گام اول

برنامه و دانشگاه محل تحصیل خود را تعیین کنید.

 • در روسیه دانشجویان می‌توانند طیف وسیعی از انتخاب‌های مختلف را داشته باشند:
 • شما به گستره وسیعی از رشته‌های مختلف از رشته‌هایی مثل ریاضیات گرفته تا علوم طبیعی و هنرهای نمایشی دسترسی دارید.
 • 741 دانشگاه در 82 ناحیه روسیه از کالینینگراد تا ولادیوستوک میزبان شما هستند

شما می‌توانید در این دانشگاه‌ها در مناطق مختلفی چون لیسانس، کارشناسی ارشد، دکترا درس بخوانید و همین طور زبان روسی نیز بیاموزید.

شما می‌توانید در دانشگاه‌های روسیه تقریبا هر تخصصی را که تقاضای روز دنیا است، بخوانید. فقط باید برنامه مطلوب تحصیلی خود را برگزینید. برای شروع کار شما صرفا نیاز دارید که موضوع و دانشگاه محل تحصیل خود را انتخاب کنید.

گام دوم

بورسیه و امکانات مالی دانشگاه‌های روسیه را فرا بگیرید.

scholarships and facilities

هزینه شخصی   /    تامین مالی خارجی ( سازمان‌های اسپانسری، کمپانی‌ها) / تامین مالی دولت روسیه

همراه با شهروندان روسی / با هزینه مالی دولت / هزینه شخصی /  گزینه‌های خواندن

1(تقسیم بندی‌های قطعی متقاضیان خارجی 2) شهروندان روسی که خارج از روسیه زندگی می‌کنند 3) مهاجران / کشورهایی که برای تحصیل در روسیه سهمیه دارند / از دیگر نقاط جهان /  متقاضیان دانشگاه

دانشگاه‌هایی با کمک مالی ناحیه‌ای / دانشگاه‌های دولتی /  تمام دانشگاه‌ها در روسیه (دولتی و شخصی) / مکان‌هایی که شما می‌توانید درخواست کنید.

دانشگاه‌ها ( دفاتر بین المللی و کنسول‌ها) /  دفاتر آژانس فدرال برای امور مشترک المنافع، هموطنان مقیم خارج از کشور و همکاری‌های بشر دوستانه بی المللی، سفارتخانه‌های روسیه در کشور شما  /  دانشگاه‌ها ( دفاتر بین المللی، کنسول‌ها)  /  مکان‌هایی که شما می‌توانید درباره مدارک اطلاعات کسب کنید.

هم شهروندان روسیه و هم کسانی که از خارج از این کشور برای تحصیل به روسیه می‌آیند، می‌توانند در دانشگاه‌های این کشور با کمک مالی دولت روسیه یا هزینه‌های شخصی درس بخوانند.

کمک مالی دولت روسیه

برای استفاده از کمک مالی دولت روسیه سه گزینه وجود دارد:

برنده شدن در یکی از مسابقات آکادمیکی که چه در روسیه و چه در خارج از این کشور برگزار شده است.

قبول شدن در آزمون جامع دولتی یا آزمون ورودی

قبول شدن در مسابقات انتخابی بورسیه تحصیلی دولت روسیه

تحصیل با بودجه شخصی

اگر شخصی بخواهد با هزینه شخصی درس بخواند، می‌تواند یک موسسه آموزشی را انتخاب کند و با نمایندگان آن ارتباط برقرار کند. معمولا دانشگاه‌ها از متقاضیان می‌خواهند برنامه ابتدایی خود را بفرستند و سپس مدارک مناسب را همراه با ضمیمه کنند.

گام سوم

مدارک خود را آماده کنید.

چگونگی ارائه مدارک:

 • تقاضای اولیه که نشان دهنده سطح و تحصیلات شما است.
 • ارائه رسمی مدارک به دانشگاه بعد از آن که به روسیه رفتید.

 how to submit documents

تصاویر + فرم کامل شده ( فرم منتشر شده توسط دانشگاه دفتر Rosstrudinchestvo)+ کپی مدارک مربوط به هویت+ کپی اسناد کپی اسناد آموزشی و موضوع و مدارک تحصیلی ترجمه شده به روسی

 • تمام اسناد و مدارک باید به روسی ترجمه شوند و همین طور در بخش‌های محضری و کنسولی تایید شده باشند.
 • شما می‌توانید لیست تمام مدارک مورد نیاز خود را از طریق  دانشگاه‌ها به دست آورید.

 identity documents

تصاویر در فرم‌های اختصاصی+ گزارشی بر اساس فرم استاندارد پزشکی شامل منع مصرف برای درس خواندن در روسیه به همراه نتیجه آزمایش ایدز + مدرک آموزشی شامل موضوع و سطح تحصیلات ترجمه شده به روسی+ اسنادی که شهروندی و هویت شما را تایید کند ( اصل و ترجمه شده به روسی)+ درخواست متقاضی شامل رشته انتخاب شده و شیوه درس خواندن

در نخستین مرحله باید مدارک و کپی‌های ترجمه شده مدارک شخصی و آموزشی خود را آماده کنید. در مرحله دوم و بعد از ورود به روسیه شما باید اصل مدارک مذکور را همراه خود داشته باشید، همین طور باید مدارک درخواستی دانشگاه را هم با خود داشته باشید.

در زمینه مدارک درخواستی که در بخش پیش در مورد آن گفته شد می‌توانید به وسیله این دو راه اطلاعات کسب کنید.

 • اگر می‌خواهید به صورت شخصی اقدام کنید، باید با دفاتر بین الملل دانشگاه مورد نظر خود ارتباط برقرار کنید.
 • اگر می‌خواهید در رقابت دولتی کشور روسیه شرکت می‌کنید، می‌توانید این مدارک را از طریق سفارت روسیه پیگیری کنید.

در بسیاری از موارد اسناد در کشور افراد متقاضی گواهی می‌شود اما در برخی از موارد این موضوع در کشور روسیه انجام می‌شود.

شما می‌توانید در کشور خود هم گواهی پزشکی دریافت کنید. مهمترین نکته این است که گواهی باید در روسیه مورد تایید باشد و همین طور بر اساس خواسته‌های دانشگاه باشد. در برخی از موارد گواهی‌های ارائه شده در هنگام درخواست ویزای دانشجویی معتبر است. همچنین می‌توانید این گواهی را زمانی که به روسیه می‌رسید دریافت کنید (فرم 086). این موضوع را از طریق دفاتر بین المللی دانشگاه مورد نظر خود بسنجید.

گام چهارم

شیوه ورود خود به دنشگاه را انتخاب کنید.

how to enter the university

کمک مالی دولتی  /   هزینه شخصی  /   هزینه شخصی

آزمون دادن، مصاحبه و مسابقات آکادمیک وابسته به دانشگاه و کشوری /  گذراندن آزمون ورودی که توسط دانشگاه مخصوص شهروندان خارجی برگزار می‌شود  /   گذراندن آزمون جامع دولتی، گذراندن آزمون ورودی /  گذراندن آزمون ورودی  که توسط دانشگاه‌ها  مخصوص برای شهروندان خارجی

گزینش رقابتی / گزینش رقابتی /  گزینش رقابتی

خود را در لیست کاندیداهای نمایندگی‌های سفارت روسیه بیابید  /  درباره ثبت نام بر اساس نتایج آزمون‌ها در سایت دانشگاه بیاموزید.

تاییدیه ثبت نام و دعتونامه را از دولت روسیه دریافت می‌کنید.

شیوه‌های گزینش رقابتی:

آزمون ورودی و آزومون دولتی واحد(EGE)

در شرایط عادی متقاضیان دانشگاه‌های روسیه باید نتایج آزمون دولتی واحد را ارائه دهند یا در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های مذکور قبول شوند. (EGE) آزمونی است که همه دانش آموزان دبیرستانی روسیه برای حضور در دانشگاه باید از عهده این آزمون بر بیایند. متقاضیان بین المللی هم می‌توانند در این آزمون برای ورود به دانشگاه‌های روسیه شرکت کنند. علاوه بر این راه متقاضیان می‌توانند در آزمون‌های ورودی کتبی یا شفاهی دانشگاه‌ها شرکت کنند و پذیرش در دانشگاه منوط به کسب نمره قابل قبول در آزمون است. البته برخی از دانشگاه‌ها هم شیوه متفاوتی از پذیرش برای دانشجویان خارجی دارند.

رقابت‌های آکادمیک

هر ساله تعداد بسیار زیادی رقابت آکادمیک در روسیه و خارج از این کشور برگزار می‌شود. برندگان و شرکت کنندگانی که در این رقابت‌ها امتیاز بالایی کسب کرده‌اند، می‌توانند بدون آزمون یا شرایط دیگری وارد دانشگاه‌های روسیه شوید. متقاضیان خارجی می‌توانند در مسابقات بین المللی و مسابقات روسیه برای ورود به دانشگاه‌های روسیه شرکت کنید.

آزمون‌ها

بسیاری از دانشگاه‌های روسیه به صورت منفرد یا گروهی آزمون‌هایی را ترتیب می‌دهند و به این وسیله استعدادهای برتر را شناسایی می‌کنند. نمایندگان این دانشگاه‌ها از کشورهای مختلف دیدار می‌کنند و آزمون‌ها را برای آن‌ها می‌فرستند. کسانی که بهترین نتیجه را کسب کنند، می‌توانند جذب دانشگاه‌های روسیه شوند.

گام پنجم

دعوتنامه دریافت کنید یا ویزای دانشجویی بگیرید.

متقاضیان از کشورهایی که ویزای آزاد با روسیه دارند می‌توانند با ارائه گذرنامه از مرز رد شوند. در دیگر موارد متقاضیان باید ویزای دانشجویی و مدارک هویتی خود را ارائه دهند.

 • برای درخواست ویزای دانشجویی دعوتنامه نیاز است. در روسیه دعوتنامه از طریق وزارت خارجه روسیه و اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه صادر می‌شود.
 • کسانی که از طریق آزمون‌های سراسری در دانشگاه‌های روسیه پذیرفته شده‌اند از طریق وزارت خارجه دعوتنامه خود را دریافت می‌کنند.
 • اگر متقاضی جایگاه خود را در دانشگاه از طریق آزمون‌های استاندارد به دست آورده باشد یا بخواهد شهریه را خودش بپردازد، دعوتنامه از طریق دانشگاه صادر می‌شود. به این نکته توجه کنید که به هر حال شما برای ویزای دانشجویی به یک دعوتنامه نیاز دارید.