چگونه دانشجویان خارجی وارد دانشگاه‌های روسیه شوند؟

خارجی

ثبت نام در دانشگاه‌های روسیه و موفقیت در پذیرش گرفتن، همه مسیر نیست. حتی بعد از اینکه ویزای دانشجویی خود را گرفتید، باید به دانشگاه‌های روسیه وارد شوید. پیدا کردن دانشگاه و ورود به آن، یکی از قسمت‌های آخرین مرحله ورود به دانشگاه‌های روسیه و اقدام برای تحصیل در آن‌ها است. شما می‌توانید به تنهایی یا به کمک کارکنان دانشگاه، محل تحصیل خود را پیدا کنید.

جا به جا شدن در روسیه به لطف شبکه حمل و نقل آن بسیار راحت و سریع است. روسیه یک شبکه حمل و نقل عمومی بسیار گسترده را سازمان دهی کرده است. به همین دلیل رفت و آمد در شهرها و رسیدن به دانشگاه‌ها، کار بسیار ساده‌ای است. اما انتخاب مسیر پیش از استفاده از حمل و نقل عمومی، اهمیت زیادی دارد.

به طور معمول دانشگاه‌ها راهنمایی‌های لازم را برای رسیدن به دانشکده‌ها و پردیس‌ها را به دانشجویان ارائه می‌دهند. راهنمایی‌های قدم به قدم توسط دانشگاه‌های بزرگی نظیر مدرسه عالی اقتصاد HSE (Higher School of Economics)، دانشگاه ملی علوم و فنون MISIS (National University of Science and Technology MISIS)، دانشگاه فدرال سیبری (Siberian Federal University)، مرکز تحقیقات ملی ITMO (National Research ITMO University) و بسیاری از مراکز آموزش عالی کشور به دانشجویانشان ارائه می‌شود.

استفاده از حمل و نقل عمومی یک انتخاب ارزان و راحت است. شما می‌توانید از اتوبوس، تاکسی، مترو و پروازهای هوایی برای رسیدن به مقاصد خود استفاده کنید. شهرهای بزرگ از سیستم قطارهای سریع السیر نیز بهره می‌برند. رزرو بلیط برای سیستم قطارهای سریع السیر AeroExpress می‌تواند انتخاب خوبی برای کوتاه کردن زمان باشد. تخفیف‌های مختلفی نیز شامل این سفرها می‌شود. تخفیف‌ها برای گروه‌های دو نفره یا بیشتر همواره در نظر گرفته می‌شوند.

نقشه‌های تلفن‌های همراه نیز می‌توانند شما را در یافتن مقصدتان به خوبی راهنمایی کنند. برای تلفن‌های همراه هوشمند نقشه‌های مختلفی نظیر نقشه Maps، Yandex، 2GIS و غیره در نظر گرفته شده‌اند. تنها کافیست آن‌ها را بر روی موبایل خود نصب کنید. برنامه‌های مختلفی مثل yandex.transport سیستم های حمل و نقل را نیز تحت پشتیبانی خود دارند. این برنامه‌ها در شهر های مسکو، سنت پترزبورگ، کالنینگراد، یکتارینبرگ، کازان، کرازنویاسک، نووزیبیرسک، چلیابینسک و غیره کار می‌کنند.

دانشجویان

برای استفاده از حمل و نقل عمومی، شما می‌توانید از سیستم‌های پرداختی مختلفی استفاده کنید. کارت‌های اعتباری حمل و نقل شهری و بین شهری مثل ترویکا و استرلکا قابل استفاده برای شهروندان و دانشجویان است. کافیست آن‌ها را شارژ نگه دارید و بدون اینکه وقتتان تلف شود به سرعت از حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

برنامه‌ها و وبسایت‌هایی نظیر tutu.ru نیز به شما زمان تردد و ورود و خروج قطار ها را به ایستگاه ها نشان می‌دهند. این برنامه برای تنظیم وقت و برنامه ریزی برای سفر های طولانی بسیار مفید است.

تاکسی گرفتن هم انتخاب مناسبی برای جا به جایی در روسیه است. شما می‌توانید به راحتی تاکسی‌هایی را برای سرویس اختصاصی در روسیه اجاره کنید. استفاده از تاکسی‌های شخصی و تاکسی‌های اینترنتی، یک انتخاب ایده آل و سریع برای جا به جایی است.

اپلیکیشن‌های مختلفی برای این کار وجود دارند. شما می‌توانید از طریق پلت فرم های اوبر، Rutaxi، GettTaxi و yandex.taxi  تاکسی اینترنتی کرایه کنید. این نرم افزار ها را به راحتی می‌توانید روی گوشی‌های موبایل خود دانلود کنید.

انتخاب تاکسی‌های شخصی انتخاب توصیه شده‌ای است. امنیت تاکسی‌های اینترنتی و حمل و نقل عمومی بسیار بیشتر است. همچنین هزینه تاکسی‌های شخصی زیاد و گران است.

بسیاری از دانشگاه‌های روسیه به دانشجویان خود کمک می‌کنند تا به مقاصد خود بروند. معمولا عده‌ای از دانشجویان در قالب دانشجویان داوطلب، به دانشجویان جدید الورود کمک می‌کنند تا به راحتی جا به جا شوند. همچنین این افراد به شما کمک می‌کنند تا شهر را ببینید، به فروشگاه‌ها، مغازه‌ها و کافه‌ها بروید. همچنین شما را راهنمایی می‌کنند تا سیمکارت و کارت‌های اعتباری تهیه کنید. این دانشجویان در تامین نیاز های روزمره نیز به شما کمک می‌کنند.

کمکی که دانشجویان این دانشگاه‌ها به شما م‌کنند، رایگان و بدون چشم داشت است. تنها هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید بابت بلیط یا مواردی است که خریداری می‌کنید. برخی از دانشگاه‌ها سرویس‌های نقل و انتقال رایگانی را برای دانشجویان خود در نظر گرفته‌اند. جزئیات این سرویس‌های حمل و نقل توسط سایت دانشگاه‌ها اعلام می‌شود.

راحتی دانشجویان برای دانشگاه‌های روسیه اهمیت زیادی دارد. هر یک از دانشگاه‌های روسیه، برنامه‌های بخصوصی برای دانشجویان خود در نظر گرفته‌اند. در ادامه توضیحات خدمات و سرویس‌هایی را که هر یک از دانشگاه‌های مطرح روسیه برای دانشجویان جدید الورود بین المللی خود در نظر دارند ذکر شده است.

دانشجویان

مدرسه عالی اقتصاد HSE

این دانشگاه به دانشجویان جدید الورود خود پیشنهاد می‌کند تا از دانشجویان داوطلب کمک بگیرند. هنگامی که متقاضیان تحصیل در این دانشگاه، فرم تقاضانامه تحصیل یا اپلای را پر می‌کنند، می‌توانند تمایل خود برای دریافت این خدمات را اعلام کنند.

دانشگاه ملی علوم و فنون MISIS

برنامه‌های استفاده از کمک دانشجویان داوطلب به دانشجویان جدید الورود پیشنهاد می‌شود.

مرکز تحقیقات هسته ای MEPhI (National Research Nuclear University MEPhI)

استفاده از کمک‌های دانشجویان داوطلب صرفا برای دانشجویان بین المللی مرکز ملی تحقیقات هسته ای MEPhI در نظر گرفته شده است.

انستیتیو فیزیک و تکنولوژی مسکو (Moscow Institute of Physics and Technology)

انستیتیو فیزیک و تکنولوژی مسکو از جمله دانشگاه‌هایی است که سرویس‌های حمل و نقل اختصاصی برای دانشجویان خود ندارد. اما دسترسی به اغلب دانشگاه‌های روسیه به راحتی امکان پذیر است. در ادامه راه‌هایی برای رسیدن به این دانشگاه توصیه شده است.

شما می‌توانید از قطارهای داخل شهری مسکو استفاده کنید یا اینکه با اتوبوس به ایستگاه این دانشگاه بروید. همچنین امکان کرایه تاکسی برای دانشجویان وجود دارد. استفاده از تاکسی‌های اینترنتی و تاکسی‌های خطی رواج بسیاری در شهر مسکو دارند.

دانشگاه مردمی روسیه (Peoples’ Friendship University)

دانشگاه مردمی روسیه، سرویس حمل و نقل هوایی را برای دانشجویان خود در نظر گرفته است. کافی است در جریان ثبت نام، نیاز به حمل و نقل و استفاده از این سرویس‌ها را به دانشگاه اعلام کرده باشید.

دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سنت پترزبورگ (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University)؛

راهنمای شما، به محض ورودتان به روسیه و در ایستگاه قطار یا فرودگاه شما را ملاقات می‌کند. شما همچنین می‌توانید ترنسفر و سرویس حمل و نقل را با پر کردن فرم‌های مخصوصی درخواست کنید.

دانشگاه

دانشگاه الکتروتکنیک سنت پترزبورگ LETI (Saint Petersburg Electrotechnical University)

شما می‌توانید از راهنمایی های دانشجویان داوطلب، در بدو ورود خود به روسیه و در ایستگاه قطار یا فرودگاه استفاده کنید.

امکان استفاده از ترانسفر و حمل و نقل شخصی نیز وجود دارد. امروزه هزینه سفر از فرودگاه پاکوو به این دانشگاه در حدود هزار الی هزار و پانصد روبل روسیه یا معادل ۱۵ تا ۲۵ دلار است. هزینه سفرهای گروهی دانشجویان بر عهده دانشگاه است و ترتیب این حمل و نقل‌ها را دانشگاه LETI  خواهد داد.

دانشگاه لوباچفسکی (Lobachevsky University)

هزینه استفاده از حمل و نقل و ترانسفر، ۱۰۰۰ روبل روسیه و معادل ۱۵ دلار است.

مرکز تحقیقات ملی ITMO

این دانشگاه برای دانشجویان جدید الورود در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان مدارس تابستانه و دانشجویان تبادل با کشورهای دیگر، کمک‌های داوطلبانه سیار دانشجویان را در نظر گرفته است. دانشجویان بین المللی باید تا سه هفته قبل از ورود خود به کشور روسیه، نیاز به استفاده از این خدمات را به اطلاع دانشگاه برسانند.

دانشگاه پس از اطلاع یافتن از این تصمیم، افرادی را برای خوشامد گویی به شما و راهنماییتان در نظر می‌گیرد. همچنین دانشجو و راهنما می‌توانند با یکدیگر در ارتباط باشند. خدمات خوشامد گویی و راهنمایی برای دانشجویان مقطع کارشناسی تعریف نشده است.

دانشجو

دانشگاه سامارا (Samara University)

سرویس حمل و نقل دانشگاه تنها برای گروه‌های ۳ نفره و بیشتر برقرار است. دانشجویان تک نفره می‌توانند به تنهایی یا با استفاده از حمل و نقل عمومی به پردیس محل تحصیل خود بروند. کرایه تاکسی از فرودگاه تا دانشگاه به طور میانگین در حدود هزار روبل روسیه و معادل ۱۵ دلار آمریکا است. سرویس‌های حمل و نقل عمومی مترو و قطار شهری نیز ۲۵۰ روبل روسیه و معادل ۴ دلار است. دانشجویان پس از ورود به دانشگاه از راهنمایی‌های دانشجویان دیگر برخوردار خواهند شد.

دانشگاه ایالتی تومسک (Tomsk State University)

درخواست سرویس حمل و نقل خود را از طریق ایمیل به اطلاع دانشگاه برسانید. این سرویس حمل و نقل به مقصد دانشگاه از هر دو مبدا فرودگاه شهر تومسک و فرودگاه نووزیبیرسک تعریف شده است. هزینه سفر از فرودگاه تومسک به دانشگاه ایالتی تومسک،۱۰۰۰ روبل و معادل ۱۵ دلار است. هزینه سفر از فرودگاه نووزیبیرسک به این دانشگاه ۴۵۰۰ روبل و معادل ۷۵ دلار آمریکا است.

دانشگاه ایالتی نووزیبیرسک (Novosibirsk State University)

استفاده از حمل و نقل این دانشگاه ۱۵۰۰ روبل، معادل ۲۵ دلار، هزینه دارد.

دانشگاه ایالتی یورال جنوبی SUSU (South Ural State University)

همراهان و راهنمایان دانشجویان خارجی آن‌ها را در بدو ورود به روسیه و در ایستگاه قطار یا فرودگاه ملاقات خواهند کرد. دانشجویان جدید الورود به کمک آن‌ها می‌توانند  در شهر بگردند، به فروشگاه‌ها بروند و وسایل مورد نیاز خود را خریداری کنند.

خارجی

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا