اطلاعات

سال تاسیس: 1878

دانشکده‌ها: 20

 

برنامه‌های اصلی آموزشی برای دانشجویان آینده‌نگر بین‌المللی:

برنامه‌های مقطع کارشناسی

58

برنامه‌های مقطع کارشناسی ارشد

68

برنامه‌های تخصصی

12

برنامه های دکتری

19

دانشگاه دولتی ملی تحقیقاتی تومسک، قدیمی‌ترین دانشگاه آسیایی کشور روسیه در سیبری است که در سال 1878 در تومسک روسیه تأسیس شده است.

 ماموریت دولتی ملی تحقیقاتی تومسک بالاترین اولویت دانشگاه، آموزش افراد با فرهنگ، دارای ذهنیت باز و قادر به کسب موفقیت‌های علمی و فلسفی است. کارکنان دانشگاه به طور فعال در حال توسعه رویکردها و تکنیک‌های مدرن در تمام زمینه‌های فعال، وفادار به سنت‌های پیشینیان خود و ارتقا وضعیت دانشگاه در حوزه‌‌های علمی و آموزشی در سطح کشور روسیه و بین المللی هستند.

 اهداف دانشگاه عبارتند از:ü      ارتقا توانایی‌های فکری از طریق تولید دانش جدید و آموزش پیشرفته رهبران علمی و آموزشی، مدیریتی و فرهنگی جامعه.استفاده فعال از رویکردهای نوآورانه و فناوری اطلاعات و آموزش پیشرفته متخصصانی که در زمینه‌های تخصصی خود رهبر گرا هستند.

 ü      توسعه موفقیت آمیز مدارس علمی و آموزشی که از نظر تاریخی توسط جامعه جهانی در حوزه‌های علوم انسانی و علوم فیزیکی و ریاضی تأسیس و شناخته شده است.ü      از طریق ایجاد و عملکرد یک محیط واحد علوم اطلاعاتی و یادگیری، خدمات اطلاعاتی، علمی و آموزشی را در اختیار جامعه قرار دهد.ایجاد نقش هماهنگ کننده در سیستم آموزش عالی برای اجرای پروژه‌های بزرگ در زمینه آموزش در سطوح مختلف صورت می‌گیرد.

دوره‌های آموزشی دانشگاه دولتی ملی تحقیقاتی تومسک

هر یک از بخش‌های آموزشی، از یک فضای آموزشی گسترده که شامل آموزش از راه دور، آموزش حرفه‌ای، دوره های دانشگاهی و آموزش الکترونیکی تشکیل شده است. این روند در توانایی انتخاب و اصلاح عملی یک مسیر آموزشی فردی را تضمین می‌کند و به دانشگاه اجازه می‌دهد که کارهای موثری در زمینه رشد استعدادها ترتیب دهد و به دانش جو فرصت داده می‌شود تا در یک دوره تحقیقاتی و  یا ابتکاری-کارآفرینی شرکت کند.برنامه‌های دوره‌ی کارشناسی ارشد و دکترا در دو گرایش فن آوری‌های نوآورانه و تحقیقات سازمان یافته است. آموزش با دوره‌های مقدماتی و متعادل (1-2 ترم) آغاز می‌شود و همزمان، دانش جویان در پروژه‌های تحقیقاتی یا فناوری گرا شرکت می‌کنند و سپس، ارزیابی مستقلی از سطح و توانایی دانشجو صورت می‌گیرد و بسته به

نتایج، مسیر آموزشی دانشجو برای 3 تا 4 سال آینده (بسته به تخصص) فرموله می‌شود.دانشگاه دولتی ملی تحقیقاتی تومسک برنامه‌های تحصیلی خود را در سه سطح مختلف ارائه می‌دهد که به زبان‌های روسی یا انگلیسی تدریس می‌شوند.

دوره‌‍‌های پیش دانشگاهی دانشگاه دولتی ملی تحقیقاتی تومسک

دانشجویان بین المللی ای که مایل به تحصیل به زبان روسی هستند، باید دوره‌های پیش دانشگاهی به زبان روسی را بگذرانند. دانشجویانی که مایل به تحصیل به زبان انگلیسی هستند و مایل به ارتقا دانش خود در زمینه ریاضیات، فیزیک و علوم کامپیوتر هستند، ممکن است نیاز باشد که دوره‌های پیش دانشگاهی را با آموزش انگلیسی بگذرانند.

دوره‌های کارشناسی دانشگاه ملی تحقیقاتی تومسک

تدریس به زبان روسی:

v     هنر و علوم انسانیv     علوم مهندسیv     علوم زیستیv     علوم اجتماعیعلوم طبیعی

تدریس به زبان انگلیسی:

v     برنامه بین المللی علوم تومسک TISPv     زبانشناسیمهندسی نرم افزار

دوره‌های تخصصی و کارشناسی ارشد دانشگاه ملی تحقیقاتی تومسک

تدریس به زبان روسی:

v     هنر و علوم انسانیv     علوم مهندسیv     علوم زیستیv     علوم اجتماعیعلوم طبیعی

تدریس به زبان انگلیسی:

v     هنر و علوم انسانیv     علوم مهندسیv     علوم زیستیv     علوم اجتماعیعلوم طبیعی

دوره‌های دکتری دانشگاه ملی تحقیقاتی تومسک

v     علوم بیولوژیکیv     علوم شیمیv     علوم کامپیوتر و اطلاعاتv     علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوترv     زمین شناسیv     اقتصادv     علوم تربیتی و آموزشیv     محیط زیستv     علوم تاریخی و باستان شناسیv     امنیت اطلاعاتv     فقهv     مطالعات زبانشناسی و ادبیاتv     ریاضیات و مکانیکv     فلسفه، اخلاق و مطالعات دینیv     تربیت بدنیv     فیزیک و نجومv     علوم سیاسی و مطالعات منطقه‌ایعلوم روانشناسی

هیئت مشاوره علمی بین المللی دانشگاه دولتی ملی تحقیقاتی تومسک

هیئت مشاوره آکادمیک بین الملل دانشگاه ایالتی تومسک یک نهاد مشورتی است که مسئول ارائه توصیه‌هایی در مورد موضوعات مربوط به بین المللی شدن دانشگاه در زمینه‌های آموزش، علوم و نوآوری است. این هیئت در توسعه استراتژیک دانشگاه و افزایش رقابت آن در بین مراکز تحقیقاتی و آموزشی بین المللی پیشرو در جهان شرکت می‌کند و فعالیت‌های هیئت مدیره در جهت بهبود اثر بخشی فعالیت‌های بین المللی دانشگاه است و آن‌ها را مطابق با قوانین فدراسیون کشور روسیه، موافقت نامه‌های بین المللی فدراسیون روسیه و تصمیمات هیئت علمی دانشگاه انجام می‌دهد.

امکانات دانشگاه دولتی ملی تحقیقاتی تومسک

Ø      10 موزهØ      هرباریومØ      باغ گیاه شناسی سیبریØ      خوابگاهØ      استخرØ      مرکز فرهنگیØ      کتابخانه تحقیقاتی (4،000،000 جلد)Ø      20 دانشکده و موسسه آموزشیØ      54 برنامه‌های کارشناسی ارشد (از جمله برنامه های انگلیسی)152 بخش و 38 مرکز آموزش پیش دانشگاهی و هدایت شغلی در سیبری و قزاقستان

Ø      حدود 16000 دانشجو(و حدود 2000 دانشجو بین المللی)Ø      دوربری منطقه‌ای تومسکØ      ابر رایانه SKIF سایبریاØ      کانال علمی آموزشی TV-UniversityØ      مرکز MBAØ      موسسه نوآوری در آموزشØ      موسسه آموزش از راه دورØ      موسسه ریاضیات و مکانیک کاربردیØ      موسسه تحقیقات زیست شناسی و بیوفیزیکØ      انستیتو فیزیک قدرت و علوم موادØ      موسسه فیزیکی-فنی سیبریØ      42 مرکز علمی برجستهØ      12 مرکز دسترسی چندگانه به تجهیزات منحصر به فردØ      49 مرکز آموزشی مبتنی بر علمØ      66 آزمایشگاهØ      34 شرکت نوآوری در مقیاس کوچک42 مدرسه دانشگاهی وارد شده در لیست ریاست جمهوری مدارس علمی برجسته روسیه

امکانات دانشگاه دولتی ملی تحقیقاتی تومسک

سیستم آموزشی چند سطحی که شامل آموزش پیش دانشگاهی، آموزش تخصصی، تحصیلات کارشناسی، دوره کارشناسی ارشد، دوره تحصیلات تکمیلی، برنامه سطح دکترای علوم، آموزش مجدد و آموزش پیشرفته، آموزش عالی سطح دوم صورت ‌می‌گیرد.

برنامه‌های تبادل با نهادهای برجسته آموزش عالی بین المللی، بورسیه‌های معتبر و کمک‌های مالی از بزرگترین صندوق‌های بین المللی و سازمان‌های آموزشی و تحقیقاتی انجام ‌می‌گیرد.       رویکردها و تکنیک‌های نوآورانه در حوزه علوم و معارف و اجرای یکپارچه آن‌ها در کلیه سطوح فرایندهای آموزشی و علمی، سیرهای آموزشی نوآورانه، ارتقا مستمر رشته‌های دانشگاهی با معرفی یافته‌های تحقیقات علمی به برنامه‎های دانشگاهی است.       آموزش پیشرفته کادر آموزشی و متخصصان، از جمله کسانی که از موسسات آموزشی مختلف هستند.        برنامه‌های گسترده همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی روسیه و بین المللی صورت می‌گیرد. در لیست شرکای این دانشگاه،  هفتصد و پنجاه شرکت و سازمان وجود دارد و بیش از 130 قرارداد همکاری و مشارکت استراتژیک در آموزش و فعالیت‌های علمی با بزرگترین بنیادهای آموزشی، بانک‌ها و شرکت‌های بخش اقتصاد امضا شده است.