دانشجویان بین ‌المللی در دانشگاه‌های روسیه

دانشجویان بین ‌المللی در دانشگاه‌های روسیه

در چند سال اخیر تعداد دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های روسیه افزایش چشمگیری داشته است. آمارها نشان می‌دهند که از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ تعداد دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های روسیه ۲۲ درصد بیشتر شده است. این امر دلایل متعددی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به پیشرفت‌های علمی، سطح بالای آموزش و تحصیل در روسیه، اعتبار دانشگاه‌ها و فرهنگ اجتماعی پذیرش شهروندان خارجی در این کشور اشاره داشت. در حال حاضر ۷۶۶ دانشگاه در این کشور وجود دارند که اقدام به پذیرش دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا می‌کنند.

ملیت بیشتر دانشجویان خروجی در روسیه به کشورهای مشترک المنافع CIS از جمله قزاقستان، ترکمنستان، ازبکستان، و کشور‌های آسیایی مثل چین، هند، ویتنام، ایران، مغولستان و کره جنوبی باز می‌گردد. از سوی دیگر دانشگاه‌های روسیه مقصد بسیار پرطرفداری بین دانشجویان کشورهای عربی آفریقای جنوبی و خاورمیانه به شمار می‌رود. از میان دانشجویان کشورهای اروپایی نیز شمار دانشجویان ایتالیایی، آلمانی و فرانسوی در روسیه بیش از سایر کشورهای اروپاست (۱۱۴۴ نفر در سال ۲۰۱۸).

تحصیل در روسیه

تحصیل در دانشگاه‌های خارجی، فرصتی ارزشمند است که می‌تواند تاثیر شگرفی روی موفقیت افراد در موقعیت‌های آموزشی و شغلی ایفا کند. اما مقصد مورد نظر برای تحصیل، اهمیت بسیار زیادی در کسب این موفقیت دارد. زیرا هر دانشگاهی از اعتبار و کیفیت لازم برای آینده شغلی و تحصیلی افراد در پی ندارد. بنابراین در روند انتخاب محل تحصیل و دریافت ادمیشن باید دقت و تحقیقات لازم را به خرج داد.

عوامل متعددی وجود دارند که در انتخاب کشور و دانشگاه تحصیلی افراد تاثیر می‌گذارند. فرایند دریافت ادمیشن از دانشگاه‌های خارجی و مهاجرت تحصیلی، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. بنابراین بهتر است پیش از انجام هر اقدامی برای مهاجرت تحصیلی، مطالعات فراوانی درباره مقاصد تحصیلی خود داشته باشید. زیرا در غیر این صورت ممکن است با هزینه‌های مالی و زمانی جبران ناپذیری مواجه گردید.

فرایند منطقی به طور خلاصه این گونه است که پس از در نظر گرفتن رشته مورد علاقه، لیستی از قوی‌ترین دانشگاه‌های موجود در کشور مقصد را تهیه نمایید و برای همه آن‎ها اپلیکیشن ارسال نمایید. در انتخاب دانشگاه باید به این نکته توجه داشته باشید که در آینده مایل هستید چه شغلی انتخاب کنید و قرار است مدرک تحصیلی خود را به چه سازمانی ارائه دهید. زیرا هر سازمانی تنها مدرک موسسات آموزشی خاصی را قبول می‌کند. بنابراین در روند انتخاب، آینده‌نگری را حتما لحاظ کنید و یک تصویر کلی از اهداف آینده خود در نظر داشته باشید.

افراد بسیاری هستند که بیش از آن که کشور محل تحصیل اهمیت بدهند، به اعتبار و قدرت دانشگاه در رشته مورد نظر خود اهمیت می‌دهند. اما عده‌ای دیگر نیز به دلایل خاص، تنها تمایل دارند که در یک کشور خاص ادامه تحصیل دهند. در هر دو صورت، اگر دانشگاه‌های کشور روسیه را برای ادامه تحصیل انتخاب نموده‌اید، تا ادامه این مقاله ما را همراهی کنید تا با به روز ترین اطلاعات در زمینه تحصیل دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های روسیه آشنا شوید.

مقصد دانشجویان بین‌المللی در روسیه کجاست؟

اغلب دانشجویانی که روسیه را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، به دنبال اخذ پذیرش از دانشگاه‌های موسکو و سن پترزبورگ هستند. به طوری که مجموع اپلیکیشن‌های ارسال شده به این دو دانشگاه ۳۰ درصد کل اپلیکیشن‌های ارسال شده به تمام دانشگاه‌های روسیه را شامل می‌شود. اما اگر بحث دریافت ادمیشن را در نظر بگیریم، در این میان دانشگاه مردمی روسیه (Peoples’ Friendship University of Russia) با دارا بودن بیشترین تعداد دانشجوی خارجی را در بین کل دانشگاه‌های روسیه دارا می‌باشد (14896 نفر). پس از این دانشگاه، دانشگاه‌های پلی تکنینک سن پترزبورگ (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University) با 5928 دانشجوی خارجی، و دانشگاه فدرال کازان (Kazan Federal University) با 5564 دانشجوی خارجی، بیشترین تعداد اتباع بین المللی را آموزش می‌دهند.

پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در روسیه برای دانشجویان بین المللی

یکی از امتیازات و مزیت‌های مهمی که دانشگاه‌های روسیه برای محصلان فراهم آورده‌اند، رشته‌های بسیار متنوع در تمام مقاطع تحصیلی لیسانس و تحصیلات تکمیلی می‌باشد. تقریبا هر رشته‌ای که فکرش را بکنید در روسیه تدریس می‌شود. بنابراین در روسیه انتخاب‌های متنوعی برای تحصیل خود خواهید داشت.  پس می‌توانید برای هر حرفه و شغلی که به آن علاقه مند هستید، تحصیلات آکادمیک کسب نمایید.

تحصیل در رشته مهندسی در روسیه

برخی رشته‌ها در میان دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های روسیه طرفداران بیشتری نسبت به سایرین دارند. برای دانشجویان خارجی در روسیه، انتخاب اول اغلب افراد رشته‌های مهندسی می‌باشد. در میان رشته‌های مهندسی، رشته فناوری ساخت و ساز با ۶۸۹۹ دانشجوی خارجی، مهندسی مکانیک با ۶۱۰۶ دانشجوی خارجی و مهندسی برق و قدرت با ۶۰۴۱ دانشجوی خارجی پرطرفدارترین رشته‌های مهندسی برای اتباع بین المللی در روسیه به شمار می‌روند. (تعداد دانشجویان مربوط به سال ۲۰۱۸ است)

بهترین دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل در رشته‌های مهندسی شامل موارد زیر می باشند:

National Research Nuclear University MEPhI

            (Moscow Institute of Physics and Technology (National Research University

            National University of Science and Technology MISIS

            “Saint Petersburg Electrotechnical University “LETI

            St. Petersburg Polytechnic University

            National Research Tomsk Polytechnic University

            Samara University and South Ural State University

            ITMO University

تحصیل در رشته پزشکی در روسیه

بعد از رشته‌های مهندسی، رشته‌های پزشکی و علوم تجربی جزو پرتقاضاترین رشته‌های دانشگاه‌های روسیه به شمار می‌روند. در سال ۲۰۱۸ تعداد کل دانشجویان خارجی که در رشته‌های پزشکی در روسیه تحصیل می‌کردند ۵۳۵۰۰ نفر بود. این تعداد نسبت به سال ۲۰۱۷ به تعداد ۷۷۰۰ نفر افزایش داشته است.

اغلب دانشجویان خارجی رشته‌های پزشکی، اتباع آسیایی (۱۷۰۰۰ نفر)، آفریقایی و خاورمیانه ای (۱۲۰۰۰ نفر) و کشورهای مشترک المنافع (۱۶۰۰۰ نفر) می‌باشند.

رشته‌های پزشکی در روسیه در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند.

 

            I.M.Sechenov First Moscow Medical University

            Kazan Federal University

            Immanuel Kant Baltic Federal University

            Novosibirsk State University

            Lobachevsky University

            People’s Friendship University of Russia

            Far Eastern Federal University

ادامه تحصیل در روسیه در رشته اقتصاد

اقتصاد، سومین رشته پر متقاضی روسیه به شمار می رود. در سال ۲۰۱۷، ۳۱۰۰۰ دانشجوی خارجی در روسیه مشغول به تحصیل رشته اقتصاد بوده‌اند که غالب آن‌ها از کشورهای مشترک المنافع CIS و آسیا می‌آمدند. بهترین دانشگاه‌های روسیه که رشته اقتصاد را ارائه می‌دهند، شامل موارد زیر می‌باشند.

Higher School of Economics

            Siberian Federal University

            Tomsk State University

            University of Tyumen

            Ural Federal University

شهریه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان خارجی

اگرچه امکان تحصیل با بورس رایگان تحصیلی نیز برای بسیاری از دانشگاه‌ها و رشته‌های روسیه وجود دارد، بیش از ۶۰ درصد دانشجویان خارجی در حال تحصیل در روسیه، شهریه پرداخت می‌کنند. زیرا دریافت فاند تحصیلی فرایند مهاجرت تحصیلی را پیچیده تر و زمان بر تر می‌سازد. به همین دلیل افرادی که از شرایط مالی مناسبی برخوردار هستند، تحصیل با شهریه را انتخاب می‌کنند. اما نکته قابل توجه این جاست که شهریه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر روسیه، حتی بدون بورس تحصیلی، بسیار ارزان تر از دانشگاه‌های معتبر آمریکایی و سایر کشورهای اروپایی است.

برای نمونه حداقل شهریه سالانه رشته‌های مهندسی در مقطع کارشناسی ۱۲۶۵۰۰ روبل معادل 1946 دلار و حداکثر ۶۳۲۰۰۰ روبل معادل ۹۷۲۳ دلار است. برای دکترای پزشکی شهریه سالانه بین ۳۰۰۰ تا ۹۵۰۰ دلار و برای رشته‌های اقتصاد در مقطع کارشناسی بین ۱۵۰۰ تا ۸۵۰۰ دلار می‌باشد. این تفاوت هزینه‌ها بستگی به دانشگاه مقصد دارد.

بنابراین با وجود اینکه سطح علمی دانشگاه‌های روسیه چیزی از سایر دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی کم ندارد، از لحاظ شهریه، هزینه کم تری را برای دانشجویان خارجی به همراه خواهند داشت. این امر روسیه را به یکی از مقاصد پر طرفدار برای مهاجران تحصیلی تبدیل نموده است.

البته همان طور که پیش تر ذکر شد، دانشجویان خارجی که روسیه را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، تنها محدود به دانشجویان آسیایی و آفریقایی نیستند. بلکه از آمریکا و کشورهای پیشرفته اروپا هم شاهد ورود خیل عظیمی از دانشجویان به روسیه هستیم. به علاوه آمار دانشجویان ورودی به روسیه در چند سال اخیر پیشرفت زیادی داشته است. این امر نشان از پیشرفت سطح دانشگاه‌های روسیه در سطح بین المللی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه می‌توانید با تیم بهار دانش ارتباط برقرار کنید. مشاوران ما شما را از آخرین اطلاعات موجود در زمینه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه با خبر می‌کنند و به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا