هزینه حمل و نقل در روسیه
© shutterstock.com

هر آنچه که باید در مورد هزینه حمل و نقل در روسیه و جا‌به‌جایی در این کشور بدانید، در این مقاله ذکر شده است. آگاهی از شرایط و هزینه حمل‌ و نقل عمومی برای رفت و آمد آسان‌تر دانشجویان و همچنین سایر افراد قبل از مهاجرت مهم است. زیرا اگر قصد جابه‌جایی و یا پیمودن مسیری را در سطح شهر داشته باشید، حمل‌ونقل عمومی برای شما آسان‌تر خواهد شد. همچنین آگاهی از جایگاه مترو، اتوبوس‌ها و سایر وسایل حمل‌ونقل و البته هزینه حمل و نقل در روسیه به افراد کمک شایانی می‌کند. روسیه کشوری وسیع است. اما حتی اگر اولین سفر شما به روسیه باشد، رسیدن به مقصد مورد نظر به تنهایی دشوار نیست. نکته اصلی این است که مانند سفر در هر مکان ناآشنایی باید برنامه‌ریزی کنید. معمولاً کارمندان دستورالعمل‌های دقیقی در مورد نحوه ورود به دانشگاه و رسیدن به مقصد ارسال می‌کنند. 

نحوه جابه‌جایی از فرودگاه به مرکز شهر

پیدا کردن مسیر خود در شهرهای روسیه با نقشه‌های تلفن همراه که بدون دسترسی به اینترنت کار می‌کنند آسان است. مانند (OsmAnd ، Mobile Yandex ، 2 GIS) فقط آن‌ها را قبل از سفر دانلود کرده و در تلفن همراه خود داشته باشید. بنابراین از فرودگاه تا یکی از شهرهای روسیه با استفاده از اشکال مختلف حمل‌ونقل می‌توانید به مقصد برسید. که اغلب وسایل حمل‌ونقل در روسیه اتوبوس‌های معمولی، تاکسی‌های مسیرهای ثابت یا تاکسی‌های شخصی و قطار است. البته قطارهای اکسپرس در برخی از شهرهای اصلی از پایانه‌های فرودگاه کار می‌کنند. 

 مزایای اتوبوس‌ها و تاکسی‌های مسیر ثابت این است که آن‌ها ارزان بوده و در اسرع وقت (هر ۱۰- ۱۵ دقیقه) در دسترس هستند. همچنین بلیت این اتوبوس‌ها در کیوسک خاص که در فرودگاه تعبیه شده را می‌توان خریداری کرد. تاکسی‌های خط ثابت نیز در فرودگاه برای هر مقصدی آماده حرکت هستند. 

هزینه حمل و نقل و رفت‌وآمد با اتوبوس از فرودگاه‌های مسکو به مبلغ ۵۵ تا ۱۵۰ روبل (۱-۲ دلار) و با تاکسی‌های مسیر ثابت با قیمت ۷۵ تا ۱۵۰ روبل (۱-۲ دلار) است. البته قیمت در سایر شهرهای روسیه حتی پایین‌تر از فرودگاه‌های مسکو است. 

قطارهای پرسرعت نیز مسافران را به سمت مرکز شهر سوق داده و این قطارها سریع‌السیر هستند. تعرفه‌های مختلف  هزینه قطارها به‌صورت آنلاین در دسترس است. برای پیدا کردن دفاتر بلیت‌فروشی برای قطارهای اکسپرس، باید علائم ویژه در فرودگاه را دنبال کنید. 

بااینکه در فرودگاه نیز می‌توان بلیت تهیه کرد، اما خرید آنلاین ارزان‌تر است. از مزایای قطارهای پرسرعت این بوده که فضای چمدان بیشتری داشته و مسافران قادرند چمدان و وسایل خود را به‌راحتی جابه‌جا کنند.

هزینه حمل و نقل در روسیه
© Aeroexpress

هزینه سفر با قطار اکسپرس در شهر مسکو

سفر با قطار اکسپرس در شهر مسکو ۵۰۰ روبل (۸ دلار) هزینه دارد. اما بلیت در شهرهای دیگر ارزان‌تر است. به عنوان مثال، یک قطار تندرو از فرودگاه کلتسو شما را با قیمت ۶۰ روبل (۱ دلار) به یکاترینبورگ می‌برد.

 قطارهای پرسرعت همچنین در فرودگاه‌های ولادیووستوک و سوچی کار می‌کنند.  

البته باید توجه داشته باشید که سفر از فرودگاه به شهر با قطار معمولی چندین ساعت طول می‌کشد اما چندین برابر ارزان‌تر خواهد بود. بلیت این قطارهای معمولی در دفاتر بلیت فروخته می‌شود. 

گران‌ترین وسیله حمل‌ونقل، استفاده از تاکسی فرودگاه به شهر است. در مسکو و سن‌پترزبورگ سفر با تاکسی از هزار تا ۱۵۰۰ روبل هزینه در بردارد، اما در یکاترینبورگ تنها با پرداخت هزینه ۶۵۰ روبل به مقصد خود می‌رسید. در ایستگاه‌های راه‌آهن و فرودگاه‌ها بهتر است تاکسی را به‌صورت آنلاین سفارش دهید. همچنین برای جلوگیری از دردسر و گرفتاری، از سوار شدن در تاکسی‌های بدون مجوز خودداری کنید.

البته برخی از دانشگاه‌های روسیه، دانشجویان بین‌المللی را به طور رایگان از فرودگاه تا مقصد هدایت می‌کنند. برای اطلاع از جزئیات، با نمایندگان دانشگاه باید در تماس باشید و اطلاعات دقیق را درخواست کنید. در بعضی موارد از شما خواسته می‌شود قبل از ورود خود به کشور روسیه درخواست خود را در وب‌سایت دانشگاه ارسال كنید.

هزینه حمل و نقل در روسیه در مرکز شهر

حمل و نقل در روسیه
© shutterstock.com

در شهرهای روسیه با استفاده از مترو، اتوبوس ، تراموا، واگن برقی و تاکسی‌های مسیر ثابت می‌توان جابه‌جا شد. سیستم‌های زیرزمینی در مسکو ، سن‌پترزبورگ ، نووسیبیرسک ، نیژنی نووگورود، سامارا، کازان، یکاترینبورگ و ولگوگراد وجود دارد. هرچه شهر بزرگ‌تر و وسیع‌تر باشد، کرایه نیز بالاتر می‌رود. در مسکو یک سفر برای شما ۵۷ روبل هزینه خواهد داشت، در سن‌پترزبورگ ۵۵ روبل، در یکاترینبورگ فقط ۳۲ روبل.

سفر با حمل و نقل جاده‌ای عمومی (اتوبوس، تراموا) برای شما ۵۷ روبل هزینه خواهد داشت. در مسکو ۵۰ روبل، در سن‌پترزبورگ ۳۰ روبل و در کازان ۲۲ روبل هزینه برای مسافر در بر خواهد شد.

دانشجویان دانشگاه‌های روسیه قادرند بلیت‌های حمل‌ونقل عمومی را با تخفیف خریداری کنند. مسافران در تاکسی‌های مسیری ثابت باید وجه نقد بپردازند و هیچ تخفیفی ارائه نمی‌شود. 

توجه

تخفیف دانشجویی:

سفر ماهیانه با کارت اجتماعی دانشجویی ۵ برابر کمتر از بلیت معمولی است. می‌توانید به‌محض دریافت کارت دانشجویی «کارت مخصوص سفر دانشجویی» یا «کارت اجتماعی» (بسته به شهر) را اخذ کرده تا هزینه‌های سفر شما شامل تخفیف شود.

قبل از دریافت کارت سفر خود، با استفاده از تعرفه‌های مختلف، کارت‌های مسافرتی معمولی را خریداری کنید. البته برای  ۱ یا ۲ سفر این بلیت‌ها ارزش خرید را ندارد. کارت مسافرتی برای ۵ سفر و بیشتر ارزان‌تر عمل می‌کند. هرچه تعداد سفرهای بیشتری خریداری کنید، هزینه نهایی کمتر می‌شود.

 در مسکو همچنین قادر هستید کارت مسافرتی را با نرخ “۹۰ دقیقه” خریداری کنید، که به شما امکان می‌دهد طی یک ساعت و نیم سفر خود را با استفاده از حمل‌ونقل جاده‌ای، زیرزمینی و یا عمومی انجام دهید. تعرفه‌های مشابه در شهرهای دیگر روسیه نیز اعمال می‌شود. 

هزینه حمل و نقل در جاده‌های کشور روسیه

بلیت‌های وسایل حمل‌ونقل در جاده مانند قطارها و یا اتوبوس‌ها را می‌توانید از طریق راننده خریداری کنید، اما قیمت آن‌ها بسیار گران‌تر از دفاتر بلیت یا کیوسک‌های ویژه خواهد بود. سفر به دور روسیه با سفر بین‌شهری با تور، قطار، قایق و هواپیما امکان‌پذیر است. تخفیف برای قطارهای محلی (در یک منطقه فدرال) نیز موجود است.

برای مثال ۵۰ درصد تخفیف از تاریخ ۱ سپتامبر تا ۱۵ ژوئن در دسترس است. برای اعمال این تخفیف هنگام خرید بلیت یا کارت مسافرتی، کارت دانشجویی خود یا کارت اجتماعی دانشجویی ( بسته به منطقه) را ارائه دهید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا