ایمنی و امنیت در کشور روسیه
© UNN

آیا روسیه کشور امنی است؟ تحصیل در کشور روسیه و همچنین مهاجرت به این کشور، نیازمند آگاه بودن از شرایط امنیتی آن کشور است. با توجه به اینکه کشور روسیه جزء کشور‌های امن است. اما باز هم باید ایمنی را در هر جای دنیا جدی گرفت. از این‌رو در مورد امنیت در کشور روسیه باید هوشیار باشیم. زمانی که قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارید، باید از ایمنی و شرایط امنیت آن کشور اطلاعات کافی کسب کنید. ازاین‌رو اگر در مورد هزینه‌ها و همچنین ایمنی کشور روسیه آگاهی داشته باشید، با اطمینان خاطر از قواعد و شرایط آن کشور، در خیابان‌ها قدم برمی‌دارید. هر کشوری، مقررات مخصوص به خود را داشته که در صورت رعایت قوانین آن کشور، دیگر برای شما ازنقطه‌نظر قانونی، مشکلی ایجاد نمی‌شود. البته آگاهی از سایر شرایط امنیت کشور، مانند ایمنی از سرقت و… به افراد آرامش خاطری بیشتری را عطا می‌کند. از آنجایی که روسیه مانند هر کشور توسعه‌یافته دیگر از لحاظ امنیتی جایگاه خوبی دارد. اما با این وجود، حتی در امن‌ترین مکان‌ها ایمنی اولیه را نباید فراموش کنید. هر آن چیزی که شما در مورد امنیت در کشور روسیه باید از آن آگاه باشید، در این مقاله ذکر شده است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

اماکن عمومی و حمل‌ونقل

دانشجویان که قصد تحصیل در کشور روسیه را دارند باید از حمل‌ونقل عمومی این کشور، اطلاعات کافی کسب کنند. معمولاً در کشور روسیه دردسر و گرفتاری و آمار جنایات کم است، اما جرم در هر شهر بزرگی رخ می‌دهد. رعایت امنیت در کشور روسیه در حمل‌ونقل عمومی مهم است. بنابراین نسبت به احتمال سرقت، کتک زدن و جیب‌بری باید هوشیار باشید. سارقین به احتمال زیاد در حمل‌ونقل عمومی در ساعات شلوغی و در اماکن شلوغ فعال هستند. اما با رعایت این چند نکته ساده، احتمال سرقت کاهش می‌یابد.

• در حمل‌ونقل عمومی یا در میان جمعیت هوشیار باشید. 

• وسایل شخصی خود را رها نکنید و کیف و کوله‌پشتی خود را به صورت گسترده باز نکنید. 

• وقتی در یک مکان عمومی هستید کیف خود را در مقابل خود نگه‌دارید. 

• وسایل باارزش مانند تلفن‌های هوشمند، تبلت، ساعت‌های گران‌قیمت یا جواهرات را به صورت عمومی نمایش ندهید. 

• مبلغ پول زیاد را به صورت نقدی به همراه نداشته باشید. 

• پین کارت‌های بانکی خود را در کیف پول خود نگه ندارید.

امنیت سایبری و امنیت آنلاین

امنیت سایبری و امنیت آنلاین را همانند اقدامات انجام‌شده در کشور خود در هنگام خرید یا برقراری ارتباط آنلاین انجام دهید. دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور روسیه را دارند باید نسبت به امنیت سایبری توجه ویژه‌ای داشته باشند. پین کارت بانکی یا اطلاعات محرمانه را در اختیار کسی قرار ندهید.  

کلاه‌برداری و تقلب

امنیت در کشور روسیه در برابر کلاه‌برداری و تقلب نیز باید جدی تلقی شود. هیچ‌کس در برابر کلاه‌برداری مصون نیست. ازاین‌رو:

• از پیشنهاد‌ها یا خدمات مشکوک برای نگه‌داری اجناس دوری کنید.

• با افراد مشکوک و یا افرادی که آن‌ها را نمی‌شناسید هم‌صحبت نشوید. هنگام خرید با کارت‌های بانکی یا خرید آنلاین با تلفن و همچنین مبادله ارز یا انجام نقل و انتقالات پول، به بانک‌ها یا شرکت‌های رسمی و قابل‌اعتماد رجوع کنید.

• سیم‌کارت را از غرفه‌های موجود در خیابان خریداری نکنید: خطر احتمالی کلاه‌برداری بیش‌ازحد زیاد است. بهتر است به نزدیک‌ترین دفاتر خدماتی مخابراتی رجوع کنید.

• اگر نیاز به برداشت وجه نقد به‌ویژه مبلغ زیادی دارید، بهتر است این کار را در یک بانک یا در یک دستگاه خودپرداز، واقع در یک مکان امن و اختصاصی انجام دهید. 

• با مردم در خیابان پول مبادله نکنید. خطر به دست آوردن پول تقلبی بسیار زیاد است. 

امنیت در اوقات فراغت

دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور روسیه را دارند، نه‌تنها باید برای تحصیلات خود برنامه داشته باشند، بلکه برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت نیز مهم است. کلوپ‌ها و مهمانی‌ها، اوقات فراغت خارق‌العاده‌ای را به همراه دارند، اما ایمنی اولیه را فراموش نکنید. 

  • اگر قصد رفتن به کنسرت را در سر می‌پرورانید، با دوستان خود به مراسم‌ها بروید. زیرا بودن در یک جمع آشنا، آرامش خاطر بیشتری را به شما القا کرده و سو قصد را نیز از شما دور می‌نماید.
  • در یک مکان تفریحی در کنار یکدیگر باشید و به وسایل یکدیگر توجه داشته باشید. 
  • استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی و یا تاکسی، امن‌تر است. اگر تصمیم به پیاده‌روی دارید، از خیابان‌های پرنور عبور کنید. 
  • اگر بعضی از افراد در پیاده‌رو مشکوک به نظر می‌آیند، از خیابان عبور کرده و در طرف مقابل به مسیر خود ادامه دهید. به صحبت‌های آن‌ها توجه نکنید.

امنیت در تاکسی

تاکسی شخصی ایده خوبی نیست زیرا: احتمال اینکه راننده تاکسی غیرمجاز، به عملیات مجرمانه دست بزند زیاد است. بنابراین از یک شرکت معتبر درخواست تاکسی نمایید. زیرا این تاکسی‌ها هم امن بوده و هم کرایه ثابتی دارد. در شهرهای بزرگ روسیه با استفاده از یک برنامه تلفن همراه، مانند Uber یا GetTaxi، به سرعت یک تاکسی پیدا می‌کنید. 

امنیت در کشور روسیه
© shutterstock.com

ایمنی در جاده

 ایمنی در جاده‌های کشور روسیه، از دیگر موارد مهم بوده که دانشجویان باید بدان توجه کنند. زیرا شهرهای روسیه معمولاً شلوغ می‌باشند. برای ایمن ماندن در جاده فقط باید از خط عابر پیاده عبور کنید. قبل از عبور از جاده ابتدا به سمت چپ و سپس به سمت راست نگاه کنید و سپس در صورت عدم نزدیک شدن اتومبیل، از جاده عبور کنید. 

ایمنی در برابر عملیات تروریستی

گذرنامه، شناسه دانشجویی و کارت مهاجرت خود را همیشه همراه خود داشته باشید. زیرا شاید یک افسر پلیس، کارت هویت شما را درخواست کند. زیرا چک کردن و درخواست مدارک به علت اقدامات امنیتی ضد تروریسم بوده که نه علیه شما بلکه برای امنیت خود شما انجام می‌شود. تهدید تروریسم، یکی از جدی‌ترین نگرانی‌های جهانی بوده و در روسیه بسیار جدی گرفته می‌شود. ازاین‌رو روسیه در مقابله با تروریسم بسیار موفق عمل کرده و از امنیت شهروندان روسی و اتباع بیگانه مراقبت ویژه می‌کند. بنابراین در حین بررسی‌های امنیتی و شناسایی، وحشت نکنید. زیرا این یک روش استاندارد پیشگیری از جرم است و باید با کمال خونسردی، مدارک خود یعنی پاسپورت، ویزا و کارت دانشجویی را ارائه دهید.

شماره اضطراری (رایگان) در مواقع ضروری که در کشور روسیه نیاز پیدا می‌کنید.

شماره تماس‌های اضطراری را به خاطر بسپارید و حتی در کمترین موقعیتی که احساس خطر کردید، با آن‌ها تماس بگیرید. جهت حفظ امنیت در کشور روسیه حتما شماره‌های زیر را حفظ کنید.

توجه

 خدمات امداد نجات 112 (تلفن ثابت و تلفن همراه).

 سرویس آتش‌نشانی 01 (تلفن ثابت)، 101 (موبایل).

پلیس 02 (تلفن ثابت) ، 102 (موبایل).

 آمبولانس 03 (تلفن ثابت) ، 103 (موبایل).

خدمات گاز 04 (تلفن ثابت) ، 104 (تلفن همراه).

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا