قوانین مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه
© shutterstock.com

مهاجرت به روسیه چگونه است؟ برای اقامت قانونی در روسیه، دانشجویان بین‌المللی باید: 

• فرم یک کارت مهاجرت را تکمیل کنند.

• کارت مهاجرت باید توسط خدمات مهاجرتی رجیستر یا پذیرش شود.

توجه

البته اسناد ویزا و مدارک مورد نیاز مهاجرت خود را فراموش نکنید. اولین باری که باید کارت مهاجرت دریافت شود، 3 ماه پس از ورود شما به کشور روسیه است. 

کارت مهاجرت

مهاجرت به روسیه
© shutterstock.com

کارت مهاجرت باید توسط همه شهروندان خارجی پر شود، چه آن‌ها با روادید وارد روسیه شده باشند و چه بدون روادید، کارت مهاجرت الزامی است. فرم‌های رایگان در هواپیماها ، قطارها و قبل از کنترل گذرنامه در فرودگاه (یا ایستگاه راه‌آهن) توزیع می‌شود. کارت مهاجرت گواهی عبور قانونی شما از مرز روسیه است. 

در واقع کارت مهاجرت، همراه با گذرنامه شما، یک سند اساسی برای اقامت شما در روسیه است. اگر این کارت مهاجرت را نداشته باشید، نمی‌توانید در خدمات مهاجرتی رجیستر شوید. همچنین هنگام پر کردن کارت مهاجرت، دقت کافی به عمل آورید، زیرا باید بعداً وقت زیادی را برای اصلاح آن‌ها صرف کنید. 

چگونه می توانم کارت مهاجرت را پر کنم؟

کارت مهاجرت باید به صورت روسی (یا به زبان لاتین، اگر روسی بلد نیستید) قابل خواندن و بدون پاک کردن یا خط‌خوردگی پر شود. بعد از آن کارت را به افسر کنترل مرز تحویل می‌دهید. به شما یک بخش جداشونده از فرم ارائه می‌شود که به عنوان کارت مهاجرت شما ارائه می‌شود. 

کارت مهاجرت تا چه مدت اعتبار دارد؟

کارت مهاجرت برای مدت اقامت در روسیه معتبر است. اگر کشور روسیه را ترک کنید، کارت را باید در کنترل مرز کشور روسیه تحویل دهید و هنگام بازگشت مجدد به روسیه باید فرم جدیدی را پر کنید. 

خدمات مهاجرت به روسیه

توجه

کارکنان خدمات مهاجرتی باید شهروندان خارجی که برای تحصیل به روسیه (با ویزا یا بدون ویزا)  آمده‌اند را ظرف ۷ روز پس از ورود در خدمات مهاجرت ثبت‌نام کنند. دانشگاه شما این روند را انجام خواهد داد و تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که مدارک را ظرف ۳ روز پس از ورود به کشور روسیه به دفتر بین‌المللی دانشگاه تحویل دهید.

مهاجرت به روسیه
© shutterstock.com

 آدرس محل سکونت دانشجو باید به‌عنوان محل ثبت‌نام تعیین شود. اگر دانشجویی در خوابگاه دانشجویی زندگی کند، کارکنان خوابگاه سکونت دانشجو را در این آدرس ثبت می‌کنند. اگر دانشجویی قصد اجاره آپارتمان را داشته باشد، توسط صاحب آپارتمانی که دانشجو در آن ساکن است، سکونت دانشجو ثبت می‌شود. مدارک مورد نیاز برای رجیستر کردن کارت مهاجرت شامل: گذرنامه (یا سند هویت)، ویزا (در صورت نیاز به ویزا برای ورود به روسیه) و کارت مهاجرت است. اصل و کپی این اسناد لازم است. دانشگاه بخشی از مدارک ورود به کشور روسیه را که مهر اداره كل امور مهاجرت وزارت كشور روسيه در آن ثبت شده است را به دانشجو تحویل می‌دهد. در واقع این سند رجیستر شده در سرویس مهاجرت بوده که این حق را برای دانشجو فراهم می‌کند که برای مدت‌زمان مشخص شده در کشور (ابتدا برای ۳ ماه و سپس ۱ سال) اقامت داشته باشید. 

چگونه می توانم یک سند ورود را تمدید کنم؟

دو هفته قبل از انقضاء اسناد ورود خود، برای تمدید آن با دفتر بین‌المللی دانشگاه تماس بگیرید. 

اگر یک شهروند خارجی به اطراف روسیه سفر کند یا روسیه را ترک کرده و سپس به کشور بازگردد و یا در صورت تغییر هرگونه جزئیات، باید مدارک ورود را مجدداً از طریق دانشگاه مربوطه دریافت کند.

برای ثبت‌نام در سرویس مهاجرت و تمدید مدت‌زمان ورود، هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌شود. 

نکاتی در مورد اسناد مهاجرت به روسیه

 اگر کارت مهاجرت گم شده باشد یا آسیب دیده باشد، باید ظرف 3 روز به اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه که در آن ثبت‌نام انجام شده، مراجعه شود. پس از ارسال اسناد (گذرنامه ، ویزا ، شناسنامه دانشجویی ، قسمت جداشده از سند ورود و غیره) به شما یک نسخه رایگان کارت مهاجرت داده می‌شود. اگر بخشی از سند ورود خود را گم کرده‌ا‌ید، باید به اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه که در آن ثبت‌نام کرده‌اید مراجعه نموده و اظهارنامه‌ای بنویسید. پس از تأیید اطلاعات، نسخه‌ای از این سند (معمولاً در مدت ۳ روز) به صورت رایگان به شما ارائه می‌شود. دفاتر بین‌المللی می‌توانند به شما در دریافت مجدد اسناد گمشده کمک کنند. مهم‌ترین چیز این است که طی دوره قانونی یعنی 3 روز این کار را انجام دهید.

در صورت نقض قوانین مهاجرت، چه اتفاقی می‌افتد؟

توجه

عدم رعایت شرایط مهاجرت با جریمه قابل مجازات است. به عنوان مثال، در مسکو و سن‌پترزبورگ این مقدار بین ۵ هزار تا ۷ هزار روبل است. در موارد خاص اگر یک شهروند خارجی مدارک لازم را نداشته باشد، ممکن است از روسیه اخراج شود. دو یا چند بار نقض اداری، مجازات ممنوعیت ورود سه ساله به کشور را به همراه دارد. 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا