هزینه تحصیل در روسیه

شهریه دانشگاه های روسیه
© MISIS

شهریه دانشگاه های روسیه برای دانشجویان خارجی چقدر است؟ آیا هزینه تحصیل در روسیه زیاد است؟

شهریه دانشگاه های روسیه و مبلغی که بابت برخورداری از حق تحصیل در روسیه باید پرداخت کنید، از دیگر مسائل مهم برای اخذ پذیرش در روسیه است. هزینه‌ها و مسائل مالی، جز جدانشدنی زندگی دانشجویی است. این مسائل برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در شهرها یا کشورهای خارجی دارند، دوچندان حس می‌شود. از این‌رو اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید، توصیه می‌شود با خواندن این مطلب، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آموزش عالی در روسیه برای دانشجویان خارجی چقدر هزینه دارد؟

تحصیل در دانشگاه های روسیه و پرداخت هزینه‌ها به صورت شخصی، انتخابی بسیار منصفانه است. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در عین پرداخت هزینه‌ای بسیار معقول و منصفانه، علم و دانش را در سطوح عالی فرابگیرند. بعلاوه مدارکی را دریافت کنند که بسیار معتبر هستند.

هزینه تحصیل در روسیه، بستگی به دانشگاه و دوره آموزشی ثبت‌نام شده دارد. اما این هزینه‌ها به هر نحوی که باشد، از شهریه‌های مراکز آموزشی معادل در اروپا و سایر کشورها بسیار ارزان‌تر است. با اینکه هزینه آموزش در روسیه به‌مراتب کمتر است، کیفیت آموزش هم‌تراز و حتی بهتر از دانشگاه‌های اروپایی است.

مبالغ شهریه و هزینه‌های آموزش را وزارت علوم و آموزش عالی روسیه تعیین می‌کند. واضح است که میزان شهریه دریافت شده، نمی‌تواند کمتر از مبلغی باشد که دولت این کشور، بر روی هر فرد سرمایه‌گذاری کرده است. طبیعتاً مبالغ تعیین شده به عنوان شهریه، به موارد خاصی بستگی دارد. این موارد می‌تواند با توجه به مدت‌زمان دوره آموزشی یا خود دانشگاه ارائه‌دهنده دروس، متفاوت باشد.

بعلاوه خرج و مخارج زندگی در روسیه، نسبت به بسیاری از کشورها پایین‌تر است. هزینه‌های اجاره منزل یا سکونت در خوابگاه، خورد و خوراک، بیمه‌های درمانی و غیره، در روسیه کاملاً مناسب است. همچنین دانشجویان تمام‌وقت، مزایا و تسهیلات متعددی را از سوی دانشگاه‌ها دریافت می‌کنند. به عنوان مثال برخی دانشگاه‌ها، در پرداخت شهریه، برای دانشجویان مستعد و سخت‌کوش خود تخفیف‌هایی را قائل می‌شوند.

هزینه گرفتن مدرک کارشناسی در روسیه چقدر است؟

هزینه تحصیل در روسیه
© shutterstock.com

مقطع کارشناسی، اولین مقطع از آموزش عالی است و به همین علت در رشته‌های مختلف بیشترین آمار دانشجویان و متقاضیان تحصیل را دارا است. دانشجویان مقطع کارشناسی، پس از پشت سر گذاشتن ۴ سال تحصیلی و موفقیت در ارزیابی‌ها، به دریافت مدرک کارشناسی نائل می‌آیند. آن‌ها با دریافت مدرک کارشناسی، می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نظیر کارشناسی ارشد اقدام کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی به صورت تمام‌وقت، به طور میانگین ۲۴۰ الی ۲۶۰ هزار روبل روسیه، معادل ۴ هزار دلار آمریکا در هر سال هزینه خواهد برد. البته این مقدار برای رشته‌های مختلف متفاوت است. تحصیل در مقطع کارشناسی حداقل ۱۸۸۰ الی حداکثر ۱۳۵۴۰ دلار آمریکا برای هر سال تحصیلی شهریه دارد. 

هزینه گرفتن مدرک متخصص حرفه ای در روسیه چقدر است؟

گواهی مدرک متخصص حرفه‌ای، پس از حداقل ۵ سال تحصیل موفقیت‌آمیز و قبولی در ارزش‌یابی‌ها، قابل دریافت است. دوره‌های آموزشی تخصص حرفه‌ای، آموزش‌های عملی بیشتری نسبت به دوره‌های کارشناسی دارند.

شهریه تحصیل در دوره‌های تخصص حرفه‌ای در دانشگاه‌های روسیه به صورت تمام‌وقت، در رشته‌های مختلف متفاوت است. اما به صورت میانگین در حدود ۴۰۰۰ دلار آمریکا برای هرسال تحصیلی محاسبه می‌شود. البته این مقدار، مثل کارشناسی، از بازه حداقل ۱۸۸۰ دلار الی ۹۷۳۰ دلار متفاوت است. 

توجه   هزینه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در دانشگاه‌های روسیه، به صورت میانگین ۴۵۰۰ الی ۴۹۰۰ دلار آمریکا در هر سال است. 

هزینه گرفتن مدرک کارشناسی ارشد در روسیه چقدر است؟

مدرک کارشناسی ارشد، در صورت موفق بودن در ارزیابی‌ها و پشت سر گذاشتن دو سال از واحدهای درسی به دانشجویان عرضه می‌شود. البته ارائه این مدرک منوط به دفاع موفقیت‌آمیز از پایان‌نامه و به طور کلی برخورداری از سطح عمیق‌تری از علوم است. 

هزینه تحصیل تمام‌وقت در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های روسیه، به صورت میانگین ۴۳۰۰ دلار آمریکا برای هر سال تحصیلی است. البته این مقدار از کمینه ۲۲۶۰ دلار تا بیشینه ۷ هزار دلار در سال متفاوت است.

هزینه گرفتن مدرک تحصیلات تکمیلی و دکتری در روسیه چقدر است؟

فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد و متخصص حرفه‌ای، می‌توانند در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل شوند. تحصیل در دوره‌های این مقاطع حداقل ۳ سال تحصیلی به طول خواهد انجامید. در نهایت افرادی که شرایط این دوره، از جمله قبولی در ارزش‌یابی‌ها و دفاع موفقیت‌آمیز از پایان‌نامه را داشته باشند، گواهی مدرک دکترای تخصصی یا PhD را دریافت خواهند کرد.

هزینه تحصیل در دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های روسیه، به صورت متوسط  ۴۳۰۰ تا ۴۶۰۰ دلار برای هر سال تحصیلی هستند. البته این مقادیر ممکن است در بازه حداقل ۱۲۲۰ دلار تا ۶۳۵۰ دلار برای هر سال تحصیلی تغییر کند.

هزینه تحصیل در روسیه
© shutterstock.com

هزینه تحصیل در دوره های آمادگی و مدارس تابستانه در روسیه چقدر است؟

دوره‌های آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی روسیه، صرفاً به مقاطع کارشناسی تا تحصیلات تکمیلی محدود نمی‌شوند. دوره‌های آموزشی مخصوصی تحت عنوان دوره‌های مقدماتی در دانشگاه‌های روسیه تعریف شده است. این دوره‌ها به دانشجویان علاقه‌مند و پر پتانسیل خارجی، فرصت فراگیری برخی دروس و علوم لازم را می‌دهد. به عنوان مثال به دانشجویان خارجی این فرصت را می‌دهد که با یادگیری زبان روسی، بعدها به‌راحتی بتوانند در دانشگاه‌های دیگر کشور روسیه، مشغول به تحصیل شوند.

همچنین دوره‌های آموزشی خاصی از دانشگاه‌های روسیه نیز در تابستان‌ها تعریف شده است. این دوره‌ها که به‌عنوان مدارس تابستانی شناخته می‌شوند، فرصت یادگیری و آشنایی بیشتر با محیط دانشگاه را در اختیار دانشجویان و افراد علاقه‌مند قرار می‌دهند. حضور در دوره‌های تابستانه می‌تواند شانس شما را برای قبولی در دوره‌های اصلی افزایش دهد.

هزینه تحصیل در دوره‌های آمادگی به صورت متوسط ۲۶۴۰ دلار آمریکا در هر دوره سالیانه است. همچنین شما به‌منظور شرکت در دوره‌های تابستانه باید هزینه‌ای در حدود ۶۹۰ دلار آمریکا را پرداخت کنید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا