زندگی در روسیه

شاید تحصیل و زندگی در روسیه یا هر کشور خارجی دیگری برای شما تصمیم بزرگی باشد. شما باید با فرهنگ کشور روسیه ارتباط صحیحی برقرار کنید، با شرایط آب و هوایی جدید و سرد روسیه سازگار شوید؛ همچنین ویژگی‌ها و خصوصیات اخلاقی مردم روسیه را نیز بشناسید و با آن‌ها کنار بیایید. البته از نظر سایر کشورها، مردم کشور روسیه افرادی خونسرد و شاید بی‌تفاوت به نظر برسند، اما اکثریت مردم روسیه، مردمانی مهربان و خونگرم هستند که تمایل به معاشرت دارند و همچنین از کمک و مساعدت به دیگران دریغ نمی‌کنند. نکته مهم دیگری که نیز باید هنگام مهاجرت به کشور روسیه در نظر بگیرید، هزینه ی زندگی در روسیه است. پس در صورت تمایل برای ادامه تحصیل و یا حتی اقامت در کشور روسیه، باید مدارک و اسناد مورد نیاز را تهیه کرده و مراحل اپلای و اخذ ویزا را پشت سر بگذارید تا سرانجام به هدف خود برسید.

شرایط زندگی

اگر قصد مهاجرت و زندگی در روسیه را دارید، باید مواردی را از قبل بدانید. شرایط زندگی و همچنین پیش‌بینی همه چیزهایی که شما در طول تحصیل و یا حتی زندگی در روسیه به آن نیاز خواهید داشت دشوار بوده، زیرا بعضی از شرایط را فقط با تجربه و ساکن بودن در محیط می‌توان درک نمود. با این حال، آشنایی با برخی از شرایط پیش از مهاجرت، سبب تسهیل زندگی در روسیه می شود. ازاین‌رو اگر قبل از مهاجرت به روسیه، شرایط زندگی و همچنین فرهنگ مردم این کشور را بدانید، زندگی برای شما، آسان‌تر خواهد بود.  البته در مورد میزان هزینه و پولی که باید برای زندگی در روسیه نیز بپردازید، باید اطلاعات کافی داشته باشید. بنابراین در مجموعه مقالات این سایت، نکات مفیدی را برای افرادی که قصد زندگی در روسیه و یا تحصیل در روسیه دارند، ذکر شده است. بعد از مطالعه این مقالات، درک بهتر و درست‌تری نسبت به شرایط روسیه، جهت زندگی و یا تحصیل خواهید داشت. برای مثال شما در مورد هزینه و محل اقامت، شرایط حمل‌ونقل عمومی در کشور روسیه، وضعیت آب و هوای کشور پهناور روسیه، وضعیت تغذیه وعادات غذایی روس ها، بیمه پزشکی، مزایایی که دانشجویان دارند و همچنین سایر شرایط زندگی در روسیه مانند وضعیت ایمنی و امنیت در روسیه اطلاعات مفیدی کسب می‌کنید.  مردم روسیه چه ویژگی هایی دارند؟

آنچه که دانشجویان خارجی باید درباره کشور روسیه و مردمش بدانند.معروف ترین غذاهای روسی

روس‌ها عاشق غذاهای متنوع هستند. با آن‌ها آشنا شوید.هزینه حمل و نقل در روسیه

چگونه می‌توانید در سراسر کشور روسیه و شهرهای این کشور سفر کنید؟شرایط آب و هوای کشور روسیه

فراتر از کلیشه ها فکر کنید؛ روسیه سرزمینی بایر و یخ زده نیست و شرایط آب و هوا در هر منطقه آن متفاوت است.امنیت در کشور روسیه چگونه است؟

به دور از خطر و دردسر باشید.هزینه خوابگاه در روسیه

یک خوابگاه دانشجویی مناسب و مقرون به صرفه پیدا کنید.هر آنچه که باید در مورد هزینه تحصیل و زندگی در روسیه بدانید

یک دانشجو برای زندگی در روسیه چقدر باید هزینه کند؟

زبان روسی

 اگر قصد ادامه تحصیل در کشور روسیه را دارید، اما زبان آن را نمی‌دانید و با زبان روسی آشنا نیستید، نگران نباشید. زیرا بسیاری از دانشگاه‌های کشور روسیه، برنامه‌های درسی را به زبان رایج انگلیسی ارائه می‌دهند. پس اگر شما زبان بین‌المللی یعنی انگلیسی را فراگیرید، برای ادامه تحصیل در کشور روسیه و هیچ کشور دیگری به مشکل برنمی‌خورید. بنابراین از همین حالا برای یادگیری زبان انگلیسی اقدام کرده تا در هرجایی از این جهان که تصمیم گرفته‎اید، تحصیل نمایید. علاوه بر این، دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی، دوره‌های مقدماتی آموزش زبان روسی را برگزار کرده تا دانشجویان و حتی افراد عادی مهاجر، بتوانند با زبان رایج کشور روسیه آشنا شوند. زیرا دانستن زبان رایج یک کشور، به زندگی راحت‌تر و برقراری ارتباط صحیح‌تر کمک شایانی می‌کند. ازاین‌رو یکی دیگر از شرایط زندگی در کشور روسیه، یادگیری زبان انگلیسی و زبان روسی است. به‌طورمعمول، بازه زمانی یک ساله برای آموزش زبان روسی مقدماتی نیاز است. اگر یک سال در دوره‌های زبان روسی شرکت کنید، می‌توانید با مردم روسی با زبان خودشان ارتباط برقرار کنید.

همچنین قبل از شروع تحصیل در دانشگاه در رشته تحصیلی مورد نظر نیز باید به مدت یک سال در دوره مقدماتی زبان که در دانشگاه برگزار می‌شود، شرکت نمایید. معمولاً دوره‌های آمادگی و مقدماتی برای یادگیری زبان روسی شامل ۲۶ تا ۳۰ ساعت در روزهای هفته است. البته ساعت کلاس و تعداد روزهای هفته، بسته به میزان یادگیری و همچنین وقت آزاد شما برای این کلاس‌ها است. فرصت‌های یادگیری زبان روسی در دانشگاه‌های روسیه

فرصت‌های یادگیری زبان روسی در دانشگاه‌های روسیه، موقعیتی استثنایی برای همه است. بسیاری از دوره‌ها و برنامه‌های آموزشی ارائه شده در دانشگاه‌های روسیه، به زبان روسی آموزش داده می‌شوند. همچنین تسلط به زبان روسی، برای زندگی در روسیه ضروری می‌باشد. دانشجویانی که مسلط به زبان روسی هستند، می‌توانند به راحتی در این کشور زندگی کنند.

زبان روسی و آموختن آن مورد توجه بسیاری از دانشجویان خارجی و بین المللی دانشگاه‌های روسیه می‌باشد. برای یاد گرفتن این زبان فرصت‌های زیادی وجود دارد. در ادامه به چند نمونه از این فرصت‌ها اشاره خواهیم کرد. انتخاب یکی از این مسیرها برای آموختن زبان روسی بخصوص برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل در کشور روسیه، می‌تواند بسیار مفید باشد.

هدف از یادگیری زبان روسی

هدف زبان آموزان از یادگیری روسی متفاوت است. برخی از مردم یک زبان خارجی مثل زبان روسی را به عنوان یک سرگرمی و فعالیت جانبی یاد می‌گیرند. برخی دیگر، به هدف ثبت نام در دانشگاه‌های روسیه به یادگیری این زبان اقدام می‌کنند. همینطور برخی دیگر از مردم برای کمک به شغل و حرفه خود، این زبان  را می‌آموزند.

با توجه به هدفی که هر فرد از یادگیری این زبان دارد، دوره های بخصوصی را مناسب خود می‌داند و انتخاب می‌کند. به عنوان مثال یادگیری از راه دور برای افرادی که این زبان را به هدف یک سرگرمی و به صورت تفننی یاد می‌گیرند، انتخاب مناسبی است. در حالیکه افرادی که قصد مدرک گرفتن در فراگیری روسی را دارند، بهتر است در دوره‌های حضوری شرکت کنند.

همچنین اگر به دنبال آموزش روسی به عنوان یک حرفه‌ای متخصص در زمینه این زبان هستید، بهتر است در دوره‌های کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی دانشگاه روسی شرکت کنید. دوره‌های دانشگاهی این زبان برای افرادی که قصد استفاده از زبان روسی را به عنوان حرفه اصلی خود، نظیر آموزش روسی در نظر دارند، مناسب و ایده آل است.

زبان روسی

دوره‌های آنلاین

بسیاری از افرادی که مشتاق فرا گیری زبان روسی هستند، امکان سفر به روسیه را ندارند. شما می‌توانید به راحتی از هر جای دنیا در دوره‌های آنلاین فراگیری این زبان شرکت کنید. تنها چیزی که برای این کار لازم دارید، یک کامپیوتر و دسترسی به اینترنت می‌باشد. این دوره‌ها توسط بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور روسیه ارائه می‌شوند.

دانشگاه ایالتی یورال جنوبی (South Ural State University-SUSU)، دوره بزرگ فونتیک روسی آنلاین را برگزار میکند. این دوره متمرکز بر آموزش روسی به عنوان زبان خارجه است و توسط دانشکده زبان‌های خارجی دانشگاه SUSU و موسسه آموزش از راه دور این دانشگاه تدارک دیده شده است.

آزمایشگاه زبان مجازی یکی دیگر از پروژه های دانشگاه SUSU می‌باشد. با حضور در این دوره آنلاین می‌توانید تلفظ صحیح کلمات روسی را چک کنید و ببینید آیا کلمات روسی را به درستی ادا می کنید یا خیر.

مدرسه عالی اقتصاد HSE (Higher School of Economics) ، نیز دوره‌های آنلاین روسی را به صورت رایگان در دسترس همگان قرار می‌دهد. این دوره‌ها به نام زبان خارجه روسی سطح A1 و زبان خارجه روسی سطح A2 و در قالب ویدیوهای آموزشی ارائه می‌شوند. همچنین این دانشگاه یک دوره آموزشی به نام As You Say را معادل سطح B1+ ارائه می‌دهد.

دانشگاه‌های دیگری نیز دوره‌های آنلاین آموزش روسی را ارائه می‌دهند. دانشگاه RUDN یکی از این دانشگاه‌هایی است که دوره‌های آموزشی زبان روسی را به صورت رایگان ارائه می‌دهد. دوره‌های این دانشگاه به نام‌های Russian from scratch، We speak the whole world in Russian و Russian verbs of motion شناخته می‌شوند.

دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای (National Research Nuclear University MEPhI) روسیه نیز دو دوره آموزشی روسی را به شکل رایگان ارائه می‌دهد. این دوره‌ها شامل آموزش این زبان به عنوان زبان خارجه (با زمینه علمی) و دوره نگارش آکادمیک به روسی و انگلیسی می‌باشند.

دانشگاه ملی علوم و فنون MISIS (National University of Science and Technology MISIS) نیز دوره روسی برای رشته‌های مهندسی را برای دانشجویان خارجی و داوطلبان تحصیل در رشته‌های مهندسی این دانشگاه تدارک دیده است. تعیین سطح افراد مشتاق به شرکت در این دوره باید حداقل سطح B1 یا بالاتر باشد.

زبان روسی

دوره‌های حضوری آموزش زبان روسی

آموزش‌های حضوری روسی، به لطف حضور اشخاص در محیط آموزشی، متکی به تمرین و مشارکت بسیار بیشتری هستند. بسیاری از دوره‌های حضوری، مبتنی بر مطالعه عمیق دروس تخصصی رشته‌های دانشگاهی به زبان انگلیسی می‌باشند. این دوره‌ها هم به شکل کوتاه مدت (کمتر از دو هفته) و هم به شکل بلند مدت (دو هفته یا بیشتر) ارائه می‌شوند. به این ترتیب افراد مختلف می‌توانند با توجه به شرایطشان در دوره مناسب شرکت کنند.

دوره‌های زبان روسی در سطوح مختلف از سطح A1 تا C1  ارائه می‌شوند. بعضا این دوره‌ها همراه با آموزش بعضی از مهارت‌های توأم با روسی می‌باشند. به عنوان مثال زبان‌آموزان، برخی مهارت‌های مطالعه و کاربرد این زبان را در رشته خود فرا می‌گیرند. این نوع آموزش‌ها توسط دانشکده‌های بخصوصی از دانشگاه‌ها و برای دانشجویان برگزار می‌شوند. این دانشکده‌ها به نام دپارتمان‌های مقدماتی یا آمادگی معروف هستند.

همچنین برخی از دانشگاه‌ها دوره‌های آموزشی را تحت عنوان مدارس تابستانه برگزار می‌کنند. این دوره‌ها فرصت بسیار خوبی برای یاد گرفتن این زبان هستند. علاوه بر این در کنار یادگیری روسی، بسیاری از مهارت‌های دیگر نیز به شرکت کنندگان این دوره‌ها آموخته می‌شود. زبان‌آموزان با تمرین مکرر زبان روسی حین مکالمه با سایرین، این مهارت را نیز در خود تقویت می‌کنند.

دانشگاه فدرال کازان (Kazan Federal University) که یکی از دانشگاه‌های مطرح کشور روسیه است، دوره‌هایی را برای آموزش زبان روسی تعریف کرده است. دوره‌های آموزش روسی این دانشگاه در قالب دو دوره ۱۲ و ۱۸ ماهه در نظر گرفته شده است. این دوره ها به ترتیب از یکم سپتامبر و دهم ماه فوریه آغاز می‌شوند. شرکت کنندگان باید شهریه ۱۱۵ هزار و دویست روبلی این دوره را پرداخت کنند. این مبلغ برای دوره۱۸ ماهه ۱۷۲ هزار و ۸۰۰ روبل می‌باشد.

دانشگاه ایالتی یورال جنوبی چند دوره آموزش زبان روسی را به منظور ارتقای سطح روسی دانشجویان تدارک دیده است. این دوره‌ها شامل آموزش روسی برای برخی از اهداف بخصوص در رشته‌های مختلف نیز می‌شود. دوره مخصوص زبان روسی شامل ۲۵۲ ساعت آموزش به شهریه ۳۰ هزار روبل و دوره حرفه ای آموزش روسی نیز از دیگر دوره‌های این دانشگاه است و شامل ۳۶۰ ساعت آموزش روسی به شهریه ۴۰ هزار روبل است.

مدرسه عالی اقتصاد نیز از جمله دانشگاه‌های مطرح روسیه به شمار می‌رود که دوره‌های آموزشی بخصوصی را برای زبان روسی در نظر گرفته است. دوره آموزش زبان روسی دانشگاه HSE یک دوره ۵۰۴ ساعته است که تقریبا یک ترم تحصیلی زمان می‌برد. زبان آموزان در سطوح مختلف طبقه بندی شده و آموزش داده می‌شوند. شهریه این دوره که از فوریه الی جولای ۲۰۲۰ برگزار می شود ۹۶۴۰۰ روبل است.

زبان روسی

دانشگاه پلی تکنیک تومسک (Tomsk Polytechnic University) از دیگر دانشگاه‌های برگزار کننده دوره‌های آموزش روسی حضوری می‌باشد. دوره‌های آموزش روسی این دانشگاه برای زبان‌آموزان سطح مقدماتی و متوسط این زبان در نظر گرفته شده است. زبان‌آموزان در گروه هایی با اندازه‌های مختلف و دسته بندی شده در سطوح مختلف این زبان طبقه بندی می‌شوند. هزینه شرکت در این دوره ۳۰۰ الی ۸۵۰ روبل معادل ۴ الی ۱۳ دلار برای هر ساعت آموزش است.

برخی دیگر از دوره‌های آموزش حضوری روسی، در قالب دوره‌های مدارس تابستانه برگزار می‌شوند. دانشگاه RUDN یکی از برگزار کنندگان مدارس تابستانه آموزش روسی می‌باشد. این دوره ها به مدت دو هفته به طول می‌انجامند و در قالب دو دوره زبان خارجه روسی و Let's Speak Russian ارائه می‌شوند. شهریه هر یک از این دوره‌ها به ترتیب ۴۴۲۸۰ روبل و ۳۴ هزار روبل می‌باشد.

دانشگاه الکتروتکنیک سنت پترزبورگ (Saint Petersburg Electrotechnical University -LETI) از دیگر برگزار کنندگان دوره‌های آموزش زبان روسی کوتاه مدت می‌باشد. دانشگاه LETI مجموعه‌ای از دوره‌های کوتاه مدت آموزش این زبان را به علاقمندان پیشنهاد می‌کند. این دوره‌ها با درون مایه‌های مختلف و مناسب علایق و شرایط مختلف افراد تعریف شده‌اند.

دوره زبان و فرهنگ روسیه، ۲۹ ژوئن الی ۵ جولای؛ شهریه ۱۵ هزار روبلی

دوره چشمه هایی از فرهنگ روسیه در زبان روسی، ۲۹ ژوئن الی ۱۲ جولای ۲۰۲۰؛ شهریه ۳۰ هزار روبلی

دوره فشرده زبان روسی مقدماتی (سطح A1) و دوره فشرده سطح متوسط این زبان (سطح A2-B1)، سوم الی سی ام آگوست ۲۰۲۰، شهریه ۴۰ هزار روبلی (شهریه شرکت در این دوره برای افرادی که سطح زبانشان از B2 بالاتر است، ۳۰ هزار روبل است).

همراه همه دوره‌های آموزشی روسی دانشگاه LETI فعالیت‌های دیگری نیز تعریف شده است. فعالیت‌های خارج از کلاس این دوره‌ها شامل تورها و گردش‌های سیاحتی مختلفی می‌باشد که هزینه آن‌ها در شهریه لحاظ شده است. همچنین مسابقات و جلسات تمرینی مختلفی نیز در ضمن این دوره در نظر گرفته شده است.

زبان

آمادگی برای آزمون TRKI

به منظور اینکه در زبان روسی کفایت و دانش خود را اثبات کنید، باید در آزمون ارزیابی زبان خارجه روسی یا به اختصار TRKI/TORFL شرکت نمایید. برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور روسیه، دپارتمان‌های تخصصی آزمون TRKI دارند که دوره‌های مخصوص آمادگی در این آزمون را ارائه می‌دهند.

به عنوان مثال آزمون TRKI در دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سنت پترزبورگ (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University) برگزار می‌شود. شرکت کنندگان می‌توانند در این دانشگاه در این آزمون شرکت کنند. همچنین در این دانشگاه‌ها دوره‌های آمادگی برای سطوح ۱ و ۲ آزمون TRKI را برگزار می‌کند. این دوره‌ها کاملا فشرده هستند و در قالب دو کلاس آموزشی و به مدت ۵ ساعت ارائه می‌شوند.

هزینه شرکت در این دوره‌ها ۴۲۰۰ روبل معادل ۶۰ یورو می‌باشد. همچنین دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سنت پترزبورگ، یک دوره طولانی مدت آمادگی برای آزمون TRKI تدارک دیده است. این دوره ده ماهه است و شهریه ۱۷۰ هزار روبلی (معادل ۲۶۱۵ دلار آمریکا) دارد.

دوره‌های زبان روسی تخصصی

افرادی که قرار است زبان روسی را به عنوان حرفه اصلی و عمده خود انتخاب کنند، باید سطح بالاتری از این زبان را فرا بگیرند. به این منظور شما می‌توانید تحصیلات دانشگاهی در مقاطع کارشناسی در زمینه زبان روسی را ادامه دهید. دانشگاه‌های مختلفی نظیر دانشگاه فدرال کازان، دانشگاه فدرال سیبری (Siberian Federal University) و دانشگاه SUSU در دانشکده‌های زبان شناسی و زبان خارجه خود چنین دوره هایی را ارائه می‌کنند.

شهریه این دوره‌ها متفاوت است و در زمان‌های مختلفی به طول  می‌انجامد. همچنین این دانشگاه‌ها مدارس تابستانه‌ای را برای آشنایی بیشتر با این دوره‌ها و زبان و فرهنگ کشور روسیه در نظر گرفته‌اند. حضور در این دوره‌ها برای افراد بسیاری فراهم شده است

منبع: آموزش زبان روسی

 

مقالات بیشتر:

مدارس تابستانی برای دانشجویان خارجی در ۲۰۱۹: از برنامه‌نویسی تا هنر

برنامه‌های آموزشی انگلیسی سال ۲۰۱۹ روسیه

 یادگیری زبان روسی

یادگیری زبان روسی
© UNN

قبل از ورود به روسیه می‌توانید یادگیری زبان را شروع کنید. همه این‌ها به انگیزه و توانایی شما بستگی دارد. البته اگر می‌خواهید در روسیه تحصیل کنید، لازم نیست حتماً این زبان را بیاموزید. زیرا می‌توانید رشته مورد نظر را به زبان انگلیسی بیاموزید. 

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دوره های آمادگی زبان روسی در دانشگاه های روسیه

یادگیری زبان روسی
© UNN

دوره های مقدماتی آموزش زبان روسی نیز در این کشور برای دانشجویان فراهم آمده است. مدت‌زمان یک دوره مقدماتی برای دانشجویان بین‌المللی در روسیه یک سال تحصیلی است. این دوره به طور معمول شامل دروس روسی (۴ تا ۶ ساعت تحصیلی در روز) و سایر موضوعاتی مانند ریاضیات، شیمی و سایر علوم (بسته به موضوع انتخابی برای تحصیل) است. برای دانشجویان انگلیسی‌زبان، اولین دروس عمومی می‌تواند به زبان انگلیسی و بعداً به روسی تشکیل گردد.

اکثر معلمان ادعا می‌نمایند که دانشجویان بعد از یک سال تسلط خوبی روی زبان خارجی خواهند داشت. البته دوره‌های مقدماتی هزینه‌هایی هم برای دانشجویان به دنبال دارد. این دوره‌ها تنها برای بورسیه‌های دولتی رایگان برگزار می‌شود. 

توجه

دانشکده عالی اقتصاد، دانشگاه ملی تحقیقات سنت سن‌پترزبورگ، مکانیک و اپتیک، دانشگاه الکترونیک سن‌پترزبورگ، دانشگاه فدرال کازان، دانشگاه ملی علوم و فناوری MISiS، دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای MEPhI ، دانشگاه ملی تحقیقات پلی‌تکنیک Tomsk، انستیتوی فیزیک و فناوری مسکو، دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک، دانشگاه ایالتی لوباچفسکی نیژنی نوگورود، دانشگاه فدرال اورال، دانشگاه پلی‌تکنیک سن‌پترزبورگ، دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو ، دانشگاه دوستی مردم روسیه، دانشگاه فدرال خاور دور، دانشگاه فدرال سیبری و بسیاری از دانشگاه‌های دیگر دوره‌های مقدماتی زبان روسی را به عنوان یک زبان خارجی به دانشجویان ارائه می‌دهند. 

دانشجویان می‌توانند در دانشگاه مورد نظر خود برای این دوره ثبت‌نام کرده و یکی از برنامه‌های پیشنهادی دانشگاه را بپذیرند. 

یادگیری زبان روسی از طریق فیلم و ادبیات

"روسی از طریق فیلم و ادبیات"، "زبان رسانه"، "تجارت روسی" و برخی دیگر دوره‌هایی خاص هستند که برخی از دانشگاه‌های روسیه آن‌ها را ارائه می‌نمایند. مدت‌زمان برگزاری چنین دوره‌هایی معمولاً از دو یا سه هفته تا سه یا چهار ماه است. مزیت اصلی چنین دوره‌هایی کیفیت بالای آن‌ها است. زیرا دانشجویان در حین تحصیل در روسیه توسط اساتیدی مسلط به این زبان شروع به یادگیری مهارت‌های این چنین می‌نمایند. 

توجه

چنین دوره‌های آموزش زبان روسی در موسسه زبان روسی دولتی پوشکین، انستیتو VV Vinogradov، موسسه زبان روسی آکادمی علوم روسیه، دانشکده عالی اقتصادی، دانشگاه فدرال خاور دور، دانشگاه الکترونیک ایالتی سن‌پترزبورگ، دانشگاه پلی‌تکنیک Tomsk، دانشگاه دولتی نووسیبرسک، دانشگاه دوستی مردم روسیه، دانشگاه ایالتی لوباچفسکی نیژنی نوگورود، دانشگاه فدرال اورال و بسیاری مراکز دیگر برای دانشجویان متقاضی ارائه می‌شود. 

شرکت در کلاس تابستانی برای یادگیری زبان روسی

یادگیری زبان روسی
© UNN

در روسیه امکان شرکت در کلاس‌های تابستانی نیز برای دانشجویان وجود دارد. آموزش زبان روسی نیز یکی از این کلاس‌ها محسوب می‌گردد. کلاس‌های تابستانی معمولاً از 3 تا 8 هفته به طول می‌انجامد و دانشجویان در پایان دوره گواهی‌های لازم را نیز دریافت می‌کنند. دانشکده عالی اقتصاد، دانشگاه الکترونیک سن‌پترزبورگ، دانشگاه ایالتی کازان، دانشگاه پلی‌تکنیک تامسک، دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک، دانشگاه ایالتی لوباچفسکی از نیژنی نوگورود و بسیاری دیگر از دانشگاه‌های روسی به صورت سالانه میزبان مدارس تابستانی هستند. دانشکده عالی اقتصاد و دانشگاه پلی‌تکنیک تامسک همچنین میزبان مدارس زمستانی روسی هستند.

یادگیری زبان روسی در کشور خود

دانشجویانی که تسلط لازم به این زبان را داشته باشند زودتر با سایر دانشجویان روسی آشنا شده و می‌توانند از کمک‌های آن‌ها بهره‌مند شوند. از این‌رو می‌توانید در کشور خود نیز برای آموزش این زبان در کلاس‌های مربوطه شرکت کنید. 

یادگیری زبان روسی
© UNN

دوره‌های زبان روسی در بیش از ۵۰ کشور جهان در دسترس است و ۹۰ درصد اساتید در این دوره‌ها نیز بومی می‌باشند. هر ساله حدود ۲۰ هزار نفر در این کلاس‌های شرکت می‌نمایند. کارمندان شرکت‌های مختلف دولتی و خصوصی و دانشجویان و برخی دیگر از افراد شرکت‌کننده در این دوره‌ها محسوب می‌گردند. دفتر RCSC در هر کشور برگزارکننده این کلاس‌ها است. دانشگاه‌هایی در جهان نیز وجود دارند که زبان روسی را به دانشجویان خود می‌آموزند. دانشگاه لیدز (انگلستان)، کالج رویال لندن (انگلستان)، موسسه زبان و فرهنگ روسی پوشکین (ونزوئلا)، دانشگاه بوستون (ایالات‌متحده آمریکا)، دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک (ایالات‌متحده آمریکا)، دانشگاه هومبولت برلین (آلمان)، موسسه فرهنگ آلمانی-روسیه (آلمان) و برخی موارد دیگر از جمله این دانشگاه‌ها در جهان می‌باشند. 

آموزش زبان روسی در بنیاد Russkiy Mir

بنیاد Russkiy Mir یکی دیگر از راه‌های آموزش زبان روسی در جهان است. این بنیاد خیریه که در کشور روسیه تأسیس شده است، برنامه‌های آموزشی مبتنی بر هزینه و یا رایگان برای دانشجویان ارائه می‌نماید. امکان شرکت در دوره‌های آنلاین و از راه دور آموزش زبان روسی نیز وجود دارد. برخی از وب‌سایت‌های روسی اقدام به برگزاری چنین دوره‌هایی می‌نمایند. سطوح آموزشی A1 تا C2 در این دوره‌ها آموزش داده می‌شود. دوره‌هایی مانند دوره "بیایید روسی صحبت کنیم"، از جمله دوره‌های آموزش این زبان است که برای مبتدیان توسط استادان دانشگاه ایالتی لومونوسف مسکو با همکاری بنیاد روسکی میر طراحی شده است. این دوره به هشت زبان موجود است.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype

ورود به روسیه

اگر قصد ادامه تحصیل در کشور روسیه را دارید، باید از نحوه ورود به روسیه، نحوه اخذ ویزا و سایر اطلاعات مهم در رابطه با تحصیل در کشور پرآوازه روسیه آگاهی داشته باشید. دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان بین‌المللی برنامه‌های ۱ تا ۵ ساله ارائه می‌دهند. 

اما دانشجویان برای اخذ ویزا و انجام مراحل اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه‌های روسیه باید اسناد خود را آماده کنند. از این‌رو تهیه تمام اسنادی که به شما امکان اقامت رسمی در روسیه را می‌دهند بسیار مهم است. البته باید توجه داشته باشید که قوانین مهاجرت روسیه، شرایط لازم و مدارک مورد نیاز برای اقامت قانونی اتباع بیگانه در روسیه را تعیین می‌کند. اول از همه شما باید کارت مهاجرت را آماده کنید و ثبت‌نام کنید. برای این کار، شما باید بلافاصله پس از ورود به روسیه با گروه امور بین‌الملل دانشجویان دانشگاه خود تماس بگیرید. بیشتر خارجی‌ها برای ورود به روسیه به گذرنامه و ویزای دانشجویی احتیاج دارند. سپس بعد از اینکه به کشور روسیه مهاجرت کردید در صورت نیاز برای تمدید ویزا باید به دفتر محلی اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه مراجعه کرده و برای تمدید ویزا اقدام شود. فرصت های کاری دانشجویان بین المللی در روسیه

یک دانشجوی خارجی چگونه می‌تواند به صورت قانونی در روسیه شاغل شود؟قوانین مهاجرت به روسیه

اقدامات لازم برای اقامت قانونی در کشور روسیهویزای دانشجویی روسیه

چگونه برای ویزای دانشجویی روسیه درخواست دهیم.

مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا