فرصت‌های یادگیری زبان روسی در دانشگاه‌های روسیه

روسی

فرصت‌های یادگیری زبان روسی در دانشگاه‌های روسیه، موقعیتی استثنایی برای همه است. بسیاری از دوره‌ها و برنامه‌های آموزشی ارائه شده در دانشگاه‌های روسیه، به زبان روسی آموزش داده می‌شوند. همچنین تسلط به زبان روسی، برای زندگی در روسیه ضروری می‌باشد. دانشجویانی که مسلط به زبان روسی هستند، می‌توانند به راحتی در این کشور زندگی کنند.

زبان روسی و آموختن آن مورد توجه بسیاری از دانشجویان خارجی و بین المللی دانشگاه‌های روسیه می‌باشد. برای یاد گرفتن این زبان فرصت‌های زیادی وجود دارد. در ادامه به چند نمونه از این فرصت‌ها اشاره خواهیم کرد. انتخاب یکی از این مسیرها برای آموختن زبان روسی بخصوص برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل در کشور روسیه، می‌تواند بسیار مفید باشد.

هدف از یادگیری زبان روسی

هدف زبان آموزان از یادگیری روسی متفاوت است. برخی از مردم یک زبان خارجی مثل زبان روسی را به عنوان یک سرگرمی و فعالیت جانبی یاد می‌گیرند. برخی دیگر، به هدف ثبت نام در دانشگاه‌های روسیه به یادگیری این زبان اقدام می‌کنند. همینطور برخی دیگر از مردم برای کمک به شغل و حرفه خود، این زبان  را می‌آموزند.

با توجه به هدفی که هر فرد از یادگیری این زبان دارد، دوره های بخصوصی را مناسب خود می‌داند و انتخاب می‌کند. به عنوان مثال یادگیری از راه دور برای افرادی که این زبان را به هدف یک سرگرمی و به صورت تفننی یاد می‌گیرند، انتخاب مناسبی است. در حالیکه افرادی که قصد مدرک گرفتن در فراگیری روسی را دارند، بهتر است در دوره‌های حضوری شرکت کنند.

همچنین اگر به دنبال آموزش روسی به عنوان یک حرفه‌ای متخصص در زمینه این زبان هستید، بهتر است در دوره‌های کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی دانشگاه روسی شرکت کنید. دوره‌های دانشگاهی این زبان برای افرادی که قصد استفاده از زبان روسی را به عنوان حرفه اصلی خود، نظیر آموزش روسی در نظر دارند، مناسب و ایده آل است.

زبان روسی

دوره‌های آنلاین

بسیاری از افرادی که مشتاق فرا گیری زبان روسی هستند، امکان سفر به روسیه را ندارند. شما می‌توانید به راحتی از هر جای دنیا در دوره‌های آنلاین فراگیری این زبان شرکت کنید. تنها چیزی که برای این کار لازم دارید، یک کامپیوتر و دسترسی به اینترنت می‌باشد. این دوره‌ها توسط بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور روسیه ارائه می‌شوند.

دانشگاه ایالتی یورال جنوبی (South Ural State University-SUSU)، دوره بزرگ فونتیک روسی آنلاین را برگزار میکند. این دوره متمرکز بر آموزش روسی به عنوان زبان خارجه است و توسط دانشکده زبان‌های خارجی دانشگاه SUSU و موسسه آموزش از راه دور این دانشگاه تدارک دیده شده است.

آزمایشگاه زبان مجازی یکی دیگر از پروژه های دانشگاه SUSU می‌باشد. با حضور در این دوره آنلاین می‌توانید تلفظ صحیح کلمات روسی را چک کنید و ببینید آیا کلمات روسی را به درستی ادا می کنید یا خیر.

مدرسه عالی اقتصاد HSE (Higher School of Economics) ، نیز دوره‌های آنلاین روسی را به صورت رایگان در دسترس همگان قرار می‌دهد. این دوره‌ها به نام زبان خارجه روسی سطح A1 و زبان خارجه روسی سطح A2 و در قالب ویدیوهای آموزشی ارائه می‌شوند. همچنین این دانشگاه یک دوره آموزشی به نام As You Say را معادل سطح B1+ ارائه می‌دهد.

دانشگاه‌های دیگری نیز دوره‌های آنلاین آموزش روسی را ارائه می‌دهند. دانشگاه RUDN یکی از این دانشگاه‌هایی است که دوره‌های آموزشی زبان روسی را به صورت رایگان ارائه می‌دهد. دوره‌های این دانشگاه به نام‌های Russian from scratch، We speak the whole world in Russian و Russian verbs of motion شناخته می‌شوند.

دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای (National Research Nuclear University MEPhI) روسیه نیز دو دوره آموزشی روسی را به شکل رایگان ارائه می‌دهد. این دوره‌ها شامل آموزش این زبان به عنوان زبان خارجه (با زمینه علمی) و دوره نگارش آکادمیک به روسی و انگلیسی می‌باشند.

دانشگاه ملی علوم و فنون MISIS (National University of Science and Technology MISIS) نیز دوره روسی برای رشته‌های مهندسی را برای دانشجویان خارجی و داوطلبان تحصیل در رشته‌های مهندسی این دانشگاه تدارک دیده است. تعیین سطح افراد مشتاق به شرکت در این دوره باید حداقل سطح B1 یا بالاتر باشد.

زبان روسی

دوره‌های حضوری آموزش زبان روسی

آموزش‌های حضوری روسی، به لطف حضور اشخاص در محیط آموزشی، متکی به تمرین و مشارکت بسیار بیشتری هستند. بسیاری از دوره‌های حضوری، مبتنی بر مطالعه عمیق دروس تخصصی رشته‌های دانشگاهی به زبان انگلیسی می‌باشند. این دوره‌ها هم به شکل کوتاه مدت (کمتر از دو هفته) و هم به شکل بلند مدت (دو هفته یا بیشتر) ارائه می‌شوند. به این ترتیب افراد مختلف می‌توانند با توجه به شرایطشان در دوره مناسب شرکت کنند.

دوره‌های زبان روسی در سطوح مختلف از سطح A1 تا C1  ارائه می‌شوند. بعضا این دوره‌ها همراه با آموزش بعضی از مهارت‌های توأم با روسی می‌باشند. به عنوان مثال زبان‌آموزان، برخی مهارت‌های مطالعه و کاربرد این زبان را در رشته خود فرا می‌گیرند. این نوع آموزش‌ها توسط دانشکده‌های بخصوصی از دانشگاه‌ها و برای دانشجویان برگزار می‌شوند. این دانشکده‌ها به نام دپارتمان‌های مقدماتی یا آمادگی معروف هستند.

همچنین برخی از دانشگاه‌ها دوره‌های آموزشی را تحت عنوان مدارس تابستانه برگزار می‌کنند. این دوره‌ها فرصت بسیار خوبی برای یاد گرفتن این زبان هستند. علاوه بر این در کنار یادگیری روسی، بسیاری از مهارت‌های دیگر نیز به شرکت کنندگان این دوره‌ها آموخته می‌شود. زبان‌آموزان با تمرین مکرر زبان روسی حین مکالمه با سایرین، این مهارت را نیز در خود تقویت می‌کنند.

دانشگاه فدرال کازان (Kazan Federal University) که یکی از دانشگاه‌های مطرح کشور روسیه است، دوره‌هایی را برای آموزش زبان روسی تعریف کرده است. دوره‌های آموزش روسی این دانشگاه در قالب دو دوره ۱۲ و ۱۸ ماهه در نظر گرفته شده است. این دوره ها به ترتیب از یکم سپتامبر و دهم ماه فوریه آغاز می‌شوند. شرکت کنندگان باید شهریه ۱۱۵ هزار و دویست روبلی این دوره را پرداخت کنند. این مبلغ برای دوره۱۸ ماهه ۱۷۲ هزار و ۸۰۰ روبل می‌باشد.

دانشگاه ایالتی یورال جنوبی چند دوره آموزش زبان روسی را به منظور ارتقای سطح روسی دانشجویان تدارک دیده است. این دوره‌ها شامل آموزش روسی برای برخی از اهداف بخصوص در رشته‌های مختلف نیز می‌شود. دوره مخصوص زبان روسی شامل ۲۵۲ ساعت آموزش به شهریه ۳۰ هزار روبل و دوره حرفه ای آموزش روسی نیز از دیگر دوره‌های این دانشگاه است و شامل ۳۶۰ ساعت آموزش روسی به شهریه ۴۰ هزار روبل است.

مدرسه عالی اقتصاد نیز از جمله دانشگاه‌های مطرح روسیه به شمار می‌رود که دوره‌های آموزشی بخصوصی را برای زبان روسی در نظر گرفته است. دوره آموزش زبان روسی دانشگاه HSE یک دوره ۵۰۴ ساعته است که تقریبا یک ترم تحصیلی زمان می‌برد. زبان آموزان در سطوح مختلف طبقه بندی شده و آموزش داده می‌شوند. شهریه این دوره که از فوریه الی جولای ۲۰۲۰ برگزار می شود ۹۶۴۰۰ روبل است.

زبان روسی

دانشگاه پلی تکنیک تومسک (Tomsk Polytechnic University) از دیگر دانشگاه‌های برگزار کننده دوره‌های آموزش روسی حضوری می‌باشد. دوره‌های آموزش روسی این دانشگاه برای زبان‌آموزان سطح مقدماتی و متوسط این زبان در نظر گرفته شده است. زبان‌آموزان در گروه هایی با اندازه‌های مختلف و دسته بندی شده در سطوح مختلف این زبان طبقه بندی می‌شوند. هزینه شرکت در این دوره ۳۰۰ الی ۸۵۰ روبل معادل ۴ الی ۱۳ دلار برای هر ساعت آموزش است.

برخی دیگر از دوره‌های آموزش حضوری روسی، در قالب دوره‌های مدارس تابستانه برگزار می‌شوند. دانشگاه RUDN یکی از برگزار کنندگان مدارس تابستانه آموزش روسی می‌باشد. این دوره ها به مدت دو هفته به طول می‌انجامند و در قالب دو دوره زبان خارجه روسی و Let’s Speak Russian ارائه می‌شوند. شهریه هر یک از این دوره‌ها به ترتیب ۴۴۲۸۰ روبل و ۳۴ هزار روبل می‌باشد.

دانشگاه الکتروتکنیک سنت پترزبورگ (Saint Petersburg Electrotechnical University -LETI) از دیگر برگزار کنندگان دوره‌های آموزش زبان روسی کوتاه مدت می‌باشد. دانشگاه LETI مجموعه‌ای از دوره‌های کوتاه مدت آموزش این زبان را به علاقمندان پیشنهاد می‌کند. این دوره‌ها با درون مایه‌های مختلف و مناسب علایق و شرایط مختلف افراد تعریف شده‌اند.

دوره زبان و فرهنگ روسیه، ۲۹ ژوئن الی ۵ جولای؛ شهریه ۱۵ هزار روبلی

دوره چشمه هایی از فرهنگ روسیه در زبان روسی، ۲۹ ژوئن الی ۱۲ جولای ۲۰۲۰؛ شهریه ۳۰ هزار روبلی

دوره فشرده زبان روسی مقدماتی (سطح A1) و دوره فشرده سطح متوسط این زبان (سطح A2-B1)، سوم الی سی ام آگوست ۲۰۲۰، شهریه ۴۰ هزار روبلی (شهریه شرکت در این دوره برای افرادی که سطح زبانشان از B2 بالاتر است، ۳۰ هزار روبل است).

همراه همه دوره‌های آموزشی روسی دانشگاه LETI فعالیت‌های دیگری نیز تعریف شده است. فعالیت‌های خارج از کلاس این دوره‌ها شامل تورها و گردش‌های سیاحتی مختلفی می‌باشد که هزینه آن‌ها در شهریه لحاظ شده است. همچنین مسابقات و جلسات تمرینی مختلفی نیز در ضمن این دوره در نظر گرفته شده است.

زبان

آمادگی برای آزمون TRKI

به منظور اینکه در زبان روسی کفایت و دانش خود را اثبات کنید، باید در آزمون ارزیابی زبان خارجه روسی یا به اختصار TRKI/TORFL شرکت نمایید. برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور روسیه، دپارتمان‌های تخصصی آزمون TRKI دارند که دوره‌های مخصوص آمادگی در این آزمون را ارائه می‌دهند.

به عنوان مثال آزمون TRKI در دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سنت پترزبورگ (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University) برگزار می‌شود. شرکت کنندگان می‌توانند در این دانشگاه در این آزمون شرکت کنند. همچنین در این دانشگاه‌ها دوره‌های آمادگی برای سطوح ۱ و ۲ آزمون TRKI را برگزار می‌کند. این دوره‌ها کاملا فشرده هستند و در قالب دو کلاس آموزشی و به مدت ۵ ساعت ارائه می‌شوند.

هزینه شرکت در این دوره‌ها ۴۲۰۰ روبل معادل ۶۰ یورو می‌باشد. همچنین دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سنت پترزبورگ، یک دوره طولانی مدت آمادگی برای آزمون TRKI تدارک دیده است. این دوره ده ماهه است و شهریه ۱۷۰ هزار روبلی (معادل ۲۶۱۵ دلار آمریکا) دارد.

دوره‌های زبان روسی تخصصی

افرادی که قرار است زبان روسی را به عنوان حرفه اصلی و عمده خود انتخاب کنند، باید سطح بالاتری از این زبان را فرا بگیرند. به این منظور شما می‌توانید تحصیلات دانشگاهی در مقاطع کارشناسی در زمینه زبان روسی را ادامه دهید. دانشگاه‌های مختلفی نظیر دانشگاه فدرال کازان، دانشگاه فدرال سیبری (Siberian Federal University) و دانشگاه SUSU در دانشکده‌های زبان شناسی و زبان خارجه خود چنین دوره هایی را ارائه می‌کنند.

شهریه این دوره‌ها متفاوت است و در زمان‌های مختلفی به طول  می‌انجامد. همچنین این دانشگاه‌ها مدارس تابستانه‌ای را برای آشنایی بیشتر با این دوره‌ها و زبان و فرهنگ کشور روسیه در نظر گرفته‌اند. حضور در این دوره‌ها برای افراد بسیاری فراهم شده است

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا