ویزای دانشجویی روسیه

ویزای روسیه
© TSU

اکثر متقاضیان بین‌المللی که می‌خواهند در روسیه تحصیل کنند، به گذرنامه و ویزای روسیه (ویزای دانشجویی روسیه) نیاز دارند.

متقاضیان بین‌المللی از جمهوری آذربایجان، آبخازستان، اوستیای جنوبی، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، تاجیکستان، اوکراین، ارمنستان و ازبکستان به ویزا نیازی ندارند.

ویزای روسیه
© FEFU
توجه

 متقاضیان بلاروس، قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان و اوکراین برای سفر به روسیه به گذرنامه ملی خود نیاز دارند. دانشجویان کشورهای دیگر که در بالا به آن‌ها اشاره نشده است، برای ورود به روسیه نیاز به گذرنامه بین‌المللی دارند.

حتی اگر روسیه با بسیاری از کشورها ارتباط بدون ویزا داشته باشد، مدت اقامت بدون ویزا ۱ یا ۳ ماه است. زیرا چنین تمهیداتی برای گردشگران و توریست‌ها طراحی شده است و نه مهاجرانی که طولانی مدت قصد سکونت در روسیه را دارند. دانشجویان کشوری که دارای روادید بدون ویزا با روسیه است تنها با گذرنامه خود مجوز ورود به روسیه را دارند، اما پس از پایان مدت اقامت مجاز، مجبور به ترک کشور می‌شوند و باید مجدداً ویزای دانشجویی خود را آماده کنند. بنابراین، در وهله اول بهتر است ویزای دانشجویی دریافت کنید.

ویزای دانشجویی روسیه
© SPBPU

درخواست ویزای دانشجویی روسیه

ویزای دانشجویی روسیه از طریق سفارت روسیه یا کنسولگری روسیه در کشور محل اقامت شما ارائه می‌شود. در برخی از کشورها مراکزی وجود دارد که خدمات ویزا را ارائه می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر به وب‌سایت بخش کنسولی وزارت امور خارجه روسیه مراجعه کنید.

مدت زمان اقامت تحت ویزای دانشجویی

ویزای دانشجویی روسیه
© shutterstock.com

در ابتدای کار، ویزای دانشجویی به مدت سه ماه صادر می‌شود. پس از طی شدن این مدت‌زمان، باید برای تمدید ویزا به اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه مراجعه کنید. سپس در صورت صلاحدید به شما یک ویزای چند ساله اعطا شده که این امکان را می‌دهد که  طی مدت اعتبار ویزا به روسیه سفر کنید. بنابراین زمانی که تاریخ اعتبار ویزای شما به پایان رسیده است، باید به مدت یک سال دیگر آن را تمدید کنید و تا انتهای دوره تحصیلی دانشگاهی خود به تمدید یک ساله ویزا بپردازید.

دانشجویان بین‌المللی که دوره‌های پیش‌دانشگاهی را گذرانده و امتحانات ورودی را برای ثبت نام در یک رشته تحصیلی پایه را پاس کرده‌اند، می‌توانند ویزای دانشجویی خود را در روسیه تمدید کنند، در واقع آن‌ها نیازی به سفر به کشور خود برای دریافت و انجام پروسه برای دریافت ویزا ندارند.

اسناد مورد نیاز برای ویزای دانشجویی روسیه

یک

پاسپورت یا گذرنامه بین‌المللی (اصلی) و کپی از صفحه اول آن

دو

دعوت‌نامه رسمی برای ورود به روسیه (فرم اصلی آن)

سه

فرم درخواست یا اپلای

چهار

عکس ۵/۴ در ۵/۳ سانتی‌متر

پنج

گواهی سلامت از نظر وضعیت HIV-منفی.

شش

برای متقاضیان زیر ۱۸ سال، رضایت والدین برای سفر با تأیید دفتر اسناد رسمی

توجه

این لیست مدارک یک لیست کلی بوده و باید با سفارت روسیه یا کنسولگری روسیه در کشور خود در مورد مدارک مورد نیاز با توجه به اپلای خود اطلاعات لازم را کسب کنید.

اخذ دعوت‌نامه

دعوت‌نامه برای ورود به کشور روسیه توسط وزارت امور خارجه روسیه و اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه صادر می‌شود.

توجه

متقاضیانی که از طریق آزمون رقابتی، بورسیه خود را در دانشگاه روسیه به دست آورده و حق بورسیه دولتی (سهمیه) را دارند، باید بر اساس بخشنامه وزارت امور خارجه، دعوت‌نامه خود را از دانشگاه دریافت کنند. با کمک دفاتر آژانس فدرال CIS ، هم‌وطنان ساکن خارج از کشور و کمپین‌های بین‌المللی بشردوستانه (Rossotrudnichestvo) یک دعوت‌نامه برای افرادی که قصد زندگی در خارج از کشور را دارند، دریافت می‌شود.

 اگر دانشجویی تمام الزامات اپلای را برآورده کرده و در یک دانشگاه از طریق پروسه استاندارد در رشته مورد نظر قبول شده باشد یا قصد ادامه تحصیل با پرداخت شهریه را داشته باشد (در واقع دانشجوی شهریه‌ای باشد)، دعوت‌نامه را توسط دانشگاه دریافت می‌کند. برای ارسال درخواست ویزا به دعوت‌نامه اصلی نیاز دارید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype