تعداد دانشجویان بین‌المللی در روسیه

بین المللی

تعداد دانشجویان بین‌المللی در روسیه هر ساله افزایش پیدا می‌کند. در این بخش می‌خواهیم کشور مبدا و رشته تحصیلی دانشجویان بین‌المللی در روسیه را بررسی کنیم. در طول سه سال گذشته در حدود ۲۰ درصد به تعداد دانشجویان بین‌المللی که به صورت تمام وقت در دانشگاه‌های روسیه تحصیل می‌کنند، افزوده شده است. تعداد این دانشجویان در سال ۲۰۱۵ – ۲۰۱۴ به ۱۸۳ هزار نفر، در سال ۲۰۱۶ – ۲۰۱۵ به ۲۰۰ هزار نفر و در سال ۲۰۱۷ – ۲۰۱۶ به ۲۳۰ هزار نفر رسیده است.

افزایش چشمگیر تعداد دانشجویان بین‌المللی در روسیه، نشان از مقبولیت مدرک، هزینه مناسب و کیفیت آموزشی بالا دارد. سالیانه تعداد این دانشجویان به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد و می‌توان تصور کرد که این آمار در سالیان آتی افزایش بیشتری را هم شاهد باشد. اکنون قصد داریم تا با آمار دقیق‌تری آشنا شویم. این دانشجویان خارجی بیشتر از کدام کشورها به روسیه می‌آیند؟ چه رشته‌های تحصیلی در میان آنها پرطرفدار است؟ شهریه دانشگاه برای آن‌ها چقدر است؟ کدام دانشگاه‌ها بیشترین دانشجویان خارجی را به خود اختصاص داده‌اند؟ در ادامه تمامی این آمار و موارد را برای شما بیان خواهیم کرد.

جمعیت دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های روسیه

تحقیقات نشان می‌دهد که تحصیلات عالی در روسیه بسیار پرطرفدار است. بیشتر جمعیت دانشجویان خارجی محصل در روسیه از کشورهای مشترک المنافع هستند. در سال تحصیلی ۲۰۱۷-۲۰۱۶ تعداد این دانشجویان با دوازده درصد رشد به ۱۲۰ هزار نفر در سال افزایش پیدا کرد. قزاقستان، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان بیشترین دانشجویان را در روسیه داشته‌اند. بر اساس آمار، تعداد دانشجویان آسیایی نیز با ۱۷.۶ درصد افزایش به ۵۷۳۶۲ نفر رسیده است. چین، ویتنام و هند در آسیا بیشترین تعداد دانشجو را به روسیه فرستاده‌اند.

تعداد دانشجویان کشورهای خاورمیانه و آفریقا در روسیه نیز با ۱۹ درصد افزایش به ۳۱۳۶۰ نفر رسیده است. بیشتر این دانشجویان از کشورهای عراق، مراکش، سوریه، نیجریه و غنا هستند. دانشجویان کشورهای آمریکای لاتین نیز با ۲۸ درصد افزایش در تعداد به ۴۴۰۴ نفر رسیده‌اند. بیشتر این دانشجویان اهل اکشورهای اکوادور، کلمبیا و برزیل هستند. این آمار نشان می‌دهد که کشور روسیه برای دانشجویان خارجی از سراسر جهان جذابیت دارد.  این موضوع به تنوع فرهنگی و وفق‌پذیری آسان‌تر برای زندگی به شما کمک می‌کند.

دانشگاه‌های روسیه: شهریه

شهریه مناسب یکی از مزایای کشور روسیه برای دانشجویان خارجی است. متوسط شهریه یک دانشجو در دانشگاه‌های این کشور سالیانه ۲۰۹۷ دلار آمریکا (معادل ۱۳۶۳۳ روبل روسیه) در سال است. بسیاری از دانشجویان خارجی (در حدود ۶۰ درصد) شهریه دانشگاه را خودشان پرداخت (Self-Founded) می‌کنند. در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ دانشجویان خارجی دوره لیسانس ۴۹.۲ درصد، دانشجویان دوره‌های تخصصی ۷۵.۲ درصد، شرکت‌کنندگان در دوره‌های کارآموزی ۸۲.۴ درصد و برنامه‌های آماده سازی ۸۵.۱ درصد مایل به پرداخت شهریه از سوی خودشان بوده‌اند. این انتخاب به علت هزینه پایین تحصیلات در کشور روسیه است. دانشجویان کمی از مواردی همچون کمک هزینه‌های تحصیلی استفاده می‌کنند، چرا که پرداخت این شهریه بسیار آسان است.  البته امکان دریافت انواع بورس‌های تحصیلی و کمک هزینه‌ها نیز برای دانشجویان خارجی وجود دارد.

بیشتر دانشجویانی که مایل به پرداخت هزینه به صورت شخصی هستند از کشورهای چین، هند، ترکمنستان، ازبکستان، آذربایجان، ایتالیا، فرانسه، آلمان، مالزی، کره شمالی، ترکیه، عراق، مصر، ایران، مراکش، تونس، نیجریه، آنگولا، غنا، برزیل، کلمبیا، اکوادور و آمریکا به روسیه آمده‌اند. اگر کمی به لیست این کشورها دقت کنید، متوجه خواهید شد که میزان درآمد مردم آن‌ها از کشورهای ثروتمند تا کشورهای فقیر بسیار متفاوت است. توجه به این نکته ما را از این موضوع آگاه می‌کند که پرداخت شهریه به صورت شخصی برای دانشجویان کشورهای فقیر نیز در روسیه کار چندان دشواری نیست.

بین‌المللی

رشته ها و دانشگاه‌های کشور روسیه

وجود رشته‌های تحصیلی گوناگون در روسیه، یکی دیگر از نقاط مثبت تحصیل در این کشور است. تقریبا می‌توانید در هر رشته‌ای در روسیه تحصیل کنید. دانشگاه‌های این کشور با بیش از ۲۰۰ رشته تحصیلی، از ریاضی تا طراحی، و با بیش از ۶۵۰ تخصص در سطوح مختلف دانشجو می‌پذیرند. هیچ محدودیتی برای تحصیل دانشجویان خارجی وجود ندارد و به راحتی می‌توانید در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنید. امکان تحصیل به دو زبان روسی و انگلیسی در این کشور، شما را برای تحصیل در رشته مورد علاقه یاری می‌دهد. لزومی ندارد حتما به زبان روسی تحصیل کنید. از جهت اعتبار مدرک نیز مدارک دانشگاهی روسیه در بیشتر کشورهای جهان مورد تایید و از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند.

بر اساس آمار، بیشتر دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ در روسیه به سمت رشته‌های مهندسی رفته‌اند. این رشته‌ها به ترتیب شامل این موارد هستند: معماری، مهندسی عمران، متالورژی، مهندسی مکانیک، مهندسی مواد، برق، مهندسی الکترونیک، زمین شناسی و مهندسی معدن. برترین دانشگاه‌های روسیه برای رشته‌های مهندسی این دانشگاه‌ها هستند: 

موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو (Moscow Institute of Physics and Technology)

دانشگاه لوباچوسکی (Lobachevsky University)

دانشگاه ملی علم و تکنولوژی MISIS (National University of Science and Technology MISIS)

دانشگاه تحقیقات ملی پلی تکنیک تامسک (National Research Tomsk Polytechnic University)

دانشگاه تحقیقات هسته ای ملی MEPhl (National Research Nuclear University MEPhI)

دانشگاه سامارا (Samara University)، دانشگاه الکتروتکنیک سنت پترزبورگ LETI (Saint Petersburg Electrotechnic University LETI)

دانشگاه تحقیقات ملی ITMO (National Research ITMO University)

دانشگاه پیتر کبیر سنت پترزبورگ (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University). 

البته این موضوع را باید بر اساس رشته بررسی کرد. به این معنی که در کدام رشته تحصیلی، کدام دانشگاه در رتبه و جایگاه بالاتری قرار دارد. ملاک بیشتر دانشجویان بین‌المللی برای انتخاب، جایگاه رشته مشخص در دانشگاه مشخص است.

در حدود ۲۰ درصد از دانشجویان خارجی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ محصل در روسیه به سمت رشته‌های پزشکی رفته‌اند. رشته‌های پزشکی و علوم تجربی، با توجه به پیشرفت چشمگیر روسیه در این عرصه در میان دانشجویان بین‌المللی پرطرفدار است. این رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های مختلفی ارائه می‌شوند. اما برترین دانشگاه‌های پزشکی روسیه را می‌توان به ترتیب زیر نام برد: 

دانشگاه پزشکی ای ام شنوف مسکو (IM Sechenov First Moscow State Medical University)

دانشگاه فدرال خاور دور (Far East Federal University)

دانشگاه فدرال کازان (Kazan Federal University)

دانشگاه فدرال بالتیک امانوئل کانت (Immanuel Kant Baltic Federal University)

دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک (Novosibirsk State University) و دانشگاه دوستی مردم (Peoples’ Friendship University of Russia).

رشته پرطرفدار بعدی در روسیه اقتصاد و مدیریت است. حدود ۱۳ درصد از دانشجویان خارجی در روسیه به سمت این رشته‌ها رفته‌اند. ۱۲ درصد نیز به سمت رشته‌های انسانی و علوم اجتماعی و حدود ۱۱ درصد هم به تحصیل زبان روسیه مشغول شده‌اند. علوم انسانی و زبان روسیه با توجه به وجود نویسندگان و فیلسوفان نامدار این کشور رشد بسیار زیادی داشته است.

برترین دانشگاه‌هایی که رشته‌های علوم انسانی را ارائه می‌دهند شامل این موارد هستند: 

دانشگاه ایالتی اورال جنوبی (South Ural State University)

دانشگاه ملی تحقیقات ملی تامسک (National Research Tomsk State University)

دانشکده عالی اقتصادی (Higher School of Economics)

دانشگاه فدرال سیبری (Siberian Federal University)

دانشگاه فدرال اورال (Ural Federal University) و دانشگاه تیومن (University of Tyumen). 

این دانشگاه‌ها، در رتبه‌بندی دانشگاه‌های بین‌المللی از جایگاه بسیار بالایی برخوردار هستند.

بین‌المللی

بیشترین تعداد دانشجویان بین‌المللی به ترتیب دانشگاه در روسیه

دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های مختلف روسیه به تحصیل می‌پردازند. اما به عنوان یک دانشجوی خارجی، شاید رفتن به سمت دانشگاه‌هایی که تنوع دانشجویان خارجی بیشتر است، برای شما آسان‌تر باشد. در سال ۲۰۱۷ – ۲۰۱۶ دانشگاه RUDN روسیه ۹۵۸۰ دانشجوی خارجی داشت. این دانشگاه بیشترین تعداد دانشجویان خارجی را در میان دانشگاه‌های روسیه در اختیار دارد. پس از آن دانشگاه‌های ایالتی سنت پترزبورگ و دانشگاه پلی تیکنیک پیتر کبیر سنت پترزبورگ در رده‌های دوم و سوم بیشترین دانشجویان خارجی قرار دارند. پس از آنها دانشگاه‌های فدرال کازان، دانشگاه تحقیقات ملی تامسک و مدرسه اقتصاد عالی روسیه قرار دارند.

اگر به لیست دانشگاه‌های بالا دقت کنید، متوجه خواهید شد که کشور روسیه برای چه رشته‌هایی بیشترین متقاضی را داشته است. این رشته‌ها نشان دهنده نقاط قوت دانشگاه‌های روسیه هستند و می‌توانید با توجه به رشته تحصیلی، بهترین دانشگاه را برای تحصیل در روسیه از میان آن‌ها انتخاب کنید. توجه داشته باشید برای پرداخت شهریه روش‌های مختلفی وجود دارد، بنابراین بهتر است حتما مناسب‌ترین شیوه را برای خودتان انتخاب کنید. ما در گروه بهار دانش به شما کمک خواهیم کرد تا به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کنید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا