چگونه تونسی‌ ها می‌توانند به دانشگاه‌های روسیه وارد شوند؟

تونس

ورودی به دانشگاه‌های روسیه و برخوردار شدن از حق تحصیل در روسیه، تقریبا برای همه افراد دنیا امکان پذیر است. دانشگاه‍‌های این کشور پذیرای دانشجوهای بسیاری از سر تا سر دنیا هستند و به افراد مختلف با هر تابعیتی خوشامد می‌گویند.

دانشگاه‌های کشور روسیه طیف گسترده‌ای از انتخاب‌های متنوع را پیش روی دانشجویان جدید قرار می‌دهند. امکان تحصیل در هر رشته‌ای از جمله رشته‌های مهندسی، علوم طبیعی، علوم انسانی و علوم پزشکی در روسیه وجود دارد. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که رشته دلخواه خود را انتخاب کنید. سپس با آماده کردن مدارک خود، برای آن رشته و دانشگاه اپلای کنید.

ارتباط روسیه و تونس:

کشورهای روسیه و تونس، روابط دیپلماتیک مختلفی را در سال‌های ۱۹۵۶ و دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی بین خود شکل داده‌اند. این دو کشور معاهدات مختلفی را منعقد ساختند و روابط دو جانبه مختلفی را بین خود تشکیل داده‌اند. پیشتر اتحاد جماهیر شوروی خودرو و قطعات صنعتی را به تونس صادر می‌کرد. همچنین وارد کننده مواد خوراکی، پشم و تولیدات ناخالص و خام از تونس بود. سهم اقتصادی داد و ستدهای دوجانبه و تجارت‌های متقابل بین روسیه و تونس در سال ۲۰۱۸ به ۸۰۰ میلیون دلار آمریکا رسید. در حال حاضر فرآورده‌های نفتی بیش از ۵۰ درصد صادرات روسیه به تونس را تشکیل می‌دهند. همچنین روسیه وارد کننده فلزات آهنی، آمونیاک و گندم از تونس است.

کشورهای روسیه و تونس همچنین در زمینه منابع آبی و گردشگری، روابط پر منفعتی دارند. تونس با استفاده از کمک‌های اتحاد جماهیر شوروی موفق به ساخت نیروگاه‌های برق آبی شد. همچنین سدها و خطوط آب رسانی مختلفی را در بخش‌های مرکزی و جنوبی کشورش بنا کرد. از طرفی، صنعت گردشگری تونس با سفرهای متعدد مردم و تجار روس به این کشور رونق گرفت. در سال ۲۰۱۷ در حدود ۵۲۰ هزار گردشگر روس به تونس سفر داشته‌اند. این رقم در سال ۲۰۱۸ به ۶۰۰ هزار نفر افزایش یافت.

همکاری تونس و روسیه در انرژی هسته‌ای و اکتشافات فضایی:

مهندسی انرژی هسته‌ای و اکتشافات فضایی زمینه جدید همکاری‌های این دو کشور در سال‌های اخیر است. در سال ۲۰۱۶ روسیه و تونس معاهده‌ای را با مضمون استفاده مسالمت‌آمیز از انرژی هسته‌ای منعقد ساخته‌اند. این توافق مراتب قانونی طراحی و ساخت راکتورها و نیروگاه‌های هسته‌ای، راکتورهای تحقیقاتی، کشف و استخراج اورانیوم و تربیت متخصصان هسته‌ای را برای دو کشور فراهم می‌کند.

در سال ۲۰۱۹ شرکت‌های فعال روسیه در زمینه تحقیقات و اکتشافات فضایی، نظیر اسپوتنیک (Sputnik) و خدمات پرتاب GK (GK Launch Services) با همکاری شرکت‌های تونسی فعال در زمینه ارتباطات نظیر مجموعه شرکت‌های تلنت تونس شروع به ساخت ماهواره‌های کوچک و قطعات این ماهواره‌ها کردند. انتظار می‌رود ۳۰ دستگاه نخست این خط تولید تا ۲۰۲۳ رونمایی شوند. تونس برنامه‌هایی را نیز برای پرتاب اولین ماهواره کشورش از ایستگاه کیهان شناسی بایکنور در سال ۲۰۲۰ در نظر دارد.

همکاری تونس و روسیه در آموزش و پرورش:

دو کشور روسیه و تونس سابقه‌ای دور و دراز در امر همکاری در آموزش و پرورش دارند. تونس به کمک روسیه موفق شد در سال ۱۹۶۹ دانشکده مهندسی را در کشورش تاسیس کند. دانشکده مهندسی امروزه به دانشگاه فنی و مهندسی کاملی تبدیل شده است که بیش از ۱۱ هزار متخصص فنی و مهندسی را در ۵ دهه گذشته آموزش داده است.

روابطه آموزشی روسیه و تونس شامل برگزاری دوره‌های مشترک بین دانشگاه‌های این دو کشور می‌شود. همچنین تبادل دانشجو و محققان نیز از جمله سیاست‌های آموزشی مشترک این دو کشور است. در این زمینه تفاهم نامه‌هایی بین دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سنت پترزبورگ (Peter the Great St Petersburg Polytechnic University) و دانشگاه Carthage تونس نوشته شده است. همچنین بین دانشگاه مردمی روسیه و مرکز آموزش عالی زبان‌های خارجه این دانشگاه تونسی، روابط مشابهی وجود دارد.

تونسی

تونسی ها و زبان روسی:

علاقه به زبان روسی و یادگیری آن در تونس روز به روز در حال افزایش است. زبان روسی در حال حاضر در چهار دانشگاه در کشور تونس و ۲۶ سالن اجتماعات در ۱۶ شهر این کشور آموزش داده می‌شود. مراکز علمی و فرهنگی روسیه در کشور تونس در حال حاضر زبان روسی را به صدها خارجی می‌آموزند.

جوانان تونس علاقه روز افزونی به کار در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و تجاری در روسیه پیدا کرده‌اند. همچنین بسیاری از جوانان این کشور مشتاق حضور در روسیه به عنوان دانشجو و برخورداری از آموزش عالی کشور روسیه هستند. با استناد به آمار رسمی، تعداد تونسی‌های دانشجو در دانشگاه‌های روسیه در سال ۲۰۱۷ به بیش از ۱۳۰۰ تن رسیده بوده است. این عدد ۳/۵ برابر بیشتر از آمار دانشجویان تونسی دانشگاه‌های روسیه در سال ۲۰۱۶ است.

از کجا شروع کنیم؟

افرادی که مشتاق تحصیل در روسیه هستند، می‌توانند به راحتی و در مدت زمانی کوتاه، در این کشور به تحصیل مشغول شوند. امکان تحصیل در دانشگاه‌های روسیه برای همه افراد فراهم است. همچنین شما می‌توانید در زمینه‌های گوناگون و مقاطع مختلف هر رشته در دانشگاه‌های روسیه مشغول به تحصیل شوید.

اولین کاری که برای اشتغال به تحصیل در روسیه لازم است انجام دهید، انتخاب زمینه تحصیلی دلخواه است. رشته تحصیلی شما، در تعیین مسیر زندگی شما نقش مهم و بسزایی دارد. شما مجاز به ادامه تحصیل در رشته خود یا رشته‌های مرتبط خواهید بود. همچنین معمولا شغل شما مرتبط به رشته تحصیلی شما و نیازمند آموزش‌های حرفه‌ای دوره‌های آموزشی آن رشته است.

رشته تحصیلی دلخواه و متناسب شرایط و علایق و آموزش‌های قبلی خود را می‌توانید در قالب دوره‌های آموزشی مختلفی انتخاب کنید. پس از انتخاب رشته تحصیلی باید دوره آموزشی و مقطع آن و همچنین زبان ارائه را نیز انتخاب کنید. دوره‌های آموزشی دانشگاه‌های روسیه به زبان‌های انگلیسی و روسی تدریس می‌شوند.

اگر مایل به تحصیل در دوره‌های روسی زبان هستید باید به زبان روسی تسلط داشته باشید. اما اگر دانش اندکی از زبان و قصد تحصیل در یک دوره روسی زبان را دارید، می‌توانید در دوره‌های مقدماتی و آمادگی زبان روسی شرکت کنید. این دوره‌ها مخصوص دانشجویان خارجی و بین‌المللی هستند و توسط دانشگاه‌های مختلفی ارائه می‌شوند.

تونس

کمک هزینه‌های تحصیلی

تحصیل در دانشگاه‌های روسیه مستلزم پرداخت شهریه است. روش‌های مختلفی برای پرداخت شهریه دوره‌های آموزشی در نظر گرفته شده است. شما می‌توانید شهریه را به صورت شخصی پرداخت کنید. همچنین می‌توانید شهریه را با بهره‌مند شدن از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی و مبالغ ویژه آموزشی نیز پرداخت کنید.

یک

شهریه شخصی (خودگردان)

بسیاری از دانشجویان از جمله دانشجویان تونسی با پرداخت شهریه به صورت شخصی و خودگردان وارد دانشگاه‌های روسیه می‌شوند. به علت کم بودن هزینه‌های تحصیل و شهریه‌های دانشگاهی در کشور روسیه، پرداخت شهریه به صورت شخصی، انتخاب بسیار مناسبی است. شهریه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه به مراتب کمتر از تحصیل در اروپا است.

دوبورسیه‌های دولتی

متقاضیان تحصیل در روسیه می‌توانند از روش‌های مختلفی از بورسیه‌های دولتی برخوردار شوند. در صورتی که داوطلبان در یکی از این روش‌ها شرکت کنند و مطابق شرایط برگزیده شوند، می‌توانند به صورت رایگان و با برخورداری از بورسیه‌های تحصیلی دولت روسیه، در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند.

یکی از این راه‌ها، برنده شدن در المپیادها و مسابقه‌های علمی مختلفی است که هر ساله در روسیه برگزار می‌شود. این المپیادها در زمینه‌های علمی مختلف برگزار می‌شوند و دانش افراد در هر زمینه‌ای را می‌سنجند.

یک راه دیگر برای برخوردار شدن از بورسیه‌های تحصیلی برنده شدن در مسابقه بورسیه روسیه است. این مسابقه هر ساله برگزار می‌شود و در طی آن به افراد زیادی بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی تعلق می‌گیرد. تا کنون به ۱۰۰۲ دانشجوی تونسی این تسهیلات تعلق گرفته است.

در کنار این راه‌ها، دانشگاه‌های روسیه، مبالغ آموزشی خاصی را نیز هر ساله در نظر می‌گیرند. اطلاعات تکمیلی این بورسیه‌ها توسط خود دانشگاه‌ها اعلام می‌شود.

تونس

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا