تحصیل در روسیه برای دانشجویان کشورهای مشترک المنافع

CIS

کشورهای مستقل مشترک المنافع (Commonwealth of Independent States- CIS) شامل 9 کشور مستقل حال حاضر می‌شود. اغلب این کشورها زمانی عضو شوروی سابق بوده‌اند. این کشورها هم اکنون شامل روسیه، بلاروس، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و مولداوی می‌باشند. گرچه در حال حاضر سیاست‌های دیپلماتیک این کشورها به اندازه گذشته به هم مرتبط نیست و مدت هاست که نشست مشترکی همچون قبل نداشته‌اند، اما باز هم ساکنان این کشورها بنابر همان سیاست‌های پیشین رفت و آمد بین مرزی راحت و نسبتا زیادی دارند. به همین منظور قصد داریم تا در ادامه به وضعیت دانشجویان کشورهای مشترک المنافع در روسیه بپردازیم.

در کشور روسیه هیچ دانشگاه مشخصی به دانشجویان کشورهای مشترک المنافع اختصاص داده نشده است. بنابراین دانشجویان این کشورها می‌توانند در هر کدام از دانشگاه‌های روسیه که مد نظر دارند، تحصیل نمایند. با این حال غالب دانشجویان کشورهای مشترک المنافع به دانشگاه‌های شهر موسکو علاقه‌مند هستند. دلیل این امر زیرساخت‌های پیشرفته و توسعه یافته، خوابگاه‌های دانشجویی راحت و امکانات و مکان‌های تفریحی متععد این شهر می‌باشد. از طرفی دیگر، شهر موسکو به نسبت بسیاری از شهرهای دیگر روسیه، دانشگاه‌های معتبر و مطرح بیشتری دارد. در این مقاله نیز سعی داریم به تحصیل این دانشجویان در دانشگاه‌های موسکو بپردازیم.

به جرات می‌توان گفت که در میان تمامی رشته‌هایی که در دانشگاه‌های کشور روسیه تدریس می‌شوند، رشته‌های پزشکی و علوم اقتصاد، کیفیت بسیار بالایی دارند. ازین رو دانشجویان خارجی اهل کشورهای CIS که درروسیه تحصیل می‌کنند، اغلب به دنبال رشته‌های پزشکی، اقتصاد و مهندسی شهرسازی می‌باشند. البته دانشگاه‌های معتبر و قدرتمند در این زمینه تنها محدود به دانشگاه‌های شهر موسکو نیستند و در بسیاری از ایالت‌های دیگر روسیه نیز وجود دارند. این دانشگاه‌ها معمولا برای دانشجویان خارجی دوره‌های مقدماتی و تدارکی نیز برگزار می‌کنند تا دانشجویان رفاه بیشتری در طول دوره تحصیل داشته باشند. در بین این گروه از دانشجویان خارجی، دوره‌های کوتاه مدت آموزش زبان روسی، متقاضیان زیادی دارد.

تحصیل در رشته پزشکی برای دانشجویان این کشورها

در روسیه دانشگاه‌هایی که دوره‌های پزشکی ارائه می‌دهند، به سه دسته تقسیم می‌شوند.

        1. موسسات ویژه آموزش پزشکی همچون دانشگاه پزشکی M. Sechenov

        2. دانشگاه‌های چند رشته‌ای که علاوه بر رشته پزشکی رشته‌های دیگری هم ارائه می‌دهند؛ همچون RUDN

       3. دانشگاه‌های تخصصی که روی چندین رشته تخصصی در زمینه پزشکی تمرکز دارند؛ همچون دانشگاه ملی پژوهش‌های هسته‌ای MEPhI (National Research Nuclear University MEPhI)

  1.  

دانشگاه سچنوف (I.M. Sechenov First Moscow State Medical University) یا همان MSMU که نخستین دانشگاه پزشکی تاسیس شده در ایالت موسکو می‌باشد، هفت بیمارستان و هفت مرکز پژوهشی را شامل می‌شود. پردیس دانشگاهی سچنوف محیطی سرزنده و شاداب، متشکل از انجمن‌های دانشجویی، تئاترهای دانشجویی و کلوب‌های ورزشی را دارا می‌باشد.

در این دانشگاه دائما تورهای آشنایی مخصوص ورودی‌های جدید (خصوصا دانشجویان ورودی خارجی) برگزار می‎گردد. در این تورها، دانشجویان خارجی قدیمی‌تر، ورودیان را در مورد زندگی دانشجویی در روسیه، بخش‌های مختلف دانشگاه، و بایدها و نبایدهای زندگی دانشجویی راهنمایی می‌کنند. به این ترتیب دانشجویان ورودی به سرعت می‌توانند با محیط انس گرفته و راحت‌تر با دانشجویان دیگر ارتباط برقرار نمایند.

خوابگاه‌های دانشگاه MSMU به تازگی بازسازی شده و دارای تمامی امکانات رفاهی مورد نیاز برای دانشجویان و اینترنت پرسرعت می‌باشند. این دانشگاه از نظر تعداد دانشجویان خارجی، در میان ده دانشگاه اول روسیه قرار دارد (۲۶۴۵ نفر).

با این حال دانشگاه دوستی مردم روسیه که آن را با نام RUDN نیز می‌شناسند، رتبه اول را در زمینه تعداد دانشجویان بین‌المللی دارا می‌باشد. تعداد دانشجویان خارجی در این پردیس دانشگاهی به ۱۴۸۹۶ نفر می‌رسد. فارغ التحصیلان این دانشگاه بین‌المللی در ۱۱۲ کشور دنیا مشغول به کار هستند. از جمله افتخارات این دانشگاه می‌توان به اعطای مدال طلا از سوی سازمان یونسکو به جهت مشارکت در تربیت متخصصین برای کشورهای در حال توسعه در سال ۲۰۱۰ اشاره داشت. دپارتمان پزشکی دانشگاه RUDN، بزگترین زیرمجموعه این دانشگاه به شمار می‌رود.

طول دوره دکترای پزشکی در روسیه ۶ سال می‌باشد. شهریه سالانه رشته پزشکی عمومی در دانشگاه سچنوف، ۵۵۲۰۰۰ روبل معادل ۸۴۹۲ دلار، و در دانشگاه RUDN ۳۴۰۰۰۰ روبل معادل ۵۲۳۰ دلار می‌باشد. شهریه سالانه همین دوره در دانشگاه RUDN برابر ۶۱۷۰۰۰ روبل (۹۵۰۰ دلار) می‌باشد.

دانشگاه ملی پژوهش‌های هسته‌ای MEPhI نیز آموزش‌هایی برای حرفه‌های پزشکی ارائه می‌دهد. در این دانشگاه ۱۴۰۸ دانشجوی خارجی تحصیل می‌کنند. این موسسه به طور تخصصی بیشتر در زمینه‌های مهندسی فعالیت دارد. با این حال چندین رشته پزشکی نیز ارائه می‎‌کند. یکی از این دوره‌ها، دوره پزشکی عمومی (۶ ساله) می‌باشد. شهریه سالانه این رشته ۲۸۲۰۰۰ روبل (۴۳۵۰ دلار) است.

دانشگاه‌های روسیه به جز رشته پرستاری، هیچ رشته پزشکی دیگری را در مقطع کارشناسی ارائه نمی‌دهند. اما برخی از دانشجویان کشورهای مشترک المنافع به رشته زیست پزشکی علاقه مند هستند که در مقطع کارشناسی و در دوره ۴ ساله ارائه می‌شود. شهریه این دوره به ازای هر ترم، ۸۹۰۰۰ روبل (۱۳۷۰ دلار) می‌باشد.

در دانشگاه MEPhI رشته پزشکی هسته‌ای در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌گردد. شهریه سالانه این دوره ۳۵۷۰۰۰ روبل (۵۴۹۲ دلار) است. دانشجویان کشورهای مشترک المنافع می‌توانند در طول دوره تحصیل خود در این دانشگاه، در خوابگاه‌های دانشجویی این پردیس اقامت داشته باشند. این خوابگاه‌ها، دارای امکانات رفاهی مناسب و اینترنت رایگان می‌باشند و به محل کلاس‌های درس بسیار نزدیک هستند. برای دانشجویان خارجی سال اولی در این دانشگاه، برنامه فوق‌العاده تطبیقی نیز در نظر گرفته می‌شود.

تحصیل در رشته اقتصاد برای دانشجویان کشورهای مشترک المنافع

دانشگاه عالی اقتصاد یا همان HSE (Higher School of Economics) رشته اقتصاد را با کیفیت و استاندارد بالایی در اختیار دانشجویان داخلی و خارجی روسیه قرار داده است. این دانشگاه در چهار ایالت موسکو، سن پترزبورگ، نیژنی نوگورود و پرم شعبه دارد. شهریه سالانه پردیس اصلی این دانشگاه که در موسکو واقع شده، برای رشته اقتصاد بین ۳۰۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰ روبل (۴۶۰۰ تا ۷۶۹۰ دلار) متغیر است. افرادی که مایل هستند این دوره را در همین دانشگاه اما با شهریه‌ای پایین تر تحصیل کنند، می‌توانند پردیس‌های ایالات سن پترزبورگ، نیژنی نوگورود و پرم را انتخاب نمایند. شهریه سالانه این پردیس‌ها برای رشته اقتصاد، بین ۱۷۰۰۰۰ تا ۲۷۰۰۰۰ روبل (۲۶۱۵ تا ۴۱۵۳ دلار) می‌باشد. بنابراین شهریه این پردیس‌ها به شکل قابل توجهی ارزان‌تر از پردیس موسکو است.

دانشگاه HSE، از نظر تعداد دانشجویان خارجی (۳۲۹۲ نفر) در روسیه مقام ششم را دارا می‌باشد. در این دانشگاه دپارتمان مخصوصی برای دانشجویان کشورهای مشترک المنافع CIS و حوزه بالتیک وجود دارد که دانشجویان را در طی مراحل اپلای و سال نخست پس از ورود برای تطبیق با محیط راهنمایی و کمک می‌کند. زندگی دانشجویی در پردیس HSE بسیار هیجان انگیز و پر جنب و جوش است. این دانشگاه علاوه بر انجمن‌های پژوهشی و آموزشی، انجمن‌های ورزشی، گروه‌های تئاتر و حتی تیم استند آپ کمدی (KVN) دارد.

دانشگاه ملی علوم و فناوری MISIS (The National University of Science and Technology MISIS) نیز دوره‌های پر طرفداری در زمینه اقتصاد ارائه می‌دهد. از جمله این رشته‌ها می‌توان به رشته تحلیل کسب و کار و فناوری اطلاعات در اقتصاد اشاره داشت. شهریه سالانه این دوره‌ها ۱۸۳۰۰۰ تا ۲۰۵۰۰۰ روبل (۲۸۱۵ تا ۳۱۵۳ دلار) است. ۲۱۱۵ دانشجوی بین‌المللی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. MISIS نیز خدمات پشتیبانی به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهد تا آنان را در تمامی مراحل از ثبت نام تا آشنایی با فضای پردیس دانشگاه راهنمایی کند.

کشورهای مشترک المنافع

تحصیل در رشته فناوری اطلاعات در روسیه برای دانشجویان کشورهای مشترک المنافع

یکی از بهترین موسسات آموزشی برای تحصیل در رشته فناوری کامپیوتر در روسیه، موسسه فناوری و فیزیک موسکو (Moscow Institute of Physics and Technology-MIPT) می‌باشد. پنج رشته اصلی ارائه شده در این دانشگاه شامل امنیت سایبری، علوم کامپیوتر، تحلیل و مدیریت سیستم و ریاضیات کاربردی هستند. شهریه میانگین سالانه برای این رشته‌ها ۳۰۰۰۰۰ روبل (۴۶۱۵ دلار) است. MIPT در حال حاضر ۸۰۰ دانشجوی خارجی دارد. محیط دانشگاه MIPT هم سرشار از روح زندگی دانشجویی است. در پردیس این دانشگاه، یک استادیوم، سه سالن ورزشی، کافه، استخر و یک سالن کنسرت یافت می‌شود.

دانشگاه ملی پژوهش‌های هسته‌ای MEPhI، یکی دیگر از دانشگاه‌هایی است که در زمینه فناوری اطلاعات حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. در میان دانشجویان خارجی در حال تحصیل در این دانشگاه، دو رشته “امنیت سیستم‌های اتوماتیک” و ” امنیت اطلاعات و تحلیل هوشمندانه نظارت مالی” متقاضیان زیادی دارند. شهریه سالانه این رشته‌ها بین ۲۲۱۸۰۰ تا ۳۳۲۶۰۰ روبل (۳۴۱۰ تا ۵۱۲۰ دلار) است.

دانشگاه HSE طیف گسترده‌ای از رشته‍‌های فناوری اطلاعات را در اختیار دانشجویان قرار داده است. این رشته‌ها عبارت اند از: مهندسی نرم افزار، سیستم‌های کامپیوتری و شبکه، امنیت اطلاعات و غیره. شهریه دوره‌های این دانشگاه بین ۱۶۰۰۰۰ تا ۴۴۰۰۰۰ روبل (۲۴۶۰ تا ۶۷۷۰ دلار) است.

تحصیل در رشته مهندسی شهرسازی برای دانشجویان کشورهای مشترک المنافع

دانشجویان کشورهای مشترک المنافع که علاقه مند به رشته‌های مهندسی شهرسازی، طراحی و معماری هستند، می‌توانند دانشگاه RUDN روسیه را برای تحصیل انتخاب کنند. شهریه سالانه رشته‌های مقطع کارشناسی این دانشگاه ۱۴۷۰۰۰ روبل (معادل ۲۲۶۰ دلار) و مقطع کارشناسی ارشد ۲۸۴۱۰۰ روبل (۴۳۷۰ دلار) می‌باشد. برنامه‌های این دانشگاه برای بازدهی بیشتر آموزش‌ها، شامل تمرین‌های عملی در موسسات طراحی و شرکت‌های ساخت و ساز می‌باشد.

رشته مهندسی شهرسازی در دانشکده توسعه شهری و منطقه ای دانشگاه HSE نیز ارائه می‌شود. در برنامه‌های آموزشی رشته مهندسی شهرسازی این دانشگاه تمرکز بر روی برنامه‌ریزی‌های کلان و بلند مدت استراتژیک و تکنولوژی‌های خلاقانه است. در حقیقت تاکید در برنامه‌های آموزشی این دانشگاه، علاوه بر جنبه تکنیکی، بر روی جنبه‌های اقتصادی و اداری ساخت و ساز می‌باشد. با تحصیل در HSE نه تنها مهندسی شهرسازی، بلکه مدیریت زیرساخت‌های شهری را نیز خواهید آموخت.

رشته مهندسی شهرسازی در دانشگاه HSE روسیه در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌گردد. هر دو مقطع هم دوره‌های انگلیسی زبان و هم در دوره‌های روسی ارائه می‌شوند. مقطع کارشناسی ارشد این رشته شامل تحقیقات جدی و حتی کارآموزی خارج از روسیه نیز می‌باشد. برای تحصیل در این رشته از دانشگاه HSE، سالانه بین ۳۷۰۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰۰ روبل (۵۶۹۰ تا ۶۹۲۳ دلار) هزینه خواهید داشت.

در رشته‌های پزشکی، علوم اقتصاد و فناوری اطلاعات، کشور روسیه بدون شک یکی از غنی ترین سیستم‌های آموزش عالی در جهان را دارا می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در رشته‌های گوناگون در کشور روسیه می‌توانید با تیم تخصصی بهار دانش ارتباط حاصل نمایید و پاسخ سوالات خود در این زمینه را دریافت نمایید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا