تحصیلات تکمیلی در روسیه برای سوری ‌ها

روسی

روسیه و سوریه در حال توسعه روابط خود در زمینه آموزش و پرورش هستند. بسیاری از سوری‌های متقاضی تحصیل در خارج از کشور، دانشگاه‌های کشور روسیه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند. در ادامه توصیه‌هایی برای نحوه اپلای و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور روسیه گردآوری شده است.

روسیه و سوریه از سال ۱۹۵۶ در زمینه آموزش همکاری خود را شروع کرده‌اند. تعاملات آموزشی این دو کشور تاریخ دور و دراز و سابقه درخشانی دارد. دانشگاه‌های روسیه تا کنون بالغ بر ۳۵ هزار دانشجوی سوری را در زمینه‌های تخصصی مختلف آموزش داده‌اند.

تعداد دانشجویان سوری دانشگاه‌های روسیه هر ساله رو به افزایش است. این تعداد با ۶۵ درصد رشد در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ به رقم ۲۲۹۸ دانشجو رسیده است. بیشتر از نیمی از دانشجویان سوری مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های روسیه، به صورت خود گردان و Self- Funded و با پرداخت شهریه به صورت شخصی ادامه تحصیل می‌دهند.

سوریه

اقدامات روسیه برای جذب دانشجویان سوری:

به منظور جذب دانشجویان خارجی بیشتر، دانشگاه‌های روسیه اقدامات بخصوصی در این زمینه داشته‌اند. دانشگاه‌های مطرح روسیه از جمله دانشگاه مردمی روسیه (People’s Friendship University of Russia)، در جشنواره‌های سالیانه دمشق شرکت می‌کنند. دانشگاه‌ها در این جشنواره‌ها قوانین اقدام و پذیرش در هر دانشگاه، شهریه دوره‌های آموزشی، هزینه زندگی در روسیه، برنامه‌های آموزشی حال حاضر و اطلاعاتی از این دست را به مخاطبان ارائه می‌دهند.

روسیه، بورسیه‌های تحصیلی خود برای دانشجویان سوری را نیز بیشتر کرده است. سران کشورهای روسیه و سوریه، دوره‌های مختلف زبان روسی را که در بین دانشجویان سوری محبوبیت زیادی دارد، با تخفیف‌های بیشتر برای دانشجویان سوری مصوب کرده‌اند. زبان روسی آنقدر محبوبیت در کشور سوریه دارد که در سال ۲۰۱۴ به چهارچوب درسی مدارس سوریه اضافه شد. به این ترتیب که دانش آموزان مدارس سوریه، می‌توانند یکی از دو زبان فرانسه یا روسی را به عنوان زبان خارجه خود انتخاب کنند.

در سال تحصیلی۲۰۱۵-۲۰۱۴ در کشور سوریه، بالغ بر ۲۵۰۰ دانش آموز زبان روسی را برای تحصیل انتخاب کردند. بزودی فرصت دیگری برای یادگیری زبان روسی برای سوری‌ها فراهم خواهد شد. مرکز فرهنگی روسیه در سوریه به زودی بازگشایی خواهد شد و دوره‌های آموزشی و مراسمات مختلفی را برای سوری‌ها در نظر گرفته است.

دانش آموزان سوری انگیزه زیادی برای آموختن زبان روسی دارند. آن ها می‌توانند تحصیلات خود در زمینه زبان روسی را در دانشکده روسی دانشگاه دمشق ادامه دهند. همچنین می‌توانند برای ادامه تحصیل در زمینه دلخواه خود به کشور روسیه بیایند. به همین علت تا سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ تعداد ۱۸۵۵۰ دانش آموز سوری زبان روسی را برای آموختن انتخاب کرده‌اند.

عمده متقاضیان تحصیل در روسیه، برای رشته‌های علوم پزشکی، مهندسی عمران، معماری و فناوی اطلاعات اقدام می‌کنند. فلسفه و زبان هم از جمله رشته‌های محبوب در بین دانشجویان سوری دانشگاه‌های روسیه است. چرا که در کشور روسیه تقاضای زیادی برای معلمان و آموزگاران روسی وجود دارد.

سوریه

اپلای برای دانشگاه‌های روسیه؛ از کجا باید شروع کرد؟

اولین گام برای اپلای، انتخاب یک دوره آموزشی و رشته تحصیلی است. انتخاب رشته تحصیلی، اهمیت زیادی دارد. رشته تحصیلی شما هم در تحصیلات آینده و هم در اشتغال شما تاثیر بسیاری دارد. گروه بهار دانش، اطلاعات جامع و کاملی از دوره‌های آموزشی ارائه شده در دانشگاه‌های روسیه را به مخاطبان خود ارائه می‌کند. با استفاده از این اطلاعات می‌توانید دوره آموزشی و رشته تحصیلی ایده آل خود را به راحتی انتخاب کنید.

انتخاب زبان دوره نیز اهمیت زیادی دارد. دوره‌های آموزشی ارائه شده در دانشگاه‌های روسیه، هم به صورت انگلیسی زبان و هم روسی زبان وجود دارند. اغلب دوره‌ها به زبان روسی تدریس می‌شوند. داوطلبان تحصیل در دوره‌های روسی زبان، باید به زبان روسی مسلط باشند. اما اگر قصد تحصیل در دوره‌های روسی زبان را دارید ولی به زبان روسی تسلط کافی ندارید، لازم نیست نگران باشید.

شما می‌توانید با شرکت در دوره‌های آمادگی و مقدماتی، دانش زبان روسی خود را تقویت کنید. این دوره‌ها در قالب دوره‌های زمستانه و تابستانه تعریف شده‌اند و توسط تقریبا همه دانشگاه‌های این کشور برگزار می‌شوند. اگر با زبان روسی هیچ گونه آشنایی ندارید، می‌توانید در دوره‌های برگزار شده توسط دپارتمان‌های آمادگی دانشگاه‌های این کشور شرکت کنید. در جریان دوره‌های مقدماتی زبان روسی، برخی از مفاهیم مرتبط با رشته تحصیلی انتخابیتان نیز به شما آموزش داده خواهد شد.

در کنار دوره‌های روسی زبان، برخی از دوره‌های آموزشی دانشگاه‌های روسیه، به صورت انگلیسی زبان ارائه شده‌اند. برای شرکت در دوره‌های انگلیسی زبان نیز درست مثل دوره‌های دیگر، باید تسلط خود به زبان انگلیسی را نشان دهید. رشته‌های مختلفی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و شما می‌توانید در دوره انگلیسی رشته مورد علاقه خود شرکت کنید.

به عنوان مثال دانشگاه ایالتی یورال جنوبی یا به اختصار SUSU (South Ural State University)، یک دوره انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی در زمینه مکاترونیک و رباتیک و شش دوره مقاطع تحصیلات تکمیلی در زمینه‌های فناوری پایگاه داده، مهندسی انرژی و قدرت، ارتباطات رسانه‌ای و غیره در سال ۲۰۱۹ تعریف کرده است.

دانشگاه لوباشفسکی (Lobachevsky University) نیز دو دوره انگلیسی و روسی زبان را در مقطع تخصص حرفه‌ای برای رشته‌های پزشکی عمومی و دندان پزشکی تعریف کرده است. دانشگاه ملی علوم و فنون MISIS (National University of Science and Technology MISIS) نیز دوره کارشناسی ارشد انگلیسی زبان علم پول را برای متقاضیان تحصیل در دوره‌های انگلیسی زبان در نظر گرفته است. دوره‌های بیشتر ارائه شده به زبان انگلیسی و جزئیات آن‌ها را در سایت گروه بهار دانش می‌توانید پیدا کنید.

به منظور آزمودن سطح زبان، برخی از دانشگاه‌ها از دانشجویان مصاحبه می‌گیرند. برخی دیگر از دانشگاه‌ها، مدارک زبان خارجه را رسمی و معتبر می‌دانند و به آن اکتفا می‌کنند. الزامات تعیین سطح زبان می‌تواند با توجه به دانشگاه، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و سایر فاکتورها تفاوت داشته باشد. شما می‌توانید با تماس با دانشگاه‌ها از این الزامات مطلع شوید.

سوری

شهریه دانشگاه

تحصیل در دانشگاه‌های روسیه مستلزم پرداخت شهریه دوره‌های آموزشی است. پرداخت شهریه به دو طریق امکان پذیر است. شما می‌توانید شهریه دوره آموزشی خود را به صورت خود گردان و شخصی پرداخت کنید. یا اینکه از بورسیه‌های تحصیلی دولت روسیه استفاده کنید که با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی، دیگر نیازی به پرداخت شهریه شخصی نخواهد بود.

یک

تحصیل خود گردان

تحصیل به صورت خود گردان و Self-Funded انتخاب مناسبی برای تحصیل در روسیه است چرا که شهریه دوره‌های آموزشی دانشگاه‌های روسیه کاملا قابل پرداخت و مناسب هستند. شهریه دانشگاه‌های این کشور نسبت به دانشگاه‌های اروپایی یا آمریکایی به مراتب کمتر است. در حالی‌که کیفیت آموزشی دانشگاه‌های روسیه مثال زدنی است. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان سوری تمایل به تحصیل در این کشور را دارند.

دواستفاده از بورسیه‌های تحصیلی

با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی، دیگر نیازی به پرداخت شهریه به صورت شخصی و خود گردان نخواهد بود. شما می‌توانید از طریق برنده شدن در المپیادهای علمی یا برنده شدن در مسابقه بورسیه دولتی روسیه، از این امکانات برخوردار شوید. تاکنون دانشجویان سوری بسیاری در مسابقه‌های علمی و مسابقه بورسیه دولتی روسیه برگزیده شده‌اند و از امکان بورسیه‌های تحصیلی برای پرداخت شهریه خود استفاده کرده‌اند.

سوری

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا