مزایای تحصیل در روسیه

مزایای تحصیل در روسیه
© UNN

اگر بخواهید مزایای تحصیل در روسیه را بدانید، بهتر است کمی با آمار مربوط به این موضوع آشنا شوید. بر اساس سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، روسیه بیشترین تعداد افراد تحصیل‌کرده در جهان را دارد. تعداد این افراد، حتی از کشورهایی مانند کانادا، ژاپن و آمریکا هم بیشتر است. نیمی از جمعیت این کشور دارای مدرک دانشگاهی هستند. بیش از دویست هزار نفر از ۱۶۸ کشور جهان، برای تحصیل به روسیه می‌روند. پس می‌توان پیش‌بینی کرد که تحصیل در این کشور دارای مزایای زیادی است. در ادامه به برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

آموزش جامع دانشگاهی در روسیه
© SUSU

آموزش جامع دانشگاهی در روسیه

در کشور روسیه شما می‌توانید در تمامی رشته‌ها در دانشگاه تحصیل کنید. اما اگر به دنبال این هستید که بدانید این کشور در کدام رشته‌ها دارای توانایی آکادمیک بالاتری است، در پاسخ می‌توان گفت: فیزیک، ریاضی و رشته‌های علوم طبیعی. روسیه برای تربیت دانشمندان در رشته‌های ریاضیات، فیزیک، مهندسی، شیمی، برنامه‌نویسی و … بسیار شناخته شده است.

گستره وسیع رشته‌های دانشگاهی و برنامه‌های آموزشی در روسیه

توجه

متقاضیان خارجی تحصیل در روسیه، می‌توانند از میان موارد زیر انتخاب کنند:

– ۷۶۶ دانشگاه در ۸۲ ناحیه کشور روسیه از شهر کالینینگراد تا ولادیوستوک؛

– ۲۰۵ رشته مختلف از ریاضیات و علوم طبیعی گرفته تا هنرهای نمایشی؛

– ۶۵۷ موضوع مطالعاتی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، فوق تخصص و دانش‌آموختگی (کارآموزی پزشکی، دوره‌های نظامی دانش‌آموختگی) و کارورزی پزشکی و اسیستنت‌شیپ.

تحصیل در روسیه
© TSU

در این کشور دوره‌های آمادگی شرکت در مقاطع مختلف، دوره‌های کوتاه‌مدت تابستانی و یا یک ترمی، دوره‌های زبان و برنامه‌های مشابه هم ارائه می‌شود؛ بنابراین شما می‌توانید به سادگی با سیستم آموزشی این کشور منطبق شوید و تحصیل کنید.

نسبت مطلوب هزینه و کیفیت آموزش

توجهاگر تحصیلات شما در روسیه بدون کمک هزینه باشد، باز هم مبلغی مناسب پرداخت خواهید کرد. هزینه‌های تحصیلی شما بسیار پایین‌تر از کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و یا انگلستان است. از جهت علمی نیز با توجه به رتبه بالای دانشگاه‌های این کشور، این هزینه مناسب بسیار چشمگیرتر خواهد شد.

به‌عنوان نمونه یک دانشجوی تمام‌وقت مقطع لیسانس در سال ۲۰۲۰ در حدود ۱۲۷۷ دلار آمریکا هزینه تحصیلی دارد. این متوسط هزینه که از سوی وزارت علوم فدراسیون روسیه اعلام شده است، در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان، هزینه‌ای مناسب است. گران‌ترین و پرهزینه بهترین رشته‌ها در گران‌ترین دانشگاه‌های این کشور حداکثر هزینه‌ای در حدود ۹۰۰۰ دلار دارند.

هزینه آموزش در روسیه
© UTMN

اما اگر تصمیم داشته باشید در دانشگاهی خارج از مسکو و یا سنت پترزبورگ تحصیل کنید، هزینه‌ها به میزان زیادی کاهش پیدا خواهند کرد. برای این موضوع تنها کافی است تا هزینه ترمی دانشگاه‌های خارج از این دو شهر بزرگ را بررسی کنید.

کمک هزینه تحصیلی

کمک هزینه تحصیلی در روسیه
© RUDN University

اگر وضعیت مالی خیلی خوبی ندارید، باز هم روسیه مقصد مناسبی برای تحصیل شما است. این کشور جزو معدود کشورهایی است که به دانشجویان خارجی، امکان تحصیل بدون دریافت شهریه را می‌دهد. دولت روسیه، سالیانه هزاران کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان خارجی تخصیص می‌دهد. به‌عنوان مثال در سال ۲۰۲۰ دولت این کشور به ۱۵۰۰۰ دانشجوی خارجی این کمک هزینه تحصیلی را اعطا کرد. گاهی نیز کمک‌های تحصیلی از سوی منابع دیگر به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد. در کنار این موارد، شما قادر هستید تا در مسابقات دانشگاهی این کشور شرکت کنید. برندگان و نفرات برتر این مسابقات، برای ورود به دانشگاه مورد نظر خود دارای حق انتخاب و مزایای بیشتری به نسبت دیگران هستند.

موقعیت‌های یادگیری زبان روسی

یادگیری زبان روسی
© SUSU

روسی یکی از زبان‌های محبوب و آشنای جهان است. در حدود ۲۵۰ میلیون نفر از مردم جهان به این زبان صحبت می‌کنند. دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان خارجی موقعیت یادگیری زبان روسی را فراهم کرده است. در این دانشگاه‌ها، دوره‌های یادگیری زبان روسی به صورت تک درس، ترم‌های تابستانی و آموزش از راه دور ارائه می‌شوند. اگر به زبان این کشور آشنایی ندارید برای ورود به دانشگاه باید دوره‌ای یک‌ساله بگذرانید. این دوره برای دانشجویانی که موفق به دریافت کمک هزینه تحصیلی دولتی شده‌اند به صورت رایگان برگزار می‌شود بنابراین نیاز نیست حتماً پیش از اقدام به تحصیل، زبان روسیه را به صورت کامل آموخته باشید.

موقعیت تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه

توجه   اگر زمان کافی برای یادگیری زبان روسی ندارید، باز هم راهکار برایتان وجود دارد. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور، برنامه‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. پس نگران آموزش یک زبان جدید نباشید. اگر به زبان انگلیسی تسلط کافی دارید، موقعیت تحصیل در این کشور را دارید.

تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه
© KFU

امکان دریافت دو مدرک در روسیه

مدرک تحصیلی در روسیه
© RUDN

آیا تمایل دارید با تحصیل در کشور روسیه، به جز مدرک تحصیلی این کشور، یک مدرک اروپایی هم دریافت کنید؟ جالب است بدانید که این امکان برای دانشجویان خارجی مشغول تحصیل در روسیه هم فراهم شده است. در سال ۲۰۰۳، روسیه به اعلامیه بلونیا پیوست. مدراک دانشگاهی روسیه در بیشتر کشورهای جهان شناخته شده است. با توافق بین دولتی روسیه با بیش از ۶۰ کشور جهان، اعتبار مدرک این کشور بسیار بیش از گذشته شده است. از جمله کشورهایی که این توافق‌نامه را امضا کرده‌اند می‌توان به: فنلاند، اسپانیا، هند، چین، کوبا، ویتنام، ونزوئلا، فرانسه، یونان، ازبکستان و مالت اشاره کرد. اما در کنار این اعتبار مدرک، بسیاری از دانشگاه‌های روسیه، دوره‌های مشترکی با دیگر دانشگاه‌ها برگزار می‌کنند که به دانشجویان خارجی امکان دریافت دو مدرک تحصیلی می‌دهد. به بیان دیگر، شما می‌توانید با تحصیل در این دانشگاه‌های روسیه، به جز مدرک خود دانشگاه، مدرک دانشگاهی یک کشور اروپایی دیگر را هم دریافت کنید.

محیط دانشگاهی با امکانات فراوان و راحت

امکانات دانشگاه های روسیه
© RUDN

در بسیاری از دانشگاه‌های روسیه، همانند دانشگاه‌های بزرگ غربی امکانات در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. از جمله این موارد می‌توان به: آزمایشگاه‌های سطح بالا، مراکز علمی و آموزشی بزرگ و زندگی آسان برای دانشجویان اشاره کرد. بیشتر دانشگاه‌های این کشور دارای خوابگاه‌های مخصوص به خود هستند که هزینه‌های پایین‌تری برای زندگی دانشجویان خواهند داشت.

سازگاری آسان برای دانشجویان بین‌المللی

دانشجویان بین المللی در روسیه
© RUDN

روسیه یک کشور با مردمی چندملیتی است. این موضوع باعث شده است تا تطابق فرهنگی و زندگی در این کشور برای دانشجویان بسیار آسان باشد. در این کشور بیش از ۲۰۰ گروه قومیتی با ۱۰۰ زبان و لهجه متفاوت زندگی می‌کنند. 

ساختار کشور روسیه، امکان آزادی و همزیستی ادیان مختلفی را به وجود آورده است. مسلمانان، یهودیان، مسیحیان، بودایی‌ها و مردم سایر ادیان به صورتی کاملاً مسالمت‌آمیز در این کشور زندگی می‌کنند. این تنوع مذهبی، زبانی و فرهنگی، محیطی سازگار به وجود آورده که برای منطبق شدن کار چندان سختی پیش روی شما باقی نمی‌گذارد. بسیاری از دانشجویان خارجی، پس از ورود به این کشور، به سرعت آن را مانند خانه خود می‌شناسند و با شرایط همخوانی پیدا می‌کنند. برای دانشجویان خارجی در سال اول، دوره‌های نظارتی برگزار می‌شود و می‌توانند از شبکه‌های دانشجویی تشکیل شده در این کشور برای آشنایی با فرهنگ روسیه استفاده کنند.

تنوع آب و هوا در کشور روسیه

تنوع آب و هوا در روسیه
© HSE

روسیه کشور بسیار وسیعی است. به همین دلیل شما می‌توانید در نقاط مختلف، با آب و هوای متفاوت به دانشگاه بروید. از مناطق سردسیر تا مناطق با آب ‌و هوای معتدل. پس اگر شرایط آب و هوایی برایتان مهم است، در انتخاب دانشگاه دقت به خرج دهید.

فرهنگ کشور روسیه

فرهنگ کشور روسیه
© shutterstock.com

برای بسیاری از مردم جهان، روسیه مهد تنوع و فرهنگ غنی است. جهان با نویسندگان، هنرمندان، شاعران، فیلسوفان و موسیقی‌دانان روسی زیادی آشنا شده است. افرادی مانند تولستوی، آنتون چخوف، فیودور داستایفسکی، نیکلای رریخ، سرگئی راخمانینف، باریس پاسترناک، پیوتر چایکوفسکی، سرگئی آیزنشتاین و روستروپوویچ را مردم تمام جهان به خوبی می‌شناسند. ادبیات، باله، موسیقی کلاسیک، معماری، نقاشی، تئاتر و سینمای روسیه بسیار شناخته شده است. در شهرهای این کشور فستیوال‌های گوناگون هنری و فرهنگی، نمایشگاه‌ها، کنسرت‌ها و اجراهای مختلف هنری را شاهد خواهید بود.

ورزش در کشور روسیه

ورزش در روسیه
© TSU

ورزشکاران بسیاری از کشور روسیه در سطح اول جهانی مطرح هستند. این موضوع باعث شده است تا دانشجویان نیز در دانشگاه‌ها به ورزش روی بیاورند. بر اساس آمار ۶۰ درصد دانشجویان روسی و ۷۱ درصد از دانشجویان خارجی در حال تحصیل روسیه در برنامه‌های ورزشی شرکت می‌کنند. وجود صدها هزار مرکز ورزشی و امکانات متنوع، دسترسی و امکان ورزش را برای تمامی مردم فراهم کرده است.

در بیشتر دانشگاه‌ها، این امکانات ورزشی در درون محیط دانشگاه قرار دارد. دانشجویان می‌توانند به گروه‌های دانشگاهی بپیوندند و در مسابقات بین دانشگاهی شرکت کنند.

این کشور مسابقات جهانی ورزشی بسیاری را برگزار کرده است. المپیک زمستانی سوچی، مسابقات فرمول یک، جام جهانی فوتبال، مسابقات قهرمانی هاکی، المپیاد شطرنج جهانی برخی از این مسابقات هستند.

مزایای دانشجویان در روسیه

مزایای دانشجویان در روسیه
© IKBFU

توجهاگر زمان کافی برای یادگیری زبان روسی ندارید، باز هم راهکار برایتان وجود دارد. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور، برنامه‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. پس نگران آموزش یک زبان جدید نباشید. اگر به زبان انگلیسی تسلط کافی دارید، موقعیت تحصیل در این کشور را دارید.

زندگی دانشجویی هیجان‌انگیز

زندگی دانشجویی در روسیه
© UTMN

دانشجویان در روسیه هیچ‌گاه پس از برگزاری کلاس‌ها، با کمبود تفریح مواجه نیستند. کنسرت‌ها، مسابقات ورزشی، فستیوال‌های دانشجویی و بسیاری از رویدادهای مختلف همواره در انتظار دانشجویان است. دانشگاه‌ها دارای تئاتر دانشجویی، گروه‌های ورزشی، فعالیت‌های خیرخواهانه و گروه‌های سازندگی هستند. مسابقات مختلفی در این کشور در میان دانشجویان برگزار می‌شود که بهترین گروه‌ها در مسابقات نهایی که از تلویزیون نیز پخش می‌شود، به رقابت می‌پردازند.

سفر سالانه در روسیه

سفر در روسیه
© ITMO

مکان‌های دیدنی روسیه بسیار زیاد هستند. سالیانه میلیون‌ها گردشگر به این کشور سفر می‌کنند تا از مناطق دیدنی، تاریخی و هنری این کشور دیدن کنند. جالب است بدانید این کشور دارای بیش از ۳۰ مرکز فرهنگی است که یونسکو به‌عنوان میراث فرهنگ جهانی اعلام کرده است. کاخ کرملین، میدان سرخ، دریاچه‌ها، کوهستان‌ها، آتش‌فشان‌ها تنها بخشی از نقاط دیدنی این کشور هستند. بسیاری از دانشگاه‌ها، برنامه‌های سفر برای دانشجویان خود ترتیب می‌دهند. انتخاب این سفر برای دانشجویان بسیار وسیع است. پس اگر در کنار تحصیل، در فکر سفر هستید، روسیه مقصد رویایی شما خواهد بود. 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا