چگونه مراکشی‌ ها می‌توانند به دانشگاه‌های روسیه وارد شوند؟

مراکش

حق برخورداری از آموزش عالی برای دانشجویان همه کشورها فراهم شده است. دانشگاه‌های کشور روسیه از همه جای دنیا از جمله مراکش دانشجو می‌پذیرد و به افرادی با تابعیت کشورهای مختلف خوشامد می‌گوید. تابعان هر کشور، از جمله مراکش، تنها کافیست اطلاعات تماس بیشتر را از سایت دانشگاه‌ها بردارند؛ سپس یک برنامه آموزشی را انتخاب و با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، برای آن اپلای کنند.

روابط روسیه و مراکش:

روابط روسیه و مراکش، تاریخ دور و درازی دارد. نخستین روابط تجاری بین روسیه و مراکش در سال ۱۷۷۷ شکل گرفت. بعدها در سال ۱۸۹۷ امپراطوری روسیه، تعبیری از کنسولگری را در تنجیر افتتاح کرد. امروزه مراکش یکی از شرکای کلیدی روسیه در آفریقای شمالی به حساب می‌رود. روسیه و مراکش این روزها در زمینه‌های بسیاری از جمله مهندسی انرژی با یکدیگر همکاری می‌کنند.

روسیه تجربه زیادی در ساخت نیروگاه‌های برق آبی و حرارتی در مراکش دارد. همکاری‌های این دو کشور در زمینه فناوری اطلاعات نیز رو به گسترش است. شرکت‌های روسی در جریان بسیاری از پروژه‌های اتوماسیون گسترش معادن فعالیت می‌کنند. همچنین سیستم‌های پرداخت الکترونیکی مبتنی بر نرم افزارهای روسی در مراکش در حال توسعه و گسترش هستند.

در سال ۲۰۱۷، تجارت‌های دو جانبه کشور مراکش و روسیه با رشد هر ساله ۱۳ درصدی به عدد ۱/۴ میلیارد دلار رسید. روسیه عمدتا به مراکش سوخت صادر و مواد خوراکی را از این کشور وارد می‌کند.

صنعت گردشگری یکی دیگر از همکاری‌های دوجانبه روسیه و مراکش است. مراکز اقامتی و هتل‌های مراکش به صورت روز افزون گردشگران بیشتری را از روسیه جذب می‌کنند. از طرف دیگر مراکشی‌ها نیز علاقه بسیاری برای آمدن به روسیه دارند. افراد زیادی از مراکش در سال ۲۰۱۸ به روسیه آمدند تا تیم خود را در جام جهانی تشویق کنند.

مراکشی

تحصیل مراکشی ها در روسیه:

جوانان مراکشی علاقه زیادی به تحصیل در روسیه دارند. آموزش عالی در روسیه هدف بسیاری از جوانان مراکشی است. از جمله مورد علاقه‌ترین و محبوب‌ترین دوره‎‌های آموزشی و رشته‌های مراکشی‌ها می‌توان به داروسازی، مهندسی، علوم کامپیوتر، اقتصاد، مدیریت و زبان شناسی اشاره کرد. تعداد مراکشی‌هایی که برای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه اپلای می‌کنند به طور زور افزونی در حال افزایش است.

در سال تحصیلی ۲۰۱۵-۲۰۱۴ دانشگاه های روسیه به ۱۸۵۳ دانشجوی مراکشی دوره های آموزشی ارائه می دهند. در حالیکه این رقم در سال تحصیلی ۲۰۱۶-۲۰۱۵ به ۲۶۱۲ دانشجو افزایش یافته است. بیشتر از ۹۷ درصد دانشجویان مراکشی که در دانشگاه‌های روسیه تحصیل می‌کنند، به صورت شخصی و خودگردان شهریه آموزش را پرداخت می‌کنند.

روسیه به جذب و آموزش دانشجویان مستعد مراکشی علاقمند است. هرساله روسیه در جشنواره آموزشی کازابلانکا شرکت می‌کند.

از کجا شروع کنیم؟

اولین قدم برای تحصیل در روسیه، انتخاب دوره آموزشی است. شما می‌توانید رشته دلخواه تحصیلی خود را در قالب دوره‌های مختلفی انتخاب کنید. دوره‌های مختلف در هر دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می‌شوند.

اگر داوطلبان تحصیل در دانشگاه‌های روسیه علاقمند به انتخاب دوره‌های روسی زبان دانشگاه هستند اما مسلط به زبان روسی نیستند، می‌توانند در دوره‌های مقدماتی و آمادگی زبان روسی شرکت کنند. این دوره‌ها توسط دانشگاه‌های مختلفی ارائه می‌شوند. شما می توانید در حین این دوره‌ها زبان روسی را در زمینه تحصیلی بخصوصی یاد بگیرید. به عنوان مثال دانشکده مهندسی، دوره‌های مقدماتی زبان روسی در علم مهندسی را ارائه می‌دهد.

این دوره‌ها به صورت مشابه در علوم دیگر نظیر علوم انسانی، علوم طبیعی و غیره نیز ارائه می‌شوند. شما می‌توانید به راحتی در زمینه مرتبط با رشته خود، دوره‌های آمادگی را انتخاب و در آن شرکت کنید. اطلاعات تکمیلی این دوره‌ها در سایت دانشگاه‌ها موجود است.  

در کنار دوره‌های روسی زبانی که در دانشگاه‌های روسیه ارائه می‌شوند، دوره‌های انگلیسی زبان نیز وجود دارند. دانشگاه‌های روسیه مجموعه‌ای گسترده و متنوع از دوره‌های آموزشی انگلیسی زبان را به دانشجویان خود پیشنهاد می‌دهند.

البته برای ثبت نام در این دوره‌ها باید تسلط خود بر زبان انگلیسی را نشان دهید. به منظور تایید کفایت و تسلط شما در زبان انگلیسی، دانشگاه‌ها آزمون‌هایی را برگزار می‌کنند. این آزمون‌ها ممکن است به صورت شفاهی یا در قالب مصاحبه هایی انجام شود. برخی از دانشگاه‌ها نیز مدارک زبان بین المللی را برای این مسئله قبول می‌کنند.

مراکش

تسهیلات مالی

تحصیل در دانشگاه‌های روسیه در صورت پرداخت شهریه دوره‌های آموزشی امکان پذیر است. مبالغ شهریه دوره‌های آموزشی مختلف با یکدیگر تفاوت می‌کنند. نظر به محتوای دوره، مقطع آن و ساعات آموزشی، هزینه این دوره‌ها تفاوت دارند. مبالغ شهریه را می‌توانید به صورت شخصی و خودگردان پرداخت کنید. همچنین می‌توانید از کمک هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی استفاده و به صورت رایگان در روسیه تحصیل کنید.

یک

شهریه خودگردان

تحصیل در روسیه مزایای مختلفی دارد. مبلغ کم هزینه‌ها و شرایط مختلف پرداخت شهریه دانشگاه‌ها یکی از مزیای اصلی تحصیل در روسیه است. دانشگاه‌ها تخفیف‌ها و کمک هزینه‌های مالی مختلفی را برای پرداخت هزینه‌ها به دانشجویان پیشنهاد می‌کنند. همچنین برای هزینه‌ها و خرج و مخارج زندگی نیز پیشنهاداتی از سوی دانشگاه‌ها پیشنهاد می‌شود. این تخفیف‌ها شامل بازدید از موزه‌ها، تئاتر و نمایش‌ها، نمایشگاه‌ها و سینماها است.

دانشگاه‌های روسیه، خوابگاه‌های بسیار راحت و ارزانی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند. دانشجویان می‌توانند در فعالیت‌های ورزشی مختلفی شرکت کنند، تفریح کنند و با فرهنگ غنی روسیه آشنا شوند.  هزینه‌های تحصیل در روسیه بسیار ارزان است و به مراتب دانشگاه‌های روسیه از دانشگاه‌های اروپایی یا آمریکایی شهریه کمتری را دریافت می‌کنند.

دوبورسیه‌های دولتی

متقاضیان تحصیل در روسیه می توانند از طرق مختلفی از بورسیه های دولتی برخوردار شوند. در صورتی که داوطلبان در یکی از این روش ها شرکت کنند و مطابق شرایط برگزیده شوند، می توانند به صورت رایگان و با برخورداری از بورسیه‌های تحصیلی دولت روسیه، در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند.

یکی از این راه‌ها، برنده شدن در المپیادها و مسابقه‌های علمی مختلفی است که هر ساله در روسیه برگزار می‌شود. این المپیادها در زمینه‌های علمی مختلف برگزار می‌شوند و دانش افراد در هر زمینه را می‌سنجند. این المپیادها برای گروه‌های مختلف سنی دسته بندی و برگزار می‌شوند. برگزار کننده این المپیادها معمولا دانشگاه‌های بزرگ روسیه هستند.

مدرسه عالی اقتصاد HSE (Higher School of Economics) المپیاد بین المللی جوانان را برگزار می‌کند. انستیتیو فیزیک و تکنولوژی مسکو (Moscow Institute of Physics and Technology) نیز المپیاد فیزیک را در زمینه دروس ریاضیات و فیزیک برگزار می‌کند. یکی دیگر از المپیادها و مسابقات علمی و آکادمیک مسابقه روساتوم است که توسط موسسه ملی فناوری های هسته روسیه یا به اختصار MEPhI (National Research Nuclear University MEPhI) برگزار می‌شود.

افرادی که در سطوح مختلف این المپیادها شرکت می‌کنند، از مزایای متعددی برخوردار خواهند شد. یکی از این مزایا، رایگان شدن تحصیل و برخورداری از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های آموزشی است. همچنین این افراد می‌توانند در آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت نکنند. ورود به بسیاری از دانشگاه‌های کشور روسیه، مشروط به قبولی در امتحانات ورودی هر دانشگاه است. اما افرادی که برگزیده این رقابت‌ها شده باشند، نیاز به شرکت در این آزمون‌های ورودی ندارند.

مراکشی

آماده سازی مدارک

بعد از اینکه برنامه مورد علاقه خود را انتخاب کردید و روشی را برای پرداخت هزینه‌های شهریه آن در نظر گرفتید، باید برای رشته مورد علاقه خود اپلای کنید. اپلای به معنای تقاضایی برای تحصیل در آن رشته و دانشگاه بخصوص است. این کار با در دست داشتن مدارک و اسناد بخصوصی امکان پذیر است.

اسنادی که برای اپلای لازم است در دست داشته باشید، شامل مدارک مختلفی است که باید ثبت و قانونی شده باشند. این مدارک نظیر مدارک مقاطع قبلی تحصیلی، مدارک شناسایی و گواهی‌های نمرات قبلی است. به طور کلی ممکن است به اثبات هر یک از نمرات و ادعاهایی که در جریان ثبت نام برای یک دوره تحصیلی بیان کردید، ملزم شوید. ثبت این ارائه‌ها به وسیله نشان دادن مدارک قبلی و ثبت آن‌ها امکان پذیر است.

سایت دانشگاه‌ها دوره‌های مختلفی تعریف می‌کنند و برای هر دوره، اسناد و مدارک بخصوصی را درخواست می‌کنند. لیست اسناد و مدارک لازم برای هر دوره تحصیلی را از سایت دانشگاه‌ها می‌توانید دریافت کنید.

یک راه دیگر برای برخوردار شدن از بورسیه‌های تحصیلی برنده شدن در مسابقه بورسیه روسیه است. این مسابقه هر ساله برگزار می‌شود و در طی آن به افراد زیادی بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی تعلق می‌گیرد. این تسهیلات تا کنون به ۱۰۰۲ دانشجوی مراکشی تعلق گرفته است.

در کنار این راه‌ها، دانشگاه‌های روسیه، ویژه مبالغ آموزشی خاصی را نیز هر ساله در نظر می‌گیرند. اطلاعات تکمیلی این بورسیه‌ها توسط خود دانشگاه‌ها اعلام می‌شود.

شما می‌توانید برای اطلاع یافتن از آخرین بورسیه‌های تحصیلی و کمک هزینه‌های آموزشی دانشگاه‌های روسیه، راهنمایی‌ها و مطالب گروه بهار دانش را دنبال نمایید.

مراکش

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا