تحصیلات پزشکی در دانشگاه های روسیه

رشته پزشکی در روسیه
© RUDN University

دوره‌های پزشکی در روسیه، پرطرفدارترین دوره تحصیلی در میان دانشجویان خارجی به شمار می‌رود. برای نمونه در سال تحصیلی ۲۰۱۷ – ۲۰۱۸ حدود ۴۸۰۰۰ دانشجوی خارجی در رشته پزشکی در کشور روسیه در حال تحصیل بودند. غالب دانشجویان پزشکی خارجی در روسیه، اهل آسیا، آفریقا و خاورمیانه هستند.

مقاطع تحصیلی رشته پزشکی در روسیه

برای یافتن دانشگاه‌های روسیه که دوره‌های آموزشی انگلیسی ارائه می‌کنند، می‌توانید با جستجو در وب‌سایت بهار دانش مقصد موردنظر خود را بیابید. تنها کافی است که مقطع تحصیلی و زبان مورد نظر (انگلیسی) را در قسمت فیلتر جستجو وارد نمایید، تا فهرستی از مراکز موجود به همراه اطلاعات آن‌ها برای شما نمایش داده شوند. در قسمت توضیحات هر یک از نتایج جستجو، می‌توانید جزئیات کامل دوره، شهریه تحصیل، هزینه‌های مربوطه و راه‌های ارتباطی با مسئولین دانشگاه را بیابید. تمامی این دوره‌ها توسط مدرسان روسی یا مدرسان خارجی مهمان به محصلان ارائه می‌شوند.

نحوه عضویت و ثبت نام در دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی در روسیه

پزشکی در روسیه در چهار مقطع گوناگون تدریس می‌شود:

کارشناسی (bachelor’s degree)

تنها رشته پزشکی که در مقطع کارشناسی در کشور روسیه، تدریس می‌شود، رشته پرستاری است. این مقطع ۴ سال به طول می‌انجامد و در نهایت فارغ‌التحصیلان می‌توانند به عنوان پرستار یا پیراپزشک مشغول به کار شوند.

رشته پزشکی در روسیه
© MSMU

دکترای پزشکی (specialist degree)

 اغلب برنامه‌های تحصیلی پزشکی ارائه شده در این کشور، برنامه‌های دکترای پزشکی هستند. این دوره‌های پزشکی برای همه رشته‌ها به جز دندان‌پزشکی و داروسازی، ۶ ساله هستند. برای رشته دندان‌پزشکی و داروسازی دریافت مدرک تخصص 5 سال طول می‌کشد. در انتهای این دوره‌های ۵ یا ۶ ساله، افراد (متناسب با رشته‌ای که انتخاب کرده‌اند) موفق به کسب یکی از مدارک دکترای پزشکی عمومی، پزشکی اطفال، داروسازی و دندان‌پزشکی خواهند شد.

تخصص (specialist degree)

در روسیه دوره‌های تخصص پزشکی نیز ارائه می‌شوند. بنابراین برای دریافت مدرک تخصص در بخش‌های مختلف، مانند تخصص زنان و زایمان، دستگاه گوارش، چشم‌پزشکی و … می‌بایست، پس از اتمام دوره دکترای پزشکی عمومی (۶ ساله)، باید به‌عنوان رزیدنت‌های پزشکی در این دوره‌های تخصصی شرکت نمایید. لازم به ذکر است که دوره‌های تخصص بین ۲ تا ۴ سال طول می‌کشند. 

پرطرفدارترین تخصص‌ها در کشور روسیه، تخصص‌های دستگاه گوارش، درماتوئرنولوژی، زنان و زایمان، اکولوژی، جراحی، قلب و عروق و نورولوژی هستند. شهریه این دوره‌ها بین ۳۸۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار در سال متغیر است.

تحصیل در رشته پزشکی در روسیه
© KFU

پی اچ دی پزشکی

 این برنامه مناسب افرادی است که به دنبال کاره‌ای پژوهشی در پزشکی هستند. این دسته از افراد، باید پس از اتمام دوره دکترای عمومی، به جای اقدام برای رزیدنتی پزشکی، دوره پی اچ دی پزشکی را شرکت نمایند. این دوره‌ها بین ۳ تا ۴ سال زمان می‌برند و شهریه سالیانه ۲۳۰۰ تا ۴۷۰۰ دلار در پی ‌دارند. 

دوره پی اچ دی هم به صورت تمام‌وقت و هم به صورت خارج دانشگاهی ارائه می‌شود. دانشجویان این مقطع، می‌توانند در مراکزی که از سوی دانشگاه تعیین می‌شود به پژوهش بپردازند. اما حق ویزیت کردن بیمار را ندارند.

دانشگاه های ارائه دهنده دوره های پزشکی در روسیه

در حال حاضر این دانشگاه‌ها در کشور روسیه اقدام به ارائه دوره‌های پزشکی می‌کنند. (لازم به ذکر است که اغلب این دوره‌ها علاوه بر زبان روسی، به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند.)

• I.M. Sechenov First Moscow State Medical University

• Immanuel Kant Baltic Federal University

• Novosibirsk State University

• Lobachevsky University

• People’s Friendship University of Russia

• Kazan Federal University

• National Research Nuclear University MEPhI

• Far Eastern Federal University

• Ural Federal University

دوره پرستاری در روسیه

همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، برای تحصیل در رشته پرستاری، باید در دوره‌های ۴ ساله شرکت نمایید. به طور میانگین، این دوره حدود ۳۲۳۰ دلار برای دانشجویان خارجی هزینه دارد. در حال حاضر تنها دو دانشگاه این دوره را ارائه می‌دهند. 

۱. RUDN University واقع در مسکو، با امکان بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان، طول دوره ۴ سال

۲. MSMU واقع در مسکو، با امکان بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان، طول دوره ۴ سال و نیم

دوره داروسازی در روسیه

دوره ۵ ساله داروسازی، در صورت عدم دریافت بورسیه تحصیلی رایگان، بین ۳۰۰۰ تا ۴۲۰۰ دلار هزینه سالیانه در بردارد. دانشگاه‌های ارائه دهنده:

۱. RUDN University واقع در مسکو، با امکان بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان

۲. PetrSU واقع در پتروزاودسک

۳. MSMU واقع در مسکو، با امکان بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان

۴. KFU واقع در کازان

پزشکی در دانشگاه های روسیه
© RUDN University

دوره پزشکی عمومی در روسیه

برای تحصیل در مقطع پزشکی عمومی، دندان‌پزشکی و پزشکی اطفال، سالیانه بین ۳۰۰۰ تا ۹۵۰۰ دلار هزینه خواهید داشت. تعداد دانشگاه‌های ارائه‌دهنده این دوره‌های آموزشی نسبتاً زیاد است. اما مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است. (لازم به ذکر است که اغلب این دانشگاه‌ها برای تحصیل به زبان روسی، بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند.)

۱. UNN واقع در نیجنی نوگورود

۲. RUDN University واقع در مسکو

۳. IKBFU واقع در کالینینگراد

۴. MEPhI واقع در مسکو

۵. NSU واقع در نوبوسیویرسک

پزشکی در کنار سایر علوم

این روزها مرز علوم را نمی‌توان به‌راحتی از هم تفکیک نمود. بنابراین شاید بتوان گفت که تنها یادگیری پزشکی محض چندان کاربردی نیست. با توجه به پیشرفت تکنولوژی پزشکان باید در کنار علم طب، با سایر بخش‌های علم از جمله فناوری اطلاعات، فیزیک، بیوشیمی و رباتیک نیز آشنا باشند. کشور روسیه نیز به دنبال افزایش تقاضای بازار کار برای بخش‌های جانبی پزشکی، اقدام به ارائه دوره‌هایی از سایر علوم در ارتباط با علم پزشکی نموده است. 

یکی از این دوره‌های پرطرفدار بین‌رشته‌ای که در دانشگاه‌های روسیه ارائه می‌شود، پزشکی هسته‌ای نام دارد. در این دوره تمرکز دانشجویان بر روی روش‌های تشخیص و درمان بیماری‌ها به کمک داروهای رادیونوکلئیدی و روش‌های درمانی با پرتوی ایکس ری است. 

از سایر رشته‌های این‌چنینی می‌توان به بیونانوتکنولوژی (مقطع کارشناسی با شهریه سالیانه ۵۴۰۰ دلار)، فیزیک پزشکی (مقطع کارشناسی با شهریه سالانه ۵۱۰۰ دلار) اشاره نمود که هر دو در دانشگاه MEPhI روسیه ارائه می‌شوند.

پزشکی در روسیه
© NSU

طب پیشگیری

طب پیشگیری (Preventive Medicine) نیز یکی از دوره‌های پزشکی ارائه شده در دانشگاه‌های روسیه است. دانشجویان این رشته روش‌های ارزیابی محیط به لحاظ خطرات بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌هایی که به دلایل بهداشتی رخ می‌دهند را مطالعه می‌کنند. 

رشته‌های مرتبط با این شاخه از پزشکی شامل باکتری‌شناسی، ویروس‌شناسی، بهداشت مواد غذایی و اپیدمولوژی هستند. شهریه سالیانه تحصیل در این دست از رشته‌ها بین ۴۲۰۰ تا ۵۸۹۰ دلار است.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا