مسابقات دانشگاهی

مسابقات دانشگاهی روسیه
© FEFU

مسابقات آکادمیک برای خارجی‌ها جهت تحصیل در روسیه انتخاب بسیار خوبی است. برنده شدن و مقام آوردن در این رقابت‌ها، یکی از راه‌های پذیرفته شدن در دانشگاه‌های روسیه است. دانشجویانی که برنده مسابقات آکادمیک می‌شوند، می‌توانند بدون اینکه لازم باشد در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها یا امتحانات سراسری دبیرستان‌ها شرکت کنند، در دانشگاه‌های روسیه مشغول به تحصیل شوند.

کشور روسیه میزبان ده ها رقابت و مسابقه علمی است. البته از بین همه مسابقات علمی و رقابت‌هایی که در روسیه برگزار می‌شود، برگزیدگان و برندگان چند مسابقه خاص است که حق تحصیل در دانشگاه‌ها را دریافت می‌کنند. برگزیدگان المپیادهای دانش‌آموزی روسیه و مسابقات علمی سطوح ۱، ۲ و ۳ حق تحصیل در دانشگاه‌های روسیه را دریافت می‌کنند. لیست این افراد هر ساله توسط وزارت علوم و آموزش عالی روسیه اعلام می‌شود.

به برگزیدگان این مسابقات به دو نحو امتیاز تعلق خواهد گرفت. یا اینکه بدون نیاز به شرکت در آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌ها، دانشجو شوند. یا اینکه در امتحانات سراسری EGE شرکت کنند، اما نمره درسی که زمینه المپیاد آن‌ها بوده است؛ بالاترین نمره ممکن محاسبه شود. 

اینکه به برندگان هر رقابت چه سطحی از منافع و امتیازات تعلق بگیرد به دو عامل بستگی دارد. یکی سازوکار و نگرش خود دانشگاه‌ها و دیگری سطح مسابقه علمی مذکور. هر دانشگاه، در تصمیم‌گیری با افراد مستعد و برگزیدگان مسابقات علمی، مستقل عمل می‌کند. شرایطی که دانشگاه‌ها برای این افراد قائل می‌شوند، در سایت هر دانشگاه موجود است.

مسابقات دانشگاهی روسیه
© UrFU

بر اساس قانون، برندگان مرحله آخر المپیاد روسیه باید بدون شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها، به آموزش عالی راه یابند. همین امتیازات برای برگزیدگان و برندگان سطح ۱ (بالاترین سطح) مسابقات علمی وزارت علوم و آموزش عالی صادق است. اما برگزیدگان مسابقات علمی سطوح ۲ و ۳ باید در آزمون‌های ورودی شرکت کنند. به این افراد نمرات اضافه در زمینه تخصصی آن‌ها تعلق می‌گیرد.

متقاضیان تحصیل در روسیه که خارجی هستند نیز می‌توانند در این مسابقات علمی شرکت کنند. المپیادها و مسابقات علمی مختلفی به روی داوطلبان خارجی باز است. این مسابقات شامل المپیاد روسیه (در صورتی که افرادی که تابعیت روسیه را ندارند، در دبیرستان‌های روسیه تحصیل کرده باشند) و مسابقات علمی سطوح مختلف وزارت علوم روسیه هستند.

بر اساس قانون، برندگان مرحله آخر المپیاد روسیه باید بدون شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها، به آموزش عالی راه یابند. همین امتیازات برای برگزیدگان و برندگان سطح ۱ (بالاترین سطح) مسابقات علمی وزارت علوم و آموزش عالی صادق است. اما برگزیدگان مسابقات علمی سطوح ۲ و ۳ باید در آزمون‌های ورودی شرکت کنند. به این افراد نمرات اضافه در زمینه تخصصی آن‌ها تعلق می‌گیرد.

متقاضیان تحصیل در روسیه که خارجی هستند نیز می‌توانند در این مسابقات علمی شرکت کنند. المپیادها و مسابقات علمی مختلفی به روی داوطلبان خارجی باز است. این مسابقات شامل المپیاد روسیه (در صورتی که افرادی که تابعیت روسیه را ندارند، در دبیرستان‌های روسیه تحصیل کرده باشند) و مسابقات علمی سطوح مختلف وزارت علوم روسیه هستند.

مسابقاتی که به روی خارجی ها باز هستند

لازم به ذکر است که همه مسابقات و رقابت‌های علمی مختلفی که در روسیه برگزار می‌شود، قابل شرکت برای افراد خارجی نیستند. در واقع برخی از این مسابقات نیازمند تابعیت روسیه یا تحصیل مقاطع قبلی در مدارس روسیه هستند. 

 

مسابقاتی که به روی خارجی ها باز هستند

لازم به ذکر است که همه مسابقات و رقابت‌های علمی مختلفی که در روسیه برگزار می‌شود، قابل شرکت برای افراد خارجی نیستند. در واقع برخی از این مسابقات نیازمند تابعیت روسیه یا تحصیل مقاطع قبلی در مدارس روسیه هستند. 

 

مسابقه های علمی مخصوص خارجی ها

در برخی از مسابقاتی که دانش آموزان و دانشجویان بین‌الملل امکان شرکت در آن‌ها را دارند، افراد خارجی ملزم به رقابت با افراد روس هستند و در برخی دیگر، مسابقه تنها به افراد خارجی اختصاص دارد.

المپیاد بین‌المللی فیزتک در رشته‌های فیزیک و ریاضی  

المپیاد فیزیک، یک مسابقه علمی مخصوص دروس فیزیک و ریاضی است. این المپیاد توسط انستیتو فیزیک و تکنولوژی مسکو و با حمایت ادارات فدرال روسیه برگزار می‌شود. دانش آموزان کلاس یازدهم و دوازدهم (در سیستم ۱۲ کلاسه، مثل نظام آموزشی ایران) می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند. 

حضور دانش آموزان بومی روسیه در این آزمون‌ها امکان‌پذیر نیست. به این ترتیب نیازی نیست که افراد خارجی با دانش‌آموزان روس رقابت کنند. برگزیدگان و برندگان مرحله آخر این المپیاد می‌توانند در انستیتو فیزیک و ریاضی مسکو (MIPT) ثبت‌نام کنند و به تحصیل مشغول شوند.

وبسایت رسمی المپیاد بین‌المللی فیزتک

“زمان تحصیل در روسیه فرارسیده است!” 

این سری مسابقات علمی توسط مجموعه‌ای از سازمان‌ها و دانشگاه‌های ارشد و عالی روسیه برگزار می‌شود. گروهی از دانشگاه‌های صنعتی روسیه، زیر نظر آژانس فدرال امور CIS (جمهوری ایالات مستقل) با مشارکت وزارت علوم و آموزش عالی روسیه این مسابقات را برگزار می‌کنند.

شکل‌گیری این مسابقات به منظور فراهم کردن حق تحصیل برای هم‌وطنان روسیه‌ای است که کشور را ترک کرده‌اند. شرکت در مسابقات Time to study in Russia برای همه افراد خارجی به شرطی که فارغ‌التحصیل دبیرستان باشند، امکان‌پذیر است. برندگان این مسابقه، حق تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های quota (آزمون‌های سراسری ورود به دانشگاه‌های روسیه) را پیدا می‌کنند. 

مسابقه بورسیه جهانی

مسابقه بورسیه جهانی توسط مدرسه عالی اقتصاد روسیه برگزار می‌شود. شرکت در این مسابقه برای افراد زیر ۳۰ سال که در روسیه زندگی می‌کنند، امکان‌پذیر است. بودجه‌بندی سؤالات، مناسب برای دانش آموزان مقطع دبیرستان است. 

برندگان و برگزیدگان این مسابقه، می‌توانند در دوره‌های کارشناسی سلامت و ایمنی محیط (HSE) شرکت کنند؛ بدون آن‌که نیاز باشد برای ثبت‌نام در رشته یا دریافت بورسیه اقدامی کنند. بعلاوه همه شرکت‌کنندگان در این مسابقه، می‌توانند از نتایجی که کسب کرده‌اند به منظور یک برتری و پوئن مثبت در حین جریان ثبت‌نام برای رشته‌های HSE استفاده کنند. نمرات و نتایج این مسابقه، معتبر و قابل استناد است. حتی اگر برنده نشده باشید.

وبسایت رسمی مسابقه بورسیه جهانی

المپیاد آزاد بین المللی (پروژه بورس تحصیلی روسیه برای دانشجویان کارشناسی ارشد آینده)

المپیاد آزاد بین‌المللی، فرصتی برای فارغ‌التحصیلان مقاطع کارشناسی و تخصص حرفه‌ای است. برگزیدگان این المپیاد می‌توانند بدون اینکه نیاز باشد در آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت کنند، در هر یک از دوره‌های آموزشی کارشناسی ارشد ارائه شده توسط ۵۰۰ دانشگاه کشور، مشغول به تحصیل شوند.

این سری مسابقات توسط اداره برگزاری المپیادها و زیر نظر وزارت علوم و آموزش عالی روسیه برگزار می‌شود. المپیاد بین‌المللی مباحث ریاضیات، فیزیک، علوم کامپیوتر و اقتصاد را پوشش می‌دهد. شرکت‌کنندگان باید به این چهار حیطه از علوم مسلط باشند.

وبسایت رسمی المپیاد آزاد بین‌المللی 

 

مسابقات علمی مشترک بین افراد خارجی و روس

در کنار مسابقه‌های علمی و رقابت‌هایی که تنها به افراد خارجی اختصاص دارد، مسابقه‌های مشترکی وجود دارد. شرکت‌کنندگان خارجی این رقابت‌ها باید علاوه بر رقابت با دیگر افراد خارجی، با افرادی که تابعیت روسیه را دارند نیز رقابت کنند. تعداد زیادی از این رقابت‌ها وجود دارد که برخی توسط نهاده‌ای دولتی و برخی توسط دانشگاه‌های مختلف برگزار می‌شوند.

المپیاد دانشجویان و فارغ التحصیلان

این مسابقه، معادل مسابقه‌ای است که با عنوان بورسیه جهانی، مختص دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌شود. المپیاد دانشجویی و فارغ‌التحصیلی توسط مدرسه عالی اقتصاد برگزار می‌شود. امکان شرکت در آن برای دانشجویان فعلی مقطع کارشناسی و تخصص حرفه‌ای و فارغ‌التحصیلان این مقاطع امکان‌پذیر است. برگزیدگان، امکان تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد رشته‌های HSE را نظر به زمینه رقابتی خود، دریافت خواهند کرد.

وبسایت رسمی المپیاد دانشجویان و فارغ‌التحصیلان

المپیاد آزاد برنامه نویسی دانش آموزی

المپیاد آزاد برنامه‌نویسی دانش‌آموزی مختص دانش آموزان کلاس دهم تا دوازدهم با هر تابعیتی است. دانش آموزان دبیرستانی از روسیه و سرتاسر جهان در این مسابقه با یکدیگر رقابت می‌کنند. در نهایت برندگان این مسابقه از مزایای المپیاد علوم کامپیوتر سطح ۱ (بالاترین سطح) برخوردار خواهند شد. این مسابقه توسط انستیتو فیزیک و ریاضی مسکو، دپارتمان آموزش برگزار می‌شود.

وبسایت رسمی المپیاد  آزاد برنامه‌نویسی دانش‌آموزی

المپیاد دانش آموزی صنعتی روساتوم در رشته‌های فیزیک و ریاضی

بدون شک یکی از زمینه‌های مهم سنجش دانش و قابلیت دانش آموزان، زمینه فعالیت‌های صنعتی است. این المپیاد توسط مرکز تحقیقات علوم هسته‌ای روسیه به همراهی شرکت روساتوم برگزار می‌شود. دانش آموزان دوره‌های راهنمایی و دبیرستان روسیه و سرتاسر جهان می‌توانند در این رقابت شرکت کنند. دانش ریاضی (در سطح ۲) و فیزیک (در سطح ۱) شرکت‌کنندگان محک خواهد خورد. برندگان بالاترین سطح می‌توانند از مزایایی نظیر انتخاب هر دانشگاهی برای تحصیل برخوردار شوند.

وبسایت رسمی المپیاد روساتوم

تورنومنت شهرها (المپیاد بین المللی ریاضی)

نام تورنومنت شهرها حتماً به گوش افرادی خورده است که علاقه‌مند به ریاضی و المپیاد ریاضی هستند. المپیاد بین‌المللی ریاضی مسکو که به نام مسابقه شهرها نیز مشهور است، یکی از معتبرترین و سطح بالاترین رقابت‌های المپیادی ریاضی در سراسر جهان به شمار می‌رود. 

تورنومنت شهرها توسط دپارتمان آموزش مسکو برگزار می‌شود. در جریان این مسابقه همه علاقه‌مند و دانش آموزان دو سال آخر تحصیلات متوسطه (یازدهم و دوازدهم) با تابعیت روسیه، جمهوری کشورهای مستقل از روسیه و هر کشور دیگری در جهان، از نظر دانش ریاضی محک خورده می‌شوند. 

برگزیدگان این رقابت‌ها مزایای سطح 1 المپیاد ریاضی و حق انتخاب هر دانشگاهی برای ادامه تحصیل را دریافت می‌کنند. مزایای این رقابت تنها به اینجا محدود نمی‌شود و منافع بسیار زیادی دیگری را در هر جایی از جهان برای برندگان به دنبال دارد.

وبسایت رسمی المپیاد بین‌المللی ریاضی

المپیاد دانش‌آموزی تمام-سیبری 

المپیاد All-Siberia توسط یکی دیگر از دانشگاه‌های مطرح روسیه، دانشگاه و مرکز تحقیقات نووسیبریسک برگزار می‌شود. دانش آموزان مقاطع راهنمایی و دبیرستان می‌توانند در این المپیاد علمی شرکت کنند. در جریان این المپیاد، در دو سطح دانش ریاضیات و زیست‌شناسی (سطح ۲) و شیمی، فیزیک و علوم کامپیوتر (سطح ۱) شرکت‌کنندگان سنجیده خواهد شد. برندگان این رقابت می‌توانند در هر یک از دانشگاه‌های روسیه ادامه تحصیل دهند.

وبسایت رسمی المپیاد دانش‌آموزی تمام-سیبری

“تپه گنجشک ها را فتح کن!”

تپه گنجشک‌ها، نام یکی از محل‌های دیدنی و مهم شهر مسکو است. تپه گنجشک‌ها در واقع محلی است که دانشگاه ایالتی مسکو، به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های روسیه و جهان، در آنجا حضور دارد. همان‌طور که از نام این مسابقه پیداست، برگزارکننده آن، دانشگاه ایالتی مسکو است. 

دانش آموزان مقطع راهنمایی از سنین ۱۰ سال به بالا، می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند. در جریان این المپیاد، از علوم مختلفی از جمله جغرافیا و تاریخ (سطح ۲)، زیست‌شناسی، زبان خارجه، ادبیات، ریاضیات، علوم اجتماعی، فیزیک و روزنامه‌نگاری (سطح ۱) آزمون گرفته می‌شود. برندگان می‌توانند در هر یک از دانشگاه‌های روسیه مشغول به تحصیل شوند.

وبسایت رسمی تپه گنجشک‌ها را فتح کن!

سایر المپیادها

علاوه بر المپیادهایی که بالاتر نام برده شد (به عنوان مهم‌ترین رقابت‌های علمی روسیه) المپیادها و مسابقات علمی بسیار زیاد دیگری نیز در روسیه برگزار می‌شود. مسابقاتی نظیر لومونسوف، ان-دی کندراتیو، المپیاد شیمی مندلیف و نانوتکنولوژی توسط دانشکده‌های مختلف دانشگاه لومونسوف مسکو (بهترین دانشگاه روسیه) در زمینه‌های مختلف علمی برگزار می‌شود. 

همه المپیادهای برگزارشده توسط دانشگاه لومونسوف، آماده شرکت همه افراد با هر تابعیتی هستند. بعلاوه همگی از جمله معتبرترین المپیادها در سطح جهان به شمار می‌روند و در سطح ۱ یا ۲ المپیادهای روسیه قرار می‌گیرند. به این ترتیب برندگان این المپیادها حق ادامه تحصیل و ثبت‌نام در هر یک از دانشگاه‌های روسیه را دریافت خواهند کرد.

دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دیگر روسیه نظیر انستیتو فیزیک و ریاضیات مسکو (MIPT) نیز مسابقاتی را با عنوان فیزتک یا مسابقات برنامه‌نویسی برگزار می‌کند. این مسابقات نیز از سطوح بالایی برخوردار هستند و حق ثبت‌نام در MIPT یا دیگر دانشگاه‌های کشور را به برندگان خود اعطا می‌کنند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا