مصری ‌ها برای اپلای در دانشگاه‌های روسیه چه نکاتی را باید بدانند؟

مصری

تحصیل در دانشگاه‌های روسیه برای همه دانشجویان بین المللی، از جمله دانشجویان با تابعیت کشور مصر امکان پذیر است. دانشگاه‌های کشور روسیه مقدم دانشجویان از سراسر جهان را گرامی می‌دارند. در ادامه نکاتی که باید برای اپلای برای دانشگاه‌های کشور روسیه در نظر گرفته شود ذکر شده است. توجه به این نکات می تواند فرآیند اپلای را ساده تر و هدفمند تر کند.

بنا بر آمارها، علاقه مصری‌ها به تحصیل در دانشگاه‌های روسیه روز به روز در حال افزایش است. بر اساس اطلاعات دانشجویان در سال تحصیلی ۲۰۱۷-۲۰۱۶، تعداد دانشجویان مصری دانشگاه‌های روسیه به ۲۲۲۶ دانشجو رسیده است. این آمار رشدی دو برابری را نسبت به تعداد دانشجویان مصری سال تحصیلی ۲۰۱۶-۲۰۱۵ تجربه می‌کند و حکایت از افزایش ملموس مصری‌ها برای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه دارد. بیشتر از ۸۸ درصد دانشجویان مصری، به صورت خودگردان و با پرداخت شخصی شهریه در دانشگاه‌های روسیه مشغول به تحصیل هستند.

تحصیل مصری ها در رشته فیزیک هسته‌ای

فیزیک هسته‌ای یکی از رشته‌های تحصیلی مورد علاقه مصری‌ها برای تحصیل در روسیه است. چرا که کشورهای روسیه و مصر روابط خوبی در این زمینه دارند. روابط مصر و روسیه تمرکز زیادی در زمینه مهندسی انرژی هسته‌ای دارد. در سال ۲۰۱۵ این دو کشور توافق نامه‌هایی را در این زمینه میان دولت‌های خود امضا کرده‌اند. بر اساس این توافق نامه‌ها، موسسه Rosatom روسیه در حال ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای مصر به نام نیروگاه ال دبا در سواحل دریای مدیترانه است.

آموزش نیروی متخصص مصری در روسیه

کارکنان و متخصصان نیروگاه های هسته‌ای مصر، در دانشگاه‌های روسیه آموزش می‌بینند. دوره‌های آموزشی این زمینه توسط دانشگاه‌های مطرح روسیه نظیر دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سنت پترزبورگ (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University)، مرکز ملی تحقیقات دانشگاه پلی تکنیک تومسک (National Research Tomsk Polytechnic University)، مرکز ملی تحقیقات دانشگاه MEPhI (National Research Nuclear University MEPhI)، دانشگاه فدرال یورال (Ural Federal University) و غیره ارائه می‌شوند.

برخی از دانشگاه‌های روسیه با همکاری مراکز آموزشی مصر، متخصصانی را در این زمینه تربیت می‌کنند. مرکز تحقیقات دانشگاه پلی تکنیک تومسک چنین دوره‌هایی را تعریف کرده است. این دوره‌ها به صورت دو مدرکه هستند. به فارغ التحصیلان این دوره‌ها دو مدرک در زمینه طراحی، کارکرد و مهندسی نیروگاه‌های انرژی هسته‌ای اعطا می‌شود. این دو مدرک صادر شده از مرکز تحقیقات دانشگاه پلی تکنیک تومسک مشترک با دانشگاه روسیه‌ای مصر هستند.

دانشجویان این دوره آموزشی به مدت سه سال نخست دوره در کشور خود تحصیل می‌کنند. سپس به کشور روسیه و دانشگاه پلی تکنیک تومسک می‌آیند. جایی که راکتور هسته‌ای تحقیقاتی دارد. دوره‌های مشترک شیمی هسته‌ای این دانشگاه‌ها نیز در دستورکار و دور نمای آن‌ها قرار دارد.

مصر

تحصیل مصری ها در رشته مهندسی عمران

مهندسی عمران، اکترونیک، علوم کامپیوتر و رباتیک از جمله دیگر تخصص‌های محبوب و پر طرفدار در بین بسیاری از دانشجویان مصری هستند. دوره‌های آموزشی دانشگاه‌های روسیه به زبان انگلیسی یا روسی ارائه می‌شوند. به همین دلیل این دوره‌ها به دو گروه انگلیسی زبان و روسی زبان تقسیم می‌شوند.

تحصیل مصری ها در رشته‌های روسی زبان

بسیاری از دانشجویان مصری علاقمند به تحصیل در رشته‌های روسی زبان در دانشگاه‌های روسیه هستند. به همین دلیل عمدتا پیش از ثبت نام در دوره‌های آموزشی اصلی در دوره‌های مقدماتی شرکت می‌کنند. این دوره‌ها توسط دپارتمان‌های آمادگی دانشگاه‌های روسیه برگزار می‌شوند و به ارتقای سطح زبان روسی دانشجویان و داوطلبان کمک می‌کنند.

مصر میزبان جشنواره‌های مختلف آموزشی است. در این جشنواره‌ها دانشگاه‌های داخلی و نماینده‌هایی از دانشگاه‌های خارجی حضور می‌یابند. نماینده‌های دانشگاه‌های کشور روسیه نیز در این جشنواره‌ها حضور دارند. این نماینده‌ها در خصوص مزایای تحصیل در روسیه و سیستم آموزشی و دوره‌های آموزشی دانشگاه‌های این کشور به شرکت کنندگان اطلاعات لازم را ارائه می‌دهند.

همچنین شرکت کنندگان می‌توانند در خصوص مواردی نظیر مدارک لازم برای اپلای، نحوه ثبت نام و دوره‌های فعلی و شهریه‌های آن‌ها نیز از نماینده‌های دانشگاه‌های روسیه اطلاعات کسب کنند. به طور معمول این مراسم‌ها در مرکز علم و فرهنگ روسیه در قاهره و الکساندریا برگزار می‌شوند و نمایندگان دانشگاه‌های کشور روسیه در این مکان‌ها حضور خواهند یافت.

مصری

از کجا باید شروع کرد؟

اگر شما نیز قصد تحصیل در دانشگاه‌های کشور روسیه را دارید، باید چند مرحله را دنبال کنید. پیش از هر کاری و در مرحله نخست، باید دوره آموزشی، رشته تحصیلی و دانشگاه مورد علاقه خود را انتخاب کنید. شما می‌توانید در دانشگاه‌های روسیه تقریبا هر مهارت و هر رشته‌ای را بیاموزید. از پزشکی گرفته تا معماری، امکان تحصیل در دانشگاه‌های روسیه و برخورداری از آموزش با کیفیت دانشگاه‌های این کشور وجود دارد.

در حین انتخاب دانشگاه و رشته لازم است که به برخی از نکات توجه داشته باشید. انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل، اهمیت زیادی دارد. رشته تحصیلی شما تعیین کننده مسیر ادامه تحصیل و اشتغال شما خواهد بود. دانشگاه و محل تحصیل نیز برای مدتی، هر چند کوتاه، محل زندگی شما خواهد شد.

شما می‌توانید با استفاده از راهنمایی‌های گروه بهار دانش، با جزئیات رشته‌های تحصیلی، دوره‌های آموزشی و دانشگاه‌های کشور روسیه، از جمله زمینه دروس، شهریه دوره و راه‌های ارتباط با دانشگاه آشنا شوید و دوره آموزشی ایده آل خود را انتخاب کنید.

چه زبانی را برای آموزش انتخاب کنم؟

امکان انتخاب زبان دوره و زبان تدریس دروس رشته، یکی از مزیت‌های تحصیل در دانشگاه‌های کشور روسیه است. دانشجویان مصری، مثل سایر دانشجویان بین المللی می‌توانند انتخاب کنند که در دوره‌های انگلیسی زبان تحصیل نمایند یا در دوره‌های روسی زبان. علاقمندان به تحصیل در دوره‌های روسی زبان باید در یک آزمون زبان روسی نیز در کنار آزمون‌های سایر دروس شرکت کنند تا تسلط خود به این زبان را نشان دهند.

آزمون زبان خارجه برای برخی از دانشگاه‌های ضروری نیست. به عنوان مثال دانشگاه ایالتی یورال جنوبی یا به اختصار SUSU (South Ural State University) مدارک زبان را معتبر می‌داند و به آن‌ها اکتفا می‌کند. مدارکی مثل گواهی مدرک TRKI (آزمون زبان خارجه روسی) معتبر و برای چنین دانشگاه‌هایی قابل ارائه هستند.

مصر

دوره‌های تقویت زبان روسی

اگر شما دانشجوی بین المللی هستید و قصد تحصیل در دوره‌های روسی زبان دانشگاه‌های روسیه را دارید، اما تسلط کافی به زبان روسی ندارید و از پیش با آن آشنا نیستید، جای نگرانی نیست. شما می‌توانید به منظور آموختن زبان روسی و ارتقای سطح زبان روسی خود، در دوره‌های مقدماتی شرکت کنید.

شرکت کنندگان در این دوره‌ها سطح زبان روسی خود را ارتقا می‌دهند و زبان روسی را می‌آموزند، همچنین در برخی از زمینه‌های تخصصی و مرتبط با رشته آموزش‌هایی را کسب می‌کنند. به این ترتیب برای آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها آمادگی پیدا خواهند کرد.

به طور معمول دوره‌های مقدماتی به مدت یک سال به طول می‌انجامند. اما دوره‌های کوتاه مدت و طولانی‌تری نیز وجود دارند. در پایان این دوره‌ها، شرکت کنندگان در آزمون‌های پایانی شرکت خواهند کرد. سپس به آن‌ها گواهی حضور در دوره و مدرک دوره‌های آمادگی زبان روسی اعطا خواهد شد. این افراد می‌توانند برای دوره‌های دانشگاهی اقدام کنند.

دوره‌های با زبان انگلیسی

شما همچنین می‌توانید دوره‌های انگلیسی زبان را برای تحصیل خود در روسیه انتخاب کنید. شرایط و الزامات ثبت نام در این دوره‌ها برای دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف متفاوت است. عواملی نظیر مقطع آموزشی و رشته می‌توانند شرایط و الزامات ورود به این دوره‌ها را تغییر دهند.

دانشگاه‌هایی نظیر دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سنت پترزبورگ، دانشگاه فدرال کازان (Kazan (Volga Region) Federal University)، انستیتیو فیزیک و تکنولوژی مسکو (Moscow Institute of Physics and Technology)، دانشگاه لوباچفسکی (Lobachevsky University) و غیره، آزمون‌های کتبی یا مصاحبه‌های زبان انگلیسی را برگزار می‌کنند. سایر دانشگاه‌ها، مثل دانشگاه الکتروتکنیک سنت پترربورگ LETI (Saint Petersburg Electrotechnical University)، دانشگاه ایالتی نووزیبیرسک (Novosibirsk State University) و غیره، مدارک زبان انگلیسی، نظیر تافل و آیلتس را معتبر می‌دانند. همچنین برخی از مدارک و گواهی‌های آموزشی گذشته شما که نشان دهنده کفایت شما در زبان انگلیسی باشد در جریان ثبت نام قابل ارائه است. این مدارک می‌توانند شامل تسلط شما به انگلیسی در مقاطع قبلی، یا دوره‌هایی باشد که پیشتر و در مقاطع گذشته گذرانده‌اید. ارائه این مدارک برای متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و PhD ضروری است.

مصری

پرداخت شهریه

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه، باید شهریه دوره‌های آموزشی خود را بپردازند. امکان‌های مختلفی برای پرداخت شهریه دانشگاه‌ها وجود دارد. شما می‌توانید شهریه دانشگاه را به صورت خود گردان و شخصی پرداخت کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی، از پرداخت شهریه معاف شوید.

یک

شهریه خود گردان

یکی از راه‌های پرداخت شهریه به صورت پرداخت شخصی یا Self- Funded است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه نسبت به دانشگاه‌های اروپا و آمریکا بسیار کمتر است. در عین حال که کیفیت آموزشی دانشگاه‌های روسیه بسیار بالا و مثال زدنی است. به همین دلیل پرداخت شهریه به صورت خود گردان، انتخابی ایده آل برای دانشجویان بین المللی است.

شهریه دوره‌های مختلف با توجه به زمینه تحصیلی رشته، مقطع و دانشگاه ارائه دهنده متفاوت است. شما می‌توانید با مطالعه معرفی دانشگاه و دوره‌های آموزشی دانشگاه‌های روسیه گروه بهار دانش، اطلاعات کافی در زمینه شهریه و نحوه پرداخت آن را کسب کنید.

دوبورسیه‌های دولت روسیه

دانشجویان بین المللی می‌توانند با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی و امتیازات این بورسیه‌ها، از پرداخت شهریه دانشگاه‌های روسیه معاف شوند. دانشجویان مصری زیادی تا کنون از بورسیه‌های تحصیلی دولت روسیه و مزایای آن بهره مند شده‌اند. راه‌های مختلفی برای برخوردار شدن از بورسیه‌های تحصیلی دولت روسیه وجود دارد.

مراکش

راه‌های برخورداری از بورسیه دولتی برای مصری ها

یک

المپیادهای علمی

یکی از این راه‌ها برنده شدن در مسابقات علمی و رقابت‌های آکادمیک برگزار شده در روسیه و سراسر جهان است. همچنین دانشجویانی که سابقه تحصیلی درخشانی داشته باشند، می توانند از این بورسیه‌ها برخوردار شوند. نمرات ممتاز مدارک تحصیلی و آموزشی قبلی و همچنین سوابق تحقیقاتی ارزشمند می‌توانند از عوامل برخوردار شدن از بورسیه‌های تحصیلی دولت روسیه به شمار بروند.

المپیادهای علمی روسیه:

هر ساله المپیادهای علمی مختلفی در سطح بین المللی در کشور روسیه برگزار می‌شوند. این المپیادها در زمینه‌های مختلف علمی و توسط دانشگاه‌های مطرح کشور روسیه برگزار می‌شوند. به عنوان چند نمونه از این المپیادهای علمی، می‌توان به مسابقه المپیاد زمرد (Emerald) دانشگاه یورال، المپیاد فناوری‌های شناختی دانشگاه های MIPT و MISIS (National University of Science and Technology MISIS)، مسابقه روس اتم مرکز تحقیقات هسته‌ای دانشگاه MEPhI اشاره کرد.

این المپیادها برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز برگزار می‌شوند. المپیاد بین المللی و پروژه بورسیه تحصیلی مدرسه عالی اقتصاد HSE (Higher School of Economics) در این مقطع شرکت کننده می‌پذیرند.

اغلب المپیادهای علمی برگزار شده در روسیه، به زبان روسی هستند. به همین دلیل شرکت در آن‌ها نیازمند دانش زبان روسی است. اما المپیادها و مسابقه‌های علمی مختلفی نیز به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. یکی از المپیادهای مطرح بین المللی و انگلیسی زبان روسیه، المپیاد ریاضی و آمار دانشگاه ITMO است. شما می‌توانید در هر یک از المپیادهای علمی کشور روسیه شرکت کنید.

دوبورسیه های دولتی

از دیگر راه‌های برخوردار شدن از بورسیه‌های تحصیلی دولت روسیه، می‌توان به شرکت کردن و برنده شدن در مسابقه بورسیه دولتی روسیه اشاره کرد. هر ساله یک مسابقه بزرگ برای تخصیص بورسیه تحصیلی دولتی روسیه به ۱۵ هزار دانشجو برگزار می‌شود. در جریان این مسابقه دانشجویان بسیاری از بورسیه‌های تحصیلی برخوردار و بدون نیاز به پرداخت شهریه به دانشگاه‌های کشور روسیه وارد می‌شوند.

شرکت کنندگان مصری در مسابقه بورسیه دولتی روسیه (quota) در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷، تعداد ۴۵ مقام را به خود اختصاص دادند. شما می‌توانید از طریق تماس با مراکز علمی و فرهنگی روسیه یا کنسولگری روسیه از شرایط و مراحل شرکت در این مسابقه آگاه شوید.

برنده شدگان و برگزیدگان مسابقات و المپیادهای علمی، از مزایای مختلفی برخوردار می‌شوند. یکی از این مزایا عدم لزوم پرداخت شهریه است. همچنین برگزیدگان این مسابقه‌ها می‌توانند بدون اینکه لازم باشد در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها شرکت و با سایر داوطلبان رقابت کنند و در رشته تحصیلی مورد علاقه خود ثبت نام نمایند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا