بورس های دولتی تحصیل در روسیه

بورس‌های دولتی تحصیل در روسیه و نحوه دریافت این تسهیلات، برای بسیاری از دانشجویان و متقاضیان تحصیل در روسیه اهمیت زیادی دارد. مسائل اقتصادی یکی از ارکان جدانشدنی و بسیار مهم زندگی دانشجویی به شمار می‌رود. مسائل اقتصادی و هزینه‌های تحصیل برای دانشجویانی که قصد زندگی و تحصیل در کشورهای خارجی را دارند، دو چندان احساس می‌شود.

دریافت مبالغ ویژه آموزشی و بورس‌های دولتی تحصیل در روسیه، می‌تواند هزینه‌های یک زندگی دانشجویی را به طور چشم‌گیری کاهش دهد. این بورسیه‌ها شامل دانشجویان بومی روسیه، دانشجویان مستقل و دانشجویان خارجی سایر کشورها می‌شود. بعلاوه هر ساله دولت روسیه، بورسیه‌های دولتی بخصوصی را به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی state-funded اختصاص می‌دهد. در سال ۲۰۲۰، ۱۵ هزار مرکز بورسیه محور معین شد.

علامت

بورس دولتی شامل موارد زیر است:

• رایگان شدن شهریه تحصیل و مالیات آموزش برای کل دوره آموزشی
• کمک هزینه معیشتی (در طول مدت مطالعه بدون در نظر گرفتن موفقیت داوطلب). در سال ۲۰۲۰، بورس تحصیلی به طور متوسط برابر است با ۱۴۸۴ روبل (معادل ۲۲ دلار).
• اقامت در خوابگاه (اگر موجود باشد).

علامت

بورس دولتی شامل موارد زیر نیست:

• هزینه های سفر و رفت و آمد
• خرج و مخارج زندگی
• بیمه سلامت دانشجویان

اختصاص این بودجه‌ها و کمک هزینه‌های آموزشی از سوی روسوترودنیشستوو (Rossotrudnichestvo یکی از سازمان‌های فدرال روسیه که به امور افرادی با تابعیت غیر از روسیه رسیدگی می‌کند) انجام می‌شود. همچنین شبکه ادارات و سازمان‌های وابسته به روسوترودنیشستوو، از جمله سفارت‌های روسیه در کشورهای مختلف جهان نیز در جریان اختصاص بورس‌های دولتی تحصیل در روسیه قرار دارند.

چگونه برای دریافت بورس های دولتی تحصیل در روسیه اقدام کنیم؟

بهترین راه برای اطلاع از روش اقدام برای دریافت بورس‌های دولتی تحصیل در روسیه، کسب اطلاعات از دانشگاه مورد نظر است. دانشگاه‌ها معمولاً به نامه‌هایی که بیانگر جزئیات دقیق باشند، پاسخ خواهند داد و اطلاعات سودمندی را در اختیار اشخاص متقاضی قرار می‌دهند.

مرحله اول
فلش
بورس تحصیلی در دانشگاه های روسیه

جمع‌آوری اطلاعات با مطالعه بخش‌های مختلف وبسایت بهار دانش

گروه بهار دانش، اطلاعات سودمند و مفیدی را از راهنمای گام‌به‌گام اقدام برای بورس‌های دولتی تحصیل در روسیه در ادامه آورده است. مطالعه این اطلاعات می‌تواند شما را از شرایط تخصیص کمک‌هزینه‌های آموزشی و روش اقدام برای دریافت این مبالغ آگاه کند.

مرحله دوم
فلش
بورس تحصیلی در دانشگاه های روسیه

دریافت اطلاعات: یکی از بهترین روش‌ها برای شروع مراحل اقدام برای دریافت بورس‌های دولتی تحصیل در روسیه است.

این اطلاعات را می‌توانید با ارتباط گرفتن و سؤال از دانشگاه مورد نظر دریافت کنید یا به سادگی، مطالب و مقالات گروه بهار دانش را مطالعه کنید تا اطلاعات کافی از روند این کار را به دست آورید. یکی دیگر از راه‌های کسب اطلاعات، برقراری ارتباط و پرسیدن از نهادهای نماینده روسوترودنیشستو در کشور است. اصلی‌ترین نماینده این آژانس فدرال در ایران، سفارت روسیه است. شما می‌توانید لیست دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی state-funded و نحوه دریافت تسهیلات مالی این مراکز را از طریق خود سفارت روسیه یا اطلاعات اینترنتی این سفارت مطلع شوید.

مرحله سوم
فلش
بورس تحصیلی در دانشگاه های روسیه

ثبت اطلاعات و تقاضای بورسیه: پس از دریافت اطلاعات از نحوه برخورداری از بورس‌های دولتی تحصیل در روسیه، باید فرم الکترونیکی اطلاعات خود را پر کنید.

در وب‌سایت‌هایی که به منظور دریافت بورسیه، توسط سفارت یا دانشگاه‌ها اعلام می‌شود، یک فرم الکترونیکی تقاضانامه قرار دارد.
در این تقاضانامه باید اطلاعات خود از جمله اطلاعات شخصی و اطلاعات تماس (نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، کشور محل سکونت، ایمیل و شماره تلفن)، جزئیات شغل و تحصیلات پیشین، سطح سواد فعلی و سطح سواد زبان روسی را وارد کنید. شما می‌توانید در حین ثبت اطلاعات خود، تا ۶ دانشگاه مطلوب را نیز ذکر کنید. دقت داشته باشید که ذکر بیش از ۳ دانشگاه در هر ایالت روسیه، امکان‌پذیر نیست. این مورد برای ایالت‌های مسکو و سن‌پترزبورگ، ۲ مورد است. به این ترتیب شما حداکثر ۲ دانشگاه در مسکو و ۲ دانشگاه در سن‌پترزبورگ را می‌توانید در لیست ذکر کنید. نام ۶ دانشگاه مورد نظر خود را به ترتیب علاقه بنویسید. دانشگاه شماره یک دانشگاه مطلوب شما و بقیه به ترتیب کم شونده، دانشگاه‌های کمتر مورد علاقه خواهند بود.

* کپی پاسپورت (پاسپورت شما از تاریخ ورودتان به کشور روسیه، ۱۸ ماه اعتبار داشته باشد.)

*کپی اسناد و مدارکی که سطح تحصیل و سایر ادعاهای شما را تأیید صلاحیت و اعتبار سنجی کند. کپی‌ها باید به صورت فیزیکی (و نه دیجیتالی) به دست سفارت روسیه برسند.

مرحله چهارم
فلش
بورس تحصیلی در دانشگاه های روسیه

انتظار برای پردازش اطلاعات: به اطلاعات و درخواستی که در سیستم به ثبت رسانده‌اید، به زودی رسیدگی خواهد شد.

پس از بررسی درخواست و اطلاعات شما، از شما درخواست خواهد شد که برای ادامه مراحل (مصاحبه، آزمون و امتحانات)، به صورت حضوری مشارکت کنید. بسته به کشوری که از آنجا اقدام می‌کنید، سفارت روسیه، نام پذیرفته‌شدگان را در دوره‌های زمانی معینی اعلام می‌کند. در این مرحله کافی است تا پذیرفته شدن درخواست خود صبر کنید. پس از اینکه به درخواست شما رسیدگی شد، نتیجه به اطلاع شما خواهد رسید. ممکن است لازم باشد سایت سفارت یا ایمیل خود را مرتب چک کنید. البته در برخی از مواقع، نتیجه رسیدگی به درخواست شما از طریق نامه برای شما ارسال خواهد شد.

مرحله پنجم
فلش
بورس تحصیلی در دانشگاه های روسیه

منتظر نتایج آزمون ها و امتحانات بمانید: پس از اینکه در مراحل بعدی، آزمون‌ها و امتحانات را پشت سر گذاشتید و در صورت نیاز مصاحبه‌های سفارت را انجام دادید، باید در جریان نتیجه این موارد قرار بگیرید.

نتایج مواردی که پیش‌تر ذکر شد معمولاً بر روی سایت سفارت و کنسولگری روسیه در کشور شما قرار خواهد گرفت. البته ممکن است نتایج آزمون‌های شما شخصاً به خودتان ارسال شود.
در صورتی که سطح زبان روسی شما برای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه کافی نباشد، شما باید در یک دوره مقدماتی نیز شرکت کرده باشید. درنهایت نیز نمره و ارزیابی پایانی دوره مقدماتی را به عنوان نتیجه این آزمون‌ها دریافت کنید.
دوره مقدماتی عبارت است از یک دوره یک‌ساله که برای دانشجویان نو ورود به دانشگاه‌های روسیه، تدارک دیده شده است. در مدتی که این دوره جریان دارد، دانشجویان خارجی زبان روسی را در حد نیاز دانشگاهی فرا خواهند گرفت. همچنین با نحوه آموزش دروس و علوم مختلف در زبان روسی آشنا خواهند شد. دانشجویان در دوره‌های مقدماتی از مزایای دیگری نظیر عادت به کشور و شرایط جدید و سازگاری بیشتر با دانشجویان روس نیز برخوردار می‌شوند.

مرحله ششم
فلش
بورس تحصیلی در دانشگاه های روسیه

اسناد و مدارک بعدی را حاضر کنید! اگر نام شما در بین اسامی اعلامی از بین سفارت روسیه قرار داشت، شما می‌توانید اقدامات مراحل بعد را انجام دهید.

حضور نام شما به معنای قبولی در آزمون‌ها و امتحاناتی است که پیش‌تر در آن‌ها شرکت کرده‌اید. مدارکی که در این مرحله باید آماده کنید شامل یک گواهی سلامت پزشکی و کپی برابر اصل شده سایر اسناد ثبت محضری و ترجمه شده به روسی است. گواهی سلامت پزشکی تضمین می‌کند که هیچ منع پزشکی برای تحصیل شما در کشور روسیه وجود ندارد. همچنین نتایج برخی از بیماری‌ها نظیر ایدز در این گزارش‌ها ذکر می‌شود.

مرحله هفتم
بورس تحصیلی در دانشگاه های روسیه

منتظر تأییدیه ثبت نام بمانید.

در صورتی که همه مراحل بدون مشکل پیش بروند، از سوی سفارت روسیه، شما نامه‌ای مبنی بر تأیید ثبت‌نام خود دریافت خواهید کرد. پس از دریافت این نامه به شما اطلاع داده خواهد شد که در مراحل بعدی لازم است چه اقداماتی انجام شود.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا