چگونه الجزایری‌ ها می‌توانند وارد دانشگاه‌های روسیه شوند؟

الجزایر

در روسیه می‌توانید تقریبا برای هر حرفه و رشته‌ای آموزش یابید. کافیست با آموزش‌های ما رشته و برنامه آموزشی صحیح و متناسب خود را انتخاب کنید و سپس برای آن دوره آموزشی ثبت نام کنید.

روسیه و الجزایر از سال ۱۹۶۲ با یکدیگر روابط دیپلماتیک دارند. این دو کشور از آن زمان تا امروز روابط خود را در زمینه‌های نفت، گاز، انرژی و آموزش توسعه داده‌اند. شرکت گازپروم روسیه (Russia’s Gazprom) و سوناتراک الجزایر (Algeria’s Sonatrach) با همکاری یکدیگر پژوهش‌های زمین شناسی و جغرافیای مختلفی در زمینه معادن نفت انجام می‌دهند. همچنین در الجزایر فرآیندهای تولید فرآورده‌های هیدروکربنی را پیش می‌برند.

این دو کشور همچنین در زمینه استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته‌ای توافق‌هایی را به ثبت رسانده‌اند. این توافق‌ها شامل طراحی و ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در الجزایر و برخوردار شدن این کشور از انرژی هسته‌ای می‌شود. روسیه همچنین در زمینه تربیت و آموزش متخصصان انرژی هسته‌ای برای کار در نیروگاه‌های الجزایر، این کشور را کمک می‌کند.

تقاضای دانشجویان الجزایری برای تحصیل در روسیه:

آموزش روسی با تقاضای روز افزونی در بین الجزایری ‌ها مواجه است. آمارها نشان می‌دهند که دانشگاه‌های روسیه در سال تحصیلی ۲۰۱۵-۲۰۱۴ تعداد ۴۱۳ دانشجوی الجزایری را آموزش داده‌اند. این عدد در سال‌های ۲۰۱۶-۲۰۱۵ و ۲۰۱۷-۲۰۱۶ به ترتیب به ۵۴۹ و ۷۹۱ دانشجوی الجزایری افزایش یافته است. بیش از ۸۵ درصد این دانشجویان به صورت خودگردان در دانشگاه‌های روسیه تحصیل می‌کردند و شهریه‌های تحصیل خود را شخصا پرداخت می‌کردند.

طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی که برای انتخاب پیش روی هر الجزایری است، یکی از علل اصلی تمایل الجزایری‌ ها برای ورود به دانشگاه‌های روسیه است. مجموعه‌ای متنوع از رشته‌های گروه علوم پزشکی، رشته‌های فنی و مهندسی، علوم انسانی و زمینه‌های تحصیلی شیمی و زیست شناسی قابل تحصیل برای آن‌ها در روسیه هستند. شهریه قابل پرداخت و مناسب دانشگاه‌های روسیه نیز در انتخاب الجزایری‌ها بی تاثیر نیست.

عمدتا دانشجویان الجزایری برای رشته‌های بخصوصی به روسیه می‌آیند. رشته‌هایی که الجزایری‌ ها در آن‌ها مشغول به تحصیلند شامل داروسازی، اقتصاد، مهندسی انرژی هسته‌ای، علوم کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی عمران و زبان شناسی است.

الجزایری

از کجا شروع کنیم؟

اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید، کافیست چند مرحله را دنبال کنید. برای این کار ابتدا باید یک دوره آموزشی و یک دانشگاه برای تحصیل خود انتخاب کنید. انتخاب رشته تحصیلی، دوره آموزشی و دانشگاه، اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که معیاری بسیار مهم برای جریان ادامه تحصیل و اشتغال شما خواهد بود.

برای انتخاب دانشگاه، به رتبه دانشگاه توجه کنید. همچنین می‌توانید برای آشنایی بیشتر با دانشگاه، نظرات دانشجویان بین‌المللی آن دانشگاه را بخوانید. برای انتخاب دوره آموزشی ایده آل هم باید جزئیات دوره را با دقت بخوانید و به آن توجه کنید. همچنین می‌توانید در رابطه با جزئیات خرج و مخارج زندگی در روسیه نیز اطلاعاتی کسب کنید. این اطلاعات می‌تواند شامل هزینه اقامت، رفت و آمد، خورد و خوراک و غیره باشد.

انگلیسی یا روسی؟

دوره‌های آموزشی ارائه شده در دانشگاه‌های روسیه، در هر دو زبان انگلیسی و روسی تدریس می‌شوند. ثبت نام در دوره روسی زبان یا انگلیسی زبان به انتخاب خود شماست. عمده دوره‌های دانشگاهی به روسی ارائه می‌شوند. همچنین اغلب امتحانات ورودی به دانشگاه‌ها به زبان روسی طرح می‌شوند. به همین دلیل شما باید تسلط خود به روسی را نشان دهید.

اما اگر پیشتر زبان روسی نیاموخته‌اید، جای نگرانی نیست. شما می‌توانید پیش از اینکه برای ثبت نام در دانشگاه‌های روسیه اقدام کنید، در دوره‌های مقدماتی و آمادگی زبان روسی شرکت کنید. این دوره‌ها به صورت فشرده برای آموزش زبان روسی و برخی از علوم عمومی به زبان روسی برگزار می‌شوند. بعد از سال مقدماتی، می‌توانید به راحتی در دوره‌های دلخواه ثبت نام و برای آن‌ها اپلای کنید.

دانشگاه‌های روسیه، دوره‌های آموزشی انگلیسی زبان را نیز به دانشجویان خارجی پیشنهاد می‌کنند. رشته‌های مختلفی از زیست شناسی گرفته تا فناوری اطلاعات، به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شوند. اما پیش از اینکه در این دوره‌ها ثبت نام کنید، باید در آزمون‌های ورودی انگلیسی شرکت کنید و کفایت خود در زبان انگلیسی را نشان دهید.

الجزایر

پرداخت شهریه برای الجزایری ها

تحصیل در دانشگاه‌های روسیه، مستلزم پرداخت شهریه است. الجزایری ‌ها هم به صورت خودگردان و پرداخت شخصی و هم با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی به دانشگاه‌های روسیه وارد شده‌اند.

یک

شهریه خود گردان

پرداخت هزینه‌ها به صورت شخصی و خود گردان یک انتخاب عالی است. شهریه دانشگاه‌های روسیه و هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها بسیار مناسب است. شهریه دانشگاه‌های روسیه نسبت به دانشگاه‌های اروپایی یا آمریکایی بسیار کمتر است. در عین حال دانشگاه‌های روسیه از کیفیت آموزشی بسیار بالایی برخوردار هستند.

دوبورسیه‌های دولتی

یک انتخاب دیگر برای پرداخت شهریه، برخوردار شدن از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی است. الجزایری ‌ها هم مانند دانشجویان سایر ملیت‌ها، دو راه برای برخوردار شدن از بورسیه‌های تحصیلی دارند.

یکی از این راه‌ها، شرکت و برنده شدن در المپیادها و مسابقه‌های علمی است. دانشگاه‌های روسیه هر ساله المپیادهای علمی مختلفی را برگزار می‌کنند. افرادی که در این مسابقات برنده شوند یا مقامی بیاورند، از مزایای مختلفی برخوردار می‌شوند. یکی از این مزایا، استفاده از بورسیه‌های تحصیلی و عدم نیاز به پرداخت شهریه است. همچنین افرادی که در این مسابقه‌ها برنده شوند، می‌توانند در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها شرکت نکنند.

المپیاد بین المللی جوانان دانشگاه HSE (Higher School of Economics)، المپیاد فیزتک MEPhI (National Research Nuclear University MEPhI) و المپیاد ریاضی و آمار ITMO (National Research ITMO University)از جمله المپیادهای مهمی هستند که هر ساله در روسیه برگزار می‌شوند.

یکی دیگر از راه‌های استفاده از بورسیه تحصیلی و به خود اختصاص دادن بورسیه دولتی، برنده شدن در مسابقه بورسیه دولتی روسیه است. این مسابقه هر ساله و در ۱۵ هزار حوزه امتحانی در سر تا سر کشور برگزار می‌شود. در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ تعداد ۵۰ الجزایری برنده این مسابقه شدند و از بورسیه دولتی تحصیل در روسیه استفاده کردند.

الجزایری

مرحله بعدی برای الجزایری ها چیست؟

بعد از اینکه نحوه پرداخت شهریه را انتخاب کردید، باید برای دانشگاه مورد علاقه خود اپلای کنید. تقاضای اولیه برای دانشگاه‌ها معمولا شامل ارسال اسناد و مدارک و هدف از تحصیل در این دانشگاه است. در این مرحله ارسال مدارکی نظیر کپی پاسپورت، گواهی مدارک آموزشی قبلی، فرم اپلای پر شده به همراه چند قطعه عکس ضروری است.

پیش از اینکه مدارک خود را ارسال کنید، باید آن‌ها را ثبت و قابل قبول کرده باشید. طی پروسه ثبت و قانونی سازی مدارک، اسناد شما مورد تایید کشور صادر کننده آن‌ها خواهد بود و قابل ارائه در کشور خارجی‌ای نظیر روسیه می‌شود. مدارکی که بالاتر ذکر شد، مدارکی عمومی هستند که اغلب انتظار می‌رود ارسال کنید. لیست کامل مدارک مورد نیاز برای اپلای را می‌توانید از سایت دانشگاه‌ها یا با خواندن راهنمایی‌های گروه بهار دانش در این زمینه متوجه شوید.

مرحله آخر؛ به روسیه خوش آمدید!

پس از انتخاب دوره آموزشی، روش پرداخت شهریه و اپلای برای دانشگاه‌ها، شما باید در آزمون ورودی دانشگاه مد نظر خود شرکت کنید و در آن پذیرفته شوید. اگر در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها پذیرفته شوید، می‌توانید در دانشگاه و رشته مورد علاقه خود و در کشور روسیه به تحصیل مشغول شوید. در چنین شرایطی شما یک دعوتنامه از سوی کشور روسیه دریافت خواهید کرد.

به منظور اقدام برای ویزای دانشجویی و دریافت آن، شما باید از دعوتنامه خود استفاده کنید. همچنین اگر شما از بورسیه تحصیلی برخوردار هستید، باید مدارک پذیرفته شدن و استفاده از بورسیه تحصیلی را حین مراحل ثبت نام و درخواست ویزای دانشجویی ارائه کنید. اداراتی نظیر اداره امور انسانی روسیه (Rossotrudnichestvo) و اداره دارایی روسیه این مدارک را از شما درخواست خواهند کرد.

پس از ورود به روسیه، دانشجویان باید طی ۷ روز در ادارات مهاجرت ثبت نام کنند. اگر قصد سکونت در خوابگاه‌های دانشجویی را دارید، این مسئله به کمک این سازمان‌ها برای شما ثبت خواهد شد. همچنین اگر قصد سکونت در آپارتمان‌ها و خوابگاه‌های شخصی را دارید، افراد حاضر در این ادارات به شما برای پیدا کردن محل اقامت مناسب کمک خواهند کرد. برای ادامه مسیر تحصیلی در روسیه می‌توانید آموزش‌های دیگر گروه بهار دانش برای تحصیل در روسیه را مطالعه کنید .

الجزایر

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا