگاه‌های جهان

این نظام رتبه‌بندی توسط یک کمپانی بازاریابی بریتانیایی به نام Quacquarelli Symonds ابداع شده است. نظام رتبه‌بندی Qs بر اساس ۶ شاخص با ارزش‌های غیر همسان، دانشگاه‌های جهان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این 6 شاخص عبارت‌اند از اعتبار و آوازه آکادمیک، شهرت در بین کارمندان، نسبت کارمندان به دانشجویان، درصد دانشجویان خارجی، درصد کارکنان و کارمندان خارجی و سهم هر استاد از مقالات استناد شده کل دانشگاه. 

در بین ۶ شاخص رتبه‌بندی QS، شاخص آوازه و اعتبار آکادمیک بیشترین سهم و اثر را در رتبه یک دانشگاه دارد. این شاخص بر اساس آزمون‌هایی در دنیای آکادمیک سنجیده می‌شود. طبیعتاً مواردی مثل مقالات چاپ شده، استنادهایی که به مقالات چاپ شده توسط دانشگاه شده است، جوایز علمی معتبری که دانشگاه آن‌ها را از آن خود کرده، در تعین امتیاز این شاخص مؤثرند.

علی‌رغم اینکه به نظر می‌رسد مهم‌ترین عامل در رتبه دهی به دانشگاه‌ها، سطح علمی و دانش آن‌ها است، اما نظام رتبه‌بندی QS به عوامل دیگری نیز توجه کرده است. بر اساس نقطه نظر QS، دانشگاه‌هایی با رتبه عالی باید قادر باشند شرایط زندگی، تحصیل و اشتغال قابل قبولی را برای دانشجویان و کارکنان خود فراهم کنند. رضایت کارکنان و آوازه یک دانشگاه در نظر افراد دانشجو و کارمند، بر اساس نظر مستقیم این افراد تعیین می‌شود.

در سال تحصیلی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ نظام رتبه‌بندی QS، آوازه و اعتبار دانشگاه‌ها را بر اساس ۷۵ هزار کامنت و نظر مستقیم دانشجویان و کارکنان دانشگاه‌ها رتبه‌بندی کرد. ۵۰۰ دانشگاه برتر این رتبه‌بندی، اعلام شد و قابل رؤیت قرار گرفت.

در سیستم رتبه‌بندی QS نیز دانشگاه‌های مطرحی از روسیه حضور دارند. از جمله لومونسوف مسکو، دانشگاه ایالتی سن‌پترزبورگ، دانشگاه صنعتی باومان مسکو، انستیتیو فیزیک و فنّاوری مسکو و مرکز تحقیقات ملی فناوری هسته‌ای روسیه.

نظام رتبه‌بندی THE

نظام رتبه‌بندی THE

نظام رتبه‌بندی آموزش عالی تایمز که معمولاً به نام رتبه‌بندی تایمز نیز شناخته می‌شود، یکی دیگر از رتبه‌بندی‌های معتبر است. سیستم THE رتبه‌بندی بزرگی را بر اساس یک نظرسنجی سالیانه از متخصصان این زمینه و بر روی ۲۰ هزار نماینده مراکز آموزش عالی در سرتاسر جهان انجام می‌دهد.

فرآیند رتبه‌بندی تایمز بر اساس ۱۳ شاخص انجام می‌شود. این شاخص‌ها در ۵ گروه تدریس، تحقیقات، استنادها، درآمد عملیات و بین‌المللی بودن (به معنای تعداد دانشجویان، اساتید، همکاران علمی و مقاله نویسان خارجی) دسته‌بندی می‌شوند و از ارزش‌های مختلفی برخوردارند. رتبه‌بندی ۲۰۱۸ تایمز، ۱۲۵۰ دانشگاه را در جهان رتبه‌بندی و به همگان اعلام کرد.

در بین لیست اعلام شده از رتبه‌بندی تایمز نیز نام چندین دانشگاه روسیه از جمله دانشگاه‌های مطرحی همچون دانشگاه ایالتی لومونسوف مسکو، دانشگاه ایالتی سن‌پترزبورگ و دانشگاه صنعتی باومان مسکو حضور دارند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا