دانشگاه فیزیک و فناوری مسکو در سال‌های 1945 تا 1946  با همکاری گروهی از دانشمندان برجسته تاسیس شد و به عنوان برترین دانشگاه فنی کشور روسیه شناخته شده است. این دانشگاه با وجود قدمت کوتاهی که دارد، در همین مدت زمان توانست به رتبه 281 جهانی دست یابد و در دسته 300 دانشگاه برتر جهان قرار بگیرد. دانشگاه فیزیک و فناوری مسکو اکنون در زمینه‌های فیزیک بنیادی و کاربردی، ریاضیات، زیست شناسی، شیمی، علوم کامپیوتر، تکونولوژی‌های کامپیوتری (هوش مصنوعی) و علوم طبیعی برنامه آموزشی ارائه می‌دهد. این مرکز دارای 12 دپارتمان تخصصی است که برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را به طور تمام وقت ارائه می‌دهد.

 

دانشکده‌های موسسه فیزیک و فناوری مسکو

 

 • دانشکده مهندسی رادیو و فناوری رایانه: ریاضیات و فیزیک، امنیت رایانه
 • دانشکده فیزیک بنیادی و کاربردی: فیزیک و تحقیقات
 • دانشکده فناوری هوافضا: مهندسی هوافضا، ریاضیات و انفورماتیک، ریاضیات و فیزیک، فیزیک فنی، تجزیه و تحلیل و کنترل سیستم
 • دانشکده الکترونیک فیستک، فوتونیک و فیزیک مولکولی: ریاضیات و فیزیک، ریاضیات و شیمی
 • دانشکده ریاضیات کاربردی و انفورماتیک: علوم کامپیوتر، ریاضیات و انفورماتیک، ریاضیات و فیزیک
 • دانشکده بیولوژیک و فیزیک: مهندسی پزشکی، بیوانفورماتیک، بیوتکنولوژی

 

تحصیل در کشور روسیه بدون مدرک زبان

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های دانشگاه‌های معتبر کشور روسیه این است که برنامه‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند. شما می‌توانید در دوره مقدماتی یکساله شرکت کنید، در این دوره دروس مقدماتی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست که پیشنیاز دروس تخصصی می‌باشند را می‌گذرانید و پس از تسلط کافی به مباحث مربوطه می‌توانید در مقطع مورد نظر خود مشغول شوید. بنابراین امکان تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان وجود دارد.

 

اهداف و استراتژی دانشگاه فیزیک و فناوری مسکو

 اهداف دانشگاه MIPT آموزش رهبران در حوزه‌ی علم و فناوریست که توانایی حل مشکلات اساسی علمی و فنی را دارند و موفقیت کشور و بشریت را در قرن 21 تعیین می‌کنند.

این اهداف بر اساس چهار اصل اساسی ایجاد شده است:

 • انتخاب بهترین دانشجویان آینده نگر
 • استفاده از دانشمندان برجسته برای تدریس
 • ارائه رویکرد فردی به برخی از دانشجویان برای رشد استعدادهای خلاق خود
 • ایجاد فضای تحقیقات فن آوری و خلاقیت سازنده، با استفاده از بهترین آزمایشگاه‌های کشور.

 

توسعه استراتژیک دانشکده‌های موسسه فیزیک و فناوری مسکو مبتنی بر تقویت مزایای رقابتی آن از جمله: استفاده از استادان و محققان برجسته، سیستم منحصر به فرد برای انتخاب متقاضیان و شرکت دانش جویان در تحقیقات علمی دانشگاه است.

این مرکز در طول بیش از 60 سال سابقه خود، توانایی‌های قابل توجهی را در طیف گسترده‌ای از رشته‌های علمی از جمله تحقیقات در حوزه‌های فیزیک، فناوری‌های اطلاعات و ریاضیات، هوا فضا، سیستم‌های زنده و مواد معدنی مفید ایجاد کرده است.

 

دانشکده‌های موسسه فیزیک و فناوری مسکو چندین مزیت رقابتی قوی دارد که اساس توسعه موفقیت آمیز و اجرای مأموریت این مرکز در آینده است که با تقویت آن‌ها به اهداف خود خواهد رسید و جایگاه خود را به عنوان دانشگاه معتبر جهانی تقویت خواهد کرد.

 

این عوامل عبارتند از:

 • استادان و دانشمندان سطح بالا و با سابقه
 • سیستم منحصر به فرد برای انتخاب متقاضیان در سراسر جهان
 • مشارکت دانشجویان در تحقیقات علمی
 • بالاترین تمرکز برای گردآوری افراد باهوش در یک مکان
 • در دسترس بودن منابع برای انجام تحقیقات علمی

 

 

برنامه‌های کارشناسی دانشگاه فیزیک و فناوری مسکو

 همه دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه MIPT عضو انجمن‌های دانشگاهی موسوم به Phystech Schools می‌شوند که در هر یک از آن‎ها معمولاً دو بخش تخصصی مشابه با هم ترکیب می‌شود. گروه‌ها وظیفه آموزش موضوعات اصلی از جمله: ریاضیات، فیزیک، شیمی یا انفورماتیک را بسته به تخصص هر فرد دارند. این دانشگاه با شرکت‌های برجسته صنعتی و IT کشور روسیه، موسسات تحقیقاتی آکادمی علوم روسیه همکاری می‌کند و آزمایشگاه‌ها و امکانات تحقیقاتی را در دانشگاه توسعه می‌دهند. برنامه‌های کارشناسی:زبان آموزش: روسی، انگلیسیمدت زمان تحصیل: 4 سالاعتبارات ECTS: 240 o       رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی:ü      ریاضیات کاربردی و علوم کامپیوترü      ریاضیات و فیزیک کاربردیü      تحلیل و مدیریت سیستمü      علوم و مهندسی کامپیوترü      فیزیک فنیü      بیوتکنولوژیü      امنیت کامپیوتر (مدرک تخصصی) o       برنامه های کارشناسی به زبان انگلیسی:ü      مهندسی هوا فضاü      مهندسی پزشکیü      علوم کامپیوتر o       برنامه های کارشناسی به زبان روسی:ü      علوم طبیعیü      فناوری محاسبات در مدل سازی ریاضیü      فیزیک ریاضی و مدل سازی ریاضیü      فیزیک بنیادی و کاربردیü      مدل سازی ریاضی، ریاضیات محاسباتی ü      فیزیک و مکانیک فضا و سیستم های طبیعیü      فیزیک شیمیایی و خواص ساختارهای نانوü      فیزیک و شیمی پلاسماü      فیزیک مولکولی و انفورماتیک شیمیü      الکترونیک فیزیکی و کوانتومیü      مشکلات مدرن فیزیک و انرژیü      فیزیک هسته‌ای، ذرات بنیادی و فعل و انفعالات اساسیü      بیوفیزیک و فیزیک مولکولی سیستم‌های زندهü      بیوفیزیک و فناوری پزشکی، داروسازیü      زیست شناسی مولکولیü      مهندسی و فناوریü      علوم کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتیü      علوم و مهندسی کامپیوترü      ارتباطات و فناوری‌های رایانه‌ای و سیستم های رایانه‌ایü      فن آوری‌های محاسباتی مدل سازی ریاضیü      فن آوری رایانه و تجزیه و تحلیل داده‌های فکریü      روش‌های تجزیه و تحلیل سیستم در اقتصاد و مدیریتü      ریاضیات، علوم کامپیوت ، کنترل و مهندسی نرم افزارü      فناوری‌های همگرا نانو، زیست، اطلاعات و شناختیü      سیستم رادیویی و سیستم کنترلü      سیستم‌های اطلاعات مکانی و مدیریت ترافیکü      فیزیک فن آوری پرواز و هواپیماییü      تئوری و روش‌های ریاضی تحلیل و مدیریت سیستم‌های فنی، اقتصادی و اجتماعی

 

برنامه‌های کارشناسی ارشد دانشگاه فیزیک و فناوری مسکو

 برنامه‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه فیزیک و فناوری مسکو در زمینه‌های زیر به زبان روسی و به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند:ü      ریاضیات کاربردی و انفورماتیکü      ریاضیات و فیزیک کاربردی ü      انفورماتیک و مهندسی کامپیوترü      فوتونیک و Optoinformatics ü      فیزیک و فناوری هسته‌ای ü      فیزیک فنیü      بیوتکنولوژیü      علم مواد و فناوری مواد ü      تجزیه و تحلیل و مدیریت سیستم ü      فناوری‌های پیشرفته و اقتصاد نوآوری‌ها

 

o       برنامه‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی

ü      ریاضیاتü      ترکیبی پیشرفتهü      ترکیبی معاصرü      دولت مدرن و هوش مصنوعیü      علوم کامپیوترü      شبکه‌‎های عصبی و رایانه‌های عصبیü      بلاکچینü      امنیت سایبریü      فناوری مهندسیü      آیرودینامیکü      سیستم‌ها و فناوری‌های Beam-Plasmaü      بیوانفورماتیکبیوانفورماتیک صنعتی