مدارس تابستانی برای دانشجویان خارجی در ۲۰۱۹: از برنامه‌نویسی تا هنر

تابستانی

دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان خارجی، دوره‌های کوتاه مدت تابستانی برگزار می‌کنند. این دوره‌ها تنها شامل زبان و فرهنگ روسی نمی‌شوند و بسیار گسترده‌تر هستند. در این مدارس می‌توانید دوره‌های مختلفی از تکنولوژی اطلاعات، روباتیک، مهندسی عمران، حقوق، اقتصاد، تاریخ و غیره را بگذرانید. اگر چه این مدارس تابستانی از جهت طول دوره بسیار محدود هستند، اما می‌توانند به شما در انتخاب دانشگاه و رشته کمک شایانی کنند. در این بخش می‌خواهیم با برخی از این برنامه‌های مدارس تابستانی آشنا شویم. اگر برای تصمیم گیری هنوز مردد هستید، طی کردن این دوره‌ها می‌تواند به شما کمک کنند. در محیط دانشگاه قرار بگیرید و از نزدیک با رشته‌ها آشنا شوید تا راحت‌تر تصمیم گیری کنید.

چگونه وارد مدارس تابستانی شویم؟

برای ورود به مدارس تابستانی روسیه ابتدا باید دوره مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. پس از آن یک حساب کاربری در سایت دانشگاه مربوطه باز کنید و درخواست خود مبتنی بر تمایل به گذراندن دوره را برای دانشگاه بفرستید. این بخش از کار کاملا رایگان است و هزینه‌ای برای آن نباید بپردازید. دانشگاه‌ها معمولا در کمتر از ده روز به درخواست شما پاسخ می‌دهند. در صورت قبولی، طی کردن بقیه مراحل بسته به خود دانشگاه و دوره متفاوت است. نکته بسیار مهم این است که دوره‌ها رایگان نیستند و پیش از ثبت نام بهتر است از شهریه آنها مطلع شوید. در ادامه برخی از پرطرفدارترین برنامه‌های تابستانی را به شما معرفی خواهیم کرد.

برنامه های تابستانی دانشگاه شرق دور FEFU (Far Eastern Federal University)

این دوره توسط دانشگاه شرق دور روسیه FEFU و در شهر ولادیوستوک برگزار می‌شود.  این مدرسه از ۶ الی ۲۶ آگوست برنامه‌های خود را ارائه می‌دهد. برای ثبت نام شما باید تا پیش از ۳۰ آپریل درخواست خودتان را برای دانشگاه ارسال کرده باشید. دوره‌ها به زبان انگلیسی و روسی برای دانشجویان بین المللی ارائه خواهند شد. آموزش به زبان روسی برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در روسیه را دارند بسیار مفید خواهد بود. می‌توانید در این دوره کوتاه مدت، کمی بر روی زبان خود تمرکز و برای شروع ترم تحصیلی آمادگی بیشتری کسب کنید.

متقاضی می‌تواند یکی از دوره‌های سیاست داخلی و خارجی روسیه، اسناد معاصر روسیه یا دوره توسعه پایدار جامع خاور دور روسیه را انتخاب کند. به همراه هر دوره یک برنامه آموزش زبان و فرهنگ روسی نیز برگزار می‌شود. برنامه‌های فرهنگی شامل بازدید از مناطق دیدنی ولادیوستوک، بازدید از موزه، تورهای پیاده روی و دوره‌های حرفه‌ای نقاشی نیز برگزار می‌شود.

مدرسه

مدرسه تابستانی فن آوری‌های جدید مالی تحت شرایط تحول اقتصاد دیجیتال

این دوره را دانشگاه فدرال سیبری SibFU (Siberian Federal University) در شهر کراسنویارسک برگزار می‌کند. مدت دوره بین ۱۸ الی ۳۱ ماه جولای است. متقاضیان محترم تا تاریخ ۱۰ می زمان ارسال درخواست دارند. در این مدرسه برنامه‌ها به زبان انگلیسی به متقاضیان ارائه می‌شود. هزینه دوره نیز ۱۰۰۰۰ روبل روسیه است که شامل برنامه‌های آموزشی، موارد مورد نیاز برای مطالعه، هزینه ثبت نام، هزینه رفت و آمد به فرودگاه، محل اقامت، هزینه غذا و برنامه‌های فرهنگی و ورزشی می‌شود. در کنار این هزینه، دانشجو هزینه رفت و آمد به کراسنویارسک، بیمه درمانی و هزینه‌های اولیه در زمان ورود و خروج از شهر را باید جاگانه پرداخت کند.

این مدرسه مناسب افرادی است که مایل به یادگیری اقتصاد مدرن جهان هستند. دانشجویان دوره درباره تغییرات اقتصاد جهان به بحث و گفتگو می‌پردازند، با جدیدترین رویکردها در تکنولوژی‌های مالی آشنا می‌شوند، عملکرد اطلاعات بزرگ اقتصادی را می آموزند و به آنها مهارت های بدل شدن به یک متخصص اقتصاد و مدیر آموزش داده می‌شود. بخشی از دوره در دانشگاه SibFU برگزار می‌شود. بخش‌های دیگر دوره به صورت کمپ و همراه با برنامه‌های ورزشی و تفریحی ارائه خواهد شد.

وکلای آینده: مهارت‌های لازم برای موفقیت

این برنامه را دانشگاه فدرال بالتیک امانوئل کانت IKBFU (Immanuel Kant Baltic Federal University) ارائه می‌دهد. دوره در شهر کالینینگراد و در تاریخ ۲۱ الی ۳۰ آگوست برگزار می‌شود. متقاضی‌های این دوره می‌توانند حداکثر تا تاریخ ۱۰ ژوئن برای ثبت نام اقدام کنند. این دوره به زبان‌های انگلیسی و روسیه ارائه خواهد شد. هزینه مدرسه ۷۰۰۰ روبل معادل ۱۰۰ یورو است و شامل تغذیه هم می‌شود.

هدف دوره تربیت وکلا و اقتصاد دانان حرفه‌ای است. اساتید کلاس‌ها از دانشگاه‌های جوروتون، کمبریج، استنفورد آتن، دانشگاه ایالتی لومینوسو مسکو (Lomonosov Moscow State University) هستند. مدرسه تابستانی شامل سمینارها و مقالات، بازی‌ها و برنامه‌های آموزشی حقوقی هستند. در اوقات فراغت نیز تورهای گردشگری بالتیک به صورت رایگان برای دانشجویان قابل استفاده است.

مدرسه

مدرسه تابستانی توسعه اپلیکیشن‌های اندروید و استفاده از اطلاعات بزرگ

این دوره توسط دانشگاه UNN (University of Nizhni Novgorod -Lobachevsky University) در شهر نیژنی نووگراد برگزار می‌شود. این دوره از تاریخ ۸ جولای تا ۴ آگوست ارائه خواهد شد. برای ثبت نام در این مدرسه دانشجویان غیر اروپایی تا ۲۱ می و دانشجویان اروپایی تا ۲۰ ژوئن فرصت دارند. دوره به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و هزینه آن ۴۵۰۰۰ روبل است.

شرایط پذیرش در دوره: دانشجو باید توانایی ابتدایی آنالیز ریاضی داشته باشد، با زبان‌های برنامه نویسی JAVA و HTML آشنا و توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی در سطح B2 و یا بالاتر داشته باشد. دانشجویان می‌آموزند که چطور برنامه اندروید را طراحی کنند، چگونه برنامه خودشان را برای گوگل پلی تنظیم کنند، از سیستم Hadoop eco استفاده و توانایی برای کارکردن با اطلاعات بزرگ را پیدا کنند. مدرسه دوره‌های آموزش زبان، فرهنگ و تاریخ روسیه را هم در کنار برنامه‌های بالا به شما ارائه خواهد داد.

مواد و فناوری‌ها

این مدرسه توسط دانشگاه MISIS (National University of Science and Technology MISIS) در شهر مسکو و در تاریخ ۲۱ جولای تا ۴ آگوست برگزار می‌شود. دانشجویان برای ثبت نام در دوره باید تا تاریخ ۱۵ می درخواست خود را ارسال کنند. این دوره به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و هزینه آن برای آموزش ۴۰۰ یورو و محل اسکان ۳۰۰ روبل در هر روز است.

شرایط پذیرش: دانشجویان کارشناسی ارشد و علاقه مند به مطالعه مواد، شیمی معدنی و فیزیکی می‌توانند در این دوره شرکت کنند. این برنامه شامل سخنرانی در موضوع مواد و فن آوری برای مهندسی انرژی خورشیدی، مواد بیولوژیک، فناوری اطلاعات و مطالعه مواد و فناوری‌های طراحی دیجیتال و چاپ سه بعدی است.

برنامه‌های فرهنگی این مدرسه: تور مسکو، بازدید از پارک‌ها و موزه‌ها.

مدرسه

دانشگاه بین المللی تابستانی HSE (Higher School of Economics)

این دوره توسط دانشگاه HSE در شهرهای مسکو، سنت پترزبورگ و نیژنی نووگراد برگزار خواهد شد. دوره از تاریخ ۲۰ ژوئن تا ۲۰ آگوست است و متقاضیان حداکثر تا تاریخ ۱۵ آپریل فرصت ثبت نام دارند. این مدرسه به زبان انگلیسی است و به آشنایی اولیه با زبان روسی نیاز نخواهید داشت.

شهریه دوره ۱۸۰ دلار برای هر ۱ اعتبار ECT است. اگر شما یک برنامه در موضوع اقتصاد با ۳۲ ساعت آموزشی را انتخاب کنید، ۴ اعتبار امتیاز ECT دریافت خواهید کرد. به صورت متوسط برنامه‌ها ۶۰۰ دلار آمریکا هزینه دارند. اگر دانشگاه مبدا شما با HSE توافقنامه داشته باشد، تا ۲۰ درصد می‌توانید در این هزینه تخفیف بگیرید. این شهریه شامل دوره آموزشی، ویزا، برنامه‌های فرهنگی و تورهای گردشگری است.

این دانشگاه دوره‌های تابستانی زیادی به زبان انگلیسی برگزار می‌کند (در حدود ۴۰ ساعت برنامه آموزشی). این برنامه‌ها بر روی موضوعاتی همچون ارتباطات بین المللی، تحلیل سیاسی، قوانین، ریاضیات، انفورماتیک، سازه‌های شهری، اقتصاد، مدریت و … تمرکز دارند. دانشجویان دوره لیسانس، فوق لیسانس و فارغ التحصیلات می‌توانند در این دوره شرکت کنند.

ساخت دیجیتال

این مدرسه توسط دانشگاه پلی تکنیک پتر سنت پترزبورگ (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University) ارائه می‌شود. زمان برگزاری از ۱۵ تا ۲۶ جولای است. علاقه مندان اروپایی تا ۲۲ می و غیر اروپایی تا ۲۲ آپریل زمان ثبت نام در این مدرسه را دارند. زبان آموزشی این دوره‌ها انگلیسی است. شهریه آن ۵۱۰ روبل است که شامل تمرینات، مواد آموزشی، آموزش خارج از کلاس و برنامه‌های فرهنگی نیز می‌شود.

شرایط مورد نیاز برای شرکت در این مدرسه: دانشجویان و فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد، کارشناسی و دکتری با سطح مهارت انگلیسی B2. در این دوره شما با اصول طراحی، مهندسی عمران و بهره برداری از فن آوری‌های مختلف اقتصاد دیجیتال آشنا خواهید شد. موضوع برخی از این دوره‌ها شامل آموزشی ساخت مدل اطلاعاتی، تولید مواد افزودنی و سیستم‌های کنترل خودکار ساختمان است. در کنار دوره‌ها برنامه‌های تمرینی نیز برگزار می‌شود.

برنامه‌های فرهنگی: تور با قایق، بازدید از مناطق تاریخی، پیکنیک و بازدید از کارخانه‌های قدیمی. تورهای دیگری هم در کنار این برنامه‌ها وجود دارد که هزینه آن‌ها جداگانه دریافت می‌شود.

مدرسه

مهندسی مدل سازی کامپیوتری

این مدرسه در مرکز ملی تحقیقات هسته‌ای در شهر مسکو برگزار خواهد شد. این برنامه از ۱ جولای شروع می‌شود و ۱۲ ام جولای پایان می‌یابد. متقاضی برای شرکت در دوره حداکثر تا ۸ آپریل باید اقدام کند. این برنامه به زبان انگلیسی ارائه خواهد شد.

شرایط مورد نیاز جهت شرکت در این مدرسه: دانشجویان و فارغ التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد، دانشجویان دکتری (حداکثر ۳۵ سال سن) که در موضوع تکنولوژی هسته‌ای تحقیق انجام داده‌اند و به مدل سازی کامپیوتری علاقه مند هستند. دانشجویان آموزش مدل سازی و نرم افزارهای شبیه ساز را خواهند دید. برنامه شامل سخنرانی‌ها، کلاس‌های عملی و تمرینی می‌شود. در پایان دوره از دانشجویان خواسته می‌شود که به صورت تیمی اقدام به مدل سازی کنند.

برنامه‌های تفریحی: تور گردشگری مسکو و برنامه‌های ورزشی (مسابقات فوتبال و والیبال).

مدرسه تابستانی رباتیک و مکاترونیک

این دوره توسط دانشگاه سامارا (Samara University) و از تاریخ ۱ الی ۱۲ آگوست برگزار می‌شود. مهلت ثبت نام حداکثر تاریخ ۱۵ می. این دوره به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و هزینه آن ۵۰۰ دلار است.

شرایط پذیرش: دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی. هدف از دوره به دست آوری ایده در موضوع هوش مصنوعی است. دانشجویان با سیستم‌های رباتیک و متودولوژی طراحی این سیستم‌ها آشنا خواهند شد. دانشجویان در پایان دوره در کارگاه دانشگاه، پروژه شخصی خود را خواهند ساخت.

تابستای

مدرسه تابستانی حرفه‌ای فناوری اطلاعات و اتوماسیون

این دوره توسط دانشگاه SUSU (South Ural State University) و در ماه جولای برگزار می‌شود. این دوره به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و هزینه آن رایگان است. البته هزینه اقامت در خوابگاه ۲۰ یورو و تورهای گردشگری از ۵۰ الی ۱۵۰ یورو است.

شرایط ثبت نام: دانشجویان مهندسی (اتوماسیون، مهندسی مکانیک، علوم کامپیوتر و IT). دوره شامل آموزش بخش مهندسی و موارد مرتبط مانند امنیت شبکه، سیستم‌های کنترل، اوصل اولیه مهندسی الکترونیک، اینترنت اشیا و مهندسی ارتباطات اقتصادی می‌شود. دانشجویان می‌توانند در کنفرانس‌های برگزار شده توانایی خود را افزایش دهند. در پایان دوره نیز یک مدرک به شرکت کنندگان ارائه خواهد شد.

برنامه‌های تفریحی و فرهنگی: بازدید از موزه، پارک‌های تاریخی و تغذیه با غذاهای سنتی روسی.

کسب و کار در روسیه: تنوع مدل‌های کسب و کار بین‌ المللی

این دوره در دانشگاه UrFU  (Ural Federal University) و بین ۸ الی ۱۹ جولای برگزار می‌شود. حداکثر زمان ثبت نام تا تاریخ ۱۵ ماه می است. زبان این دوره انگلیسی است و به توانایی صحبت کردن به روسی نیازی ندارید.

هزینه دوره ۴۰۰ یورو است که شامل هزینه آموزش، محل اقامت، ویزا، رفت و آمد فرودگاه، تغذیه، نوشیدنی و برنامه‌های فرهنگی می‌شود.

شرایط پیش نیاز برای شرکت در دوره: دانشجویان و فارغ التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد که علاقه مند به کسب و کار در روسیه هستند. برنامه بر روی مدل‌های کسب و کاری روسی و بین المللی تمرکز دارد. شرکت کنندگان به سبک کار و زندگی در روسیه آشنا خواهند شد و قوانین کاری روسیه برای آنها توضیح داده می‌شود. اصول مدیریتی که ممکن است در کسب و کار برای آنها مفید باشد نیز آموزش داده می‌شود. پس از کلاس‌ها دانشجویان استارتاپ خود را راه اندازی می‌کنند که باید مورد قضاوت هیئت ژوری قرار بگیرد.

تابستانی

مهندسی دیجیتال

این دوره در دانشگاه SPbPU (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University) سنت پترزبورگ برگزار می‌شود. شروع دوره ۱۵ جولای و پایان آن ۲ آگوست است. تاریخ پایان ثبت نام برای متقاضیان اروپایی ۲۲ می و برای متقاضیان سایر کشورها ۲۲ آپریل است. این دوره به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. هزینه دوره ۶۸۰ یورو است که شامل آموزش، مواد آموزشی، بازدید از کارخانه‌ها و برنامه‌های فرهنگی می‌شود.

این برنامه شامل ایجاد یک چالش برای ساخت یک نمونه اولیه مفهومی از ایده خام در ۱۵ روز کارگروهی است. برنامه شامل مقالات و سخنرانی‌ها، شیوه‌های ساخت سریع نمونه اولیه، کارگاه‌های CAD/CAM، الکترونیک و برنامه نویسی می‌شود. تفریحات دوره شامل تور سنت پترزبورگ و مسابقات می‌شود.

الزامات برای شرکت در دوره: شناخت اولیه از مدارهای الکترونیکی و منطق تناوبی، آشنایی با زبان انگلیسی در سطح B2 و بالاتر.

مکاترونیک و رباتیک در دانشگاه ETU LETI (Saint Petersburg Electrotechnical University)

این دوره در شهر سنت پترزبورگ و از تاریخ ۱ الی ۱ جولای برگزار خواهد شد. حداکثر زمان ثبت نام ۱۰ ژوئن برای اروپایی‌ها و ۲۰ می برای دیگر کشورها است. دوره به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

این مدرسه بر روی مکاترونیک، برنامه نویسی و مهندسی الکترونیک تمرکز خواهد داشت. دانشجویان از سخنرانی‌هایی در موضعات رباتیک، الگوریتم‌ها و سیستم‌های کنترلی استفاده خواهند کرد. این سخنرانی‌ها شامل موارد تمرینی است و شرکت کنندگان توانایی ساخت میکروکنترلرها و طراحی ربات‌های کنترلی را به دست می‌آورند.

تابستانی

مدرس تابستانی برنامه نویسی ۲۰۱۹ ITMO

 این مدرسه در شهر سنت پترزبورگ و در تاریخ ۱ الی ۲۸ جولای برگزار می‌شود. برای ثبت نام حداکثر باید تا ۱۴ می ثبت نام متقاضی انجام شود. این دوره به زبان انگلیسی و هزینه آن ۸۰۰ یورو است. این هزینه شامل برنامه آموزشی، هزینه ثبت نام و تورهای گردشی می‌شود.

الزامات شرکت در دوره: دانشجویان و فارغ التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد که به برنامه نویسی علاقه دارند، می‌توانند در این مدرسه شرکت کنند. دوره شامل سخنرانی درباره علوم کامپیوتر، یادگیری زبان پیشرفته ماشین و یک برنامه آموزشی حل مسئله است. برنامه فرهنگی بازدید از سنت پترزبورگ و مراکز دیدنی آن در طول دوره ارائه می‌شود.

میراث اوراسیا: گذشته، حال و آینده

این مدرسه توسط دانشگاه تومسک (National Research Tomsk Polytechnic University) برگزار می‌شود. ۱۲ الی ۲۳ آگوست برنامه‌های این مدرسه ارائه خواهند شد و برای ثبت نام حداکثر تا تاریح ۱۰ ژوئن فرصت دارید. این مدرسه برنامه‌های خود را به زبان انگلیسی برگزار می‌کند.

هزینه دوره ۴۱۰۰ روبل شامل دوره آموزشی، رفت و برگشت فرودگاه، برنامه‌های فرهنگی، مواد آموزشی و میان وعده می‌شود.

 در این دوره سخنرانی‌هایی در موضوعات تاریخی و فرهنگی سیبری، نقاشی، موسیقی و هنرهای زیبا ارائه می‌شوند. برنامه‌های فرهنگی شامل تور تومسک، کنسرت های کلاسیک، مدرن و سنتی روسیه، بازدید از موزه‌ها، تئاترهای عروسکی و بازدید از باغ و پیک نیک می‌شود.

تابستانی

منابع انرژی تجدید پذیر

برگزار کننده این مدرسه، دانشگاه ETU است. دوره در شهر سنت پترزبورگ برگزار خواهد شد. شروع آن ۱ جولای و پایان دوره ۱۴ جولای است. برای شرکت در این دوره شهروندان اروپایی تا ۱۰ ژوئن و شهروندان سایر کشورها تا ۲۰ می فرصت ثبت نام دارند. تدریس در دوره به زبان انگلیسی است.

شرایط لازم جهت شرکت در این دوره: دانشجویان و فارغ التحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی الکترونیک، برق قدرت، فیزیک و مواد. این دوره شامل سخنرانی درباره انرژی‌ها تجدید پذیر، فتوولتائیک، تولید و ساخت ماژول‌های تولید برق بر پایه سیلیکون و تمرین در آزمایشگاه می‌شود.

مدرسه تابستانی ۲۰۱۹ هنر و زیست

دانشگاه ITMO برگزار کننده این مدرسه است. دانشگاه در شهر سنت پترزبورگ واقع شده است و دوره آموزشی از ۵ الی ۱۸ ماه آگوست است. حداکثر فرصت ثبت نام در این دوره تاریخ ۱۴ ماه می است. این دوره نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و یادگیری و آشنایی با زبان روسی پیش نیاز آن نیست.

هزینه شرکت در دوره معادل ۳۵۰ یورو است که شامل آموزش، هزینه ثبت نام و تورهای گردشگری می‌شود.

شرایط مورد نیاز جهت شرکت در دوره: متقاضی باید فارغ التحصیل دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری باشد. در این دوره بر ارتباط میان کامپیوتر و تکنولوژی‌های مدرن و هنر تمرکز خواهد شد. ارتباطات و آثار کامپیوتر و هنر بر روی یکدیگر نیز مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت. شرکت کنندگان دوره‌ها و سخنرانی‌هایی درباره هوش مصنوعی، پس از بشریت، تکنولوژی‌های کامیپوتری، بیوانفورماتیک، بیوآرت و پروژه‌های تیمی را تجربه خواهند کرد. در کنار این آموزش‌ها و در بخش فرهنگی دوره، بازدید از کارخانه‌های بیوتک و موزه‌های میراث هنری نیز برای شرکت کنندگان در نظر گرفته شده است.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا