ویزای دانشجویی روسیه

ویزای روسیه
© TSU

اکثر متقاضیان بین‌المللی که می‌خواهند در روسیه تحصیل کنند، به گذرنامه و ویزای روسیه (ویزای دانشجویی روسیه) نیاز دارند.

متقاضیان بین‌المللی از جمهوری آذربایجان، آبخازستان، اوستیای جنوبی، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، تاجیکستان، اوکراین، ارمنستان و ازبکستان به ویزا نیازی ندارند.

ویزای روسیه
© FEFU
توجه

 متقاضیان بلاروس، قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان و اوکراین برای سفر به روسیه به گذرنامه ملی خود نیاز دارند. دانشجویان کشورهای دیگر که در بالا به آن‌ها اشاره نشده است، برای ورود به روسیه نیاز به گذرنامه بین‌المللی دارند. 

حتی اگر روسیه با بسیاری از کشورها ارتباط بدون ویزا داشته باشد، مدت اقامت بدون ویزا ۱ یا ۳ ماه است. زیرا چنین تمهیداتی برای گردشگران و توریست‌ها طراحی شده است و نه مهاجرانی که طولانی مدت قصد سکونت در روسیه را دارند. دانشجویان کشوری که دارای روادید بدون ویزا با روسیه است تنها با گذرنامه خود مجوز ورود به روسیه را دارند، اما پس از پایان مدت اقامت مجاز، مجبور به ترک کشور می‌شوند و باید مجدداً ویزای دانشجویی خود را آماده کنند. بنابراین، در وهله اول بهتر است ویزای دانشجویی دریافت کنید.

ویزای دانشجویی روسیه
© SPBPU

درخواست ویزای دانشجویی روسیه

ویزای دانشجویی روسیه از طریق سفارت روسیه یا کنسولگری روسیه در کشور محل اقامت شما ارائه می‌شود. در برخی از کشورها مراکزی وجود دارد که خدمات ویزا را ارائه می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر به وب‌سایت بخش کنسولی وزارت امور خارجه روسیه مراجعه کنید. 

مدت زمان اقامت تحت ویزای دانشجویی

ویزای دانشجویی روسیه
© shutterstock.com

در ابتدای کار، ویزای دانشجویی به مدت سه ماه صادر می‌شود. پس از طی شدن این مدت‌زمان، باید برای تمدید ویزا به اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه مراجعه کنید. سپس در صورت صلاحدید به شما یک ویزای چند ساله اعطا شده که این امکان را می‌دهد که  طی مدت اعتبار ویزا به روسیه سفر کنید. بنابراین زمانی که تاریخ اعتبار ویزای شما به پایان رسیده است، باید به مدت یک سال دیگر آن را تمدید کنید و تا انتهای دوره تحصیلی دانشگاهی خود به تمدید یک ساله ویزا بپردازید.

دانشجویان بین‌المللی که دوره‌های پیش‌دانشگاهی را گذرانده و امتحانات ورودی را برای ثبت نام در یک رشته تحصیلی پایه را پاس کرده‌اند، می‌توانند ویزای دانشجویی خود را در روسیه تمدید کنند، در واقع آن‌ها نیازی به سفر به کشور خود برای دریافت و انجام پروسه برای دریافت ویزا ندارند. 

اسناد مورد نیاز برای ویزای دانشجویی روسیه

یک

پاسپورت یا گذرنامه بین‌المللی (اصلی) و کپی از صفحه اول آن

دو

دعوت‌نامه رسمی برای ورود به روسیه (فرم اصلی آن) 

سه

فرم درخواست یا اپلای

چهار

عکس ۵/۴ در ۵/۳ سانتی‌متر

پنج

گواهی سلامت از نظر وضعیت HIV-منفی.

شش

برای متقاضیان زیر ۱۸ سال، رضایت والدین برای سفر با تأیید دفتر اسناد رسمی

توجه

این لیست مدارک یک لیست کلی بوده و باید با سفارت روسیه یا کنسولگری روسیه در کشور خود در مورد مدارک مورد نیاز با توجه به اپلای خود اطلاعات لازم را کسب کنید.

اخذ دعوت‌نامه

دعوت‌نامه برای ورود به کشور روسیه توسط وزارت امور خارجه روسیه و اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه صادر می‌شود. 

توجه

متقاضیانی که از طریق آزمون رقابتی، بورسیه خود را در دانشگاه روسیه به دست آورده و حق بورسیه دولتی (سهمیه) را دارند، باید بر اساس بخشنامه وزارت امور خارجه، دعوت‌نامه خود را از دانشگاه دریافت کنند. با کمک دفاتر آژانس فدرال CIS ، هم‌وطنان ساکن خارج از کشور و کمپین‌های بین‌المللی بشردوستانه (Rossotrudnichestvo) یک دعوت‌نامه برای افرادی که قصد زندگی در خارج از کشور را دارند، دریافت می‌شود.

 اگر دانشجویی تمام الزامات اپلای را برآورده کرده و در یک دانشگاه از طریق پروسه استاندارد در رشته مورد نظر قبول شده باشد یا قصد ادامه تحصیل با پرداخت شهریه را داشته باشد (در واقع دانشجوی شهریه‌ای باشد)، دعوت‌نامه را توسط دانشگاه دریافت می‌کند. برای ارسال درخواست ویزا به دعوت‌نامه اصلی نیاز دارید. 

شما از ۴۵ روز پیش از تاریخ سفر می‌توانید روند دریافت دعوت‌نامه را آغاز کنید. اعتبار این دعوت‌نامه سه ماه است.

گذرنامه شما باید حداقل تا ۱۸ ماه پس از تاریخ صدور ویزا اعتبار داشته باشد. همچنین گذرنامه باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.

این گواهی باید حاوی مشخصات گذرنامه ای شخص، اطلاعاتی مربوط به مدت اقامت او در روسیه و مشخصات آزمایش HIV (تاریخ، داروهای مورد استفاده، مهر رسمی مرکز پزشکی که آزمایش در آن انجام شده، امضای پزشک و شخصی که آزمایش شده) باشد. مدارک باید به زبان روسی و انگلیسی صادر شود و به مدت سه ماه اعتبار داشته باشد.

شما می‌توانید ۴۵ روز پیش از تاریخ برنامه‌ریزی شده برای ورودتان به روسیه، مراحل درخواست ویزا را انجام دهید.

صدور ویزای دانشجویی، معمولا دو یا سه هفته طول می‌کشد. مرکز ویزا می‌تواند با دریافت هزینه اضافی روند صدور ویزا را تسریع کنند.

هزینه ویزا به کشور میزبان شما بستگی دارد. اطلاعات مربوط به هزینه‌های ویزا را می‌توانید از کنسولگری روسیه یا مرکز ویزا در کشور خود دریافت کنید.

در طول مدت ۳۰ تا ۴۰ روز پیش از انقضای ویزای فعلی خود با دفتر بین‌المللی دانشگاه خود تماس بگیرید. مدارکی که برای این منظور نیاز دارید:

یک تکمیل فرم و یک قطعه عکس

دو گذرنامه

سه کپی قرارداد ثبت‌نام یا برگه ارجاع از وزارت آموزش و پرورش و علوم فدراسیون روسیه

چهار درخواست کتبی رایگان، با ذکر دلایل تمدید ویزا.

پنج حق تمبر (رسید پرداخت).

شش قسمت جداشدنی فرم اعلان ورود (هنگام ثبت‌نام مهاجرت صاده شده است).

هفت کپی و اصل کارت مهاجرت

بعلاوه، هر زمان که برای تمدید ویزا اقدام می‌کنید باید در اداره مهاجرت ثبت‌نام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی با دفتر بین‌المللی دانشگاه خود تماس بگیرید.

 

در سال 2020، هزینه تمبر برای تمدید ویزای دانشجویی یک ساله ۱۶۰۰ روبل است.

شما به طور قانونی می‌توانید تا زمانی که ویزا معتبر است (از ۳ تا ۱۲ ماه) در روسیه بمانید. فقط فراموش نکنید که ۳۰ یا ۴۰ روز پیش از تاریخ انقضای ویزا برای تمدید آن درخواست دهید. اقامت در روسیه با ویزای منقضی شده می‌تواند جریمه نقدی بین ۲ هزار تا ۵ هزار روبل، اخراج و ممنوعیت ورود به روسیه به مدت پنج سال را در پی داشته باشد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا