تحصیل مکزیکی‌ها در دانشگاه‌های روسیه

مکزیک

امکان تحصیل دانشجویان خارجی در روسیه برای بسیاری از متقاضیان کشورهای مختلف فراهم شده است. روسیه مقصدی است که بسیاری از دانشجویان برای شروع تحصیلات دانشگاهی و یا ادامه آن انتخاب می‌کنند. مکزیک و روسیه، دو کشوری هستند که تعاملات خوبی با یکدیگر دارند. روابط دیپلماتیک این کشورها به سال ۱۸۹۰ میلادی بر می‌گردد. همواره تلاش روسیه و مکزیک در موضوعات مهمی همچون فرهنگ، آموزش و پروش و فعالیت‌های علمی موجب همکاری وسیعی بین دو کشور شده است. در این بخش قصد داریم تا امکانات و مواردی را که برای دانشجویان مکزیکی در کشور روسیه فراهم شده است، بیان کنیم.

در آموزش دانشگاهی، مکزیک تعاملات خوبی با روسیه دارد به طوری که مراکز مطالعاتی مشترکی در زمینه فناوری فضایی، زیست شناسی، فناوری اطلاعات، مهندسی انرژی هسته‌ای و پزشکی به راه ‌اندازی شده‌اند.‌ درخشش این همکاری‌ها در طراحی و راه اندازی ماهواره‌هایی است که با کمک هم به فضا پرتاب شده است.

مکزیکی‌ها برای همکاری بهتر و مطلوب‌تر با روسیه در موضوعات فرهنگی، پژوهشی تلاش می‌کنند و در مراکز آموزشی و دانشگاهی خود زبان روسی را رواج می‌دهند تا گامی در جهت تحقق پیشرفت‌های آینده این کشور برداشته شود. روسیه با توجه به رشد بالای علمی می‌تواند به افزایش سطح علمی سایر کشورها کمک کند. دولت مکزیک این موضوع را به خوبی درک کرده است. به همین سبب در بسیاری از مراکز آموزشی کشور مکزیک، زبان روسی به طور رایگان آموزش داده می‌شود. مکزیکی‌ها می‌توانند به سادگی در کشور خودشان زبان روسی را بیاموزند و سپس برای ادامه تحصیل به روسیه سفر کنند. البته امکان یادگیری زبان روسی و تحصیل به زبان انگلیسی هم برای دانشجویان وجود دارد.

مکزیک

این آموزش رایگان، عامل مثبتی برای تحصیل جوانان مکزیکی در دانشگاه‌های روسیه است. امروزه جوانان مکزیکی، به طور چشمگیری  تحصیلات عالیه را در روسیه سپری می‌کنند. تعداد دانشجویان مکزیکی در دانشگاه‌های روسیه ۸۳ درصد افزایش یافته است. در سال تحصیلی ۲۰۱۵ -۲۰۱۴ تعداد ۱۸۹ نفر، در سال تحصیلی ۲۰۱۶- ۲۰۱۵ تعداد ۲۴۵ نفر و در سال تحصیلی ۲۰۱۶ -۲۰۱۷ تعداد ۲۴۶ نفر دانشجوی مکزیکی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های روسیه بوده‌اند.

علاقه جوانان مکزیکی بیشتر به رشته‌های هوا و فضا، علوم فیزیکی، فناوری نانو، اقتصاد، تبلیغات مدیریتی و علوم اجتماعی است. دانشگاه‌های روسیه، از حضور دانشجویان مکزیکی استقبال می‌کنند و حضور جوانان این کشور را به عنوان یک فرصت طلایی تلقی می‌کنند.

نحوه تبلیغ برای جذب مکزیکی ها

نحوه تبلیغات و جذب دانشجویان در دانشگاه‌های روسیه، بیشتر از طریق غرفه‌های دانشگاهی در نمایشگاه‌های فصل پاییز و بهار در کشور مکزیک است. برای جذب دانشجو در این غرفه‌ها، مزایای تحصیل در روسیه و همچنین قوانین پذیرش اتباع در این کشور به طور کامل بیان می‌شود و افراد را با آینده تحصیلی خود آشنا می‌کنند.

دانشگاه‌های مطرحی که در تلاش‌اند با تبلیغات خود در نمایشگاه‌های شهرهای مکزیک، در ثبت نام دانشجویان مکزیکی موفق عمل کنندُ عبارتند از:

انستیتوی فیزیک و فناوری مسکو (Moscow Institute of Physics and Technology)

دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ (St Petersburg Polytechnic University)

دانشگاه فدرال سیبری (Siberian Federal University)

دانشگاه ملی علوم و فناوریMISIS  (National University of Science and Technology MISIS)

دانشگاه سامارا (Samara University) و دانشگاه دوستی مردم روسیه (Peoples’ Friendship University of Russia)

لازم به ذکر است که چندین دانشگاه روسیه و مکزیک، توافقنامه همکاری در رابطه با تعامل دانشجویان در فصل تابستان و زمستان دارند. دانشگاه ایالتی تایومن (Tyumen State University)، دانشگاه گوادالاجارا (University of Guadalajara) و دانشگاه کوینتانا روو (University of Quintana Roo) توافقنامه مبادله دانشجویی دارند.

اولین قدم برای پذیرش در دانشگاه‌های روسیه

درصورتی که قصد ادامه تحصیل در کشور روسیه را دارید، دانشگاه و رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید. ما در گروه بهار دانش برای این موضوع به شما کمک خواهیم کرد. در ضمن، یادآور می‌شویم برای تحصیل در روسیه، انتخاب زبان تحصیل مسئله‌ای بسیار مهم است. شما می‌توانید میان رشته‌هایی که به زبان روسی و یا انگلیسی تدریس می‌شوند انتخاب کنید.

دانشگاه‌های روسی، در قدم اول، سطح زبان خارجه دانشجویان بین‌الملل در این کشور را ارزیابی می‌کنند. در بسیاری موارد گواهی بین‌المللی دریافت شده در این حوزه را می‌پذیرند. به عنوان مثال، متقاضی برنامه کارشناسی ارشد دانشکده اقتصاد عالی می‌تواند گواهینامه IELTS ، TOEFL ، CPE ، CAE ، BEC  که پس از ۱ سپتامبر ۲۰۱۷ صادر شده است را به عنوان مدرک زبان خود ارائه دهد.

البته گاهی در برخی دانشگاه‌ها سختگیری‌ها بیشتر است و دانشجو باید مهارت‌های زبان خود را به دانشگاه به طور حضوری و شفاهی ثابت کند. این اقدام کمی ثبت نام قطعی را به تاخیر می‌اندازد اما اجرای مقررات الزامی است. به این شکل دانشگاه از مهارت زبان شما در زمان ورود به کشور روسیه اطمینان حاصل می‌کند.

قدم اول برای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه، گواهی تست زبان روسی به عنوان یک زبان خارجی است. درصورتی که زبان اول دانشجو، زبان روسی نباشد می‌توانید واحد درسی این زبان را بگذراند. به طور معمول، آموزش‌های پیش از دانشگاه، یک سال به طول می‌انجامد. پس از آنکه گواهی قبولی دریافت کردید، می‌توانید برای تحصیل در رشته اصلی خود درخواست دهید. البته مکزیکی‌ها می‌توانند بورس‌های دولتی کشور روسیه را کسب کنند چرا که دانشگاه‌های روسیه با مراکز علمی مکزیک، توافق‌نامه و قرارداد همکاری دارند.

مکزیک

هزینه‌های تحصیلی و آموزش در روسیه

هزینه‌های آموزش در روسیه بسیار مناسب و به صرفه است. این موضوع یکی از مهم‌ترین دلایلی است که مکزیکی‌ها تمایل دارند در این کشور تحصیل کنند. به عنوان مثال، شهریه برای یک برنامه کارشناسی در مهندسی هواپیما و موشک از ۱۶۴۵۲۰ تا ۲۹۳۰۰۰ روبل (۲۵۳۰ تا ۴۵۰۰ دلار) در سال، هزینه‌های برنامه کارشناسی ارشد از ۱۷۵۰۰۰ تا ۳۳۰۰۰۰ روبل (۲۶۹۰ تا ۵۱۰۰ دلار) در سال و هزینه‌های برنامه دکتری به طور متوسط ۳۷۵۰۰۰ روبل (۵۷۷۹ دلار) در سال است.

برای اطلاع از قیمت‌های دقیق تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر خود با ما در ارتباط باشید.

هزینه برای مکزیکی

بورس‌های تحصیلی دولت روسیه

درصورتی که کارنامه نمرات خوبی داشته باشید، امکان دریافت بورسیه دولت روسیه وجود دارد. همچنین در صورت موفقیت به فارغ‌التحصیلی افراد دارای ملیت مکزیکی در درجات عالی تحصیل نظیر دکترا، امکان تطبیق و معادل‌سازی مدرک اخذ شده با اعتبار دولت روسیه فراهم شده است.

معیارهای بورس تحصیلی

یک

شرکت در المپیادهای علمی و حتی بین‌المللی امری نسبتا ضروری است.

دوهمه ساله المپیادهای علمی متعددی به زبان روسی و انگلیسی در روسیه برگزار می‌شود. برندگان المپیادها مجوز پذیرش بدون آزمون و ثبت نام رشته‌های دانشگاهی را بدست می‌آورند.

سهتلاش کنید در مسابقه بورسیه دولت روسیه موفق شوید.

چهارتعداد بورس‌های فدرال دولت روسیه محدود است. لذا فقط در اختیار برگزیدگان قرار می‌گیرد که از این حیث، به مکزیک تنها در سال تحصیلی ۲۰۱۸ – ۲۰۱۷ تعداد ۳۲ بورس تحصیلی اختصاص یافت.

الزامات و قوانین

پس از انتخاب دانشگاه و رشته، باید درخواست اولیه خود را به دانشگاه ارائه دهید. نماینده دانشگاه از شما می‌خواهد تا اسکن اسناد را ارسال کنید. به عنوان یک قاعده و امری ضروری، دانشگاه نسخه‌هایی از گذرنامه و گواهی مدرسه یا گواهی مدرک دانشگاهی را (برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی، دکتری یا کارآموزی)درخواست می‌کند. لازم به تذکر است، کلیه اسناد باید به روسی ترجمه و محضری شود. برخی از دانشگاه‌های روسیه در مرحله اولیه الزامات آپوستیل را ندارند، اما تأیید صحت مدارک در هر صورت لازم است. پس روی این موضوع تاملی ویژه داشته باشید.

به رسمیت شناختن مدرک دانشگاهی

دانشجویان مکزیکی برای ثبت‌نام دوره تحصیلات تکمیلی، لازم است مراحل تایید سطح را طی کنند. در این خصوص نکاتی حائز اهمیت است. خواهشمندیم به موارد زیر توجه کنید:

یک

مدارک خود را برای تشخیص و ارزیابی به مرکز ارزیابی و آموزش کشور ارسال کنید. این فرایند باید از طریق ایمیل شخصی صورت بگیرد

دو

به یکی از ۴۶ دانشگاه مجاز برای رسیدگی به صدور گواهینامه‌های تحصیل در خارج از کشور، مانند موسسه فیزیک و فناوری مسکو، دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ، دانشگاه فدرال اورال (Ural Federal University) و دانشگاه ایالتی سیبری (Novosibirsk State University) مراجعه کنید.

توجه داشته باشید، روسیه در انتخاب برخی دانشگاه‌های جهان، با عینک ذره‌بینی اعتبار دانشگاه را می‌سنجد. بنابراین برخی دانشگاه‌ها در روسیه، به رسمیت شناخته نمی‌شوند. پس برای صحت اعتبار دانشگاه خود، لیست تهیه شده از نام دانشگاه‌های معتبر در وب سایت دانشگاه‌ها را مشاهده بفرمایید.

ورود به روسیه

اکنون که تصمیم گرفته‌اید در روسیه تحصیل کنید، شما هموطنان مکزیکی نیازمند ویزای اختصاصی تحصیلی با نام ویزای دانشجویی هستید. این نوع ویزا توسط کنسولگری روسیه در مکزیکوسیتی صادر می‌شود. توجه داشته باشید برای صدور ویزا مراحل قانونی دو کشور باید طی شود. خواهشمندیم با صبر و متانت این فرایند را انجام دهید.

علاقه‌مندان به تحصیل در روسیه، پس از اخذ ویزای دانشجویی می‌توانند به روسیه سفر کنند. با سفر به روسیه، دانشجویان ظرف مدت هفت روز از تاریخ ورود به این کشور، باید به مراجع مراکز مهاجرت در شهر محل تحصیل جهت ثبت نام اطلاعات مراجعه کنند.

فرد می‌تواند از مسئول خوابگاه (در صورت انتخاب اسکان در خوابگاه) یا صاحب آپارتمان خود بخواهد تا در ثبت نام به او کمک کند.

مکزیک

مدرک دانشگاه روسی در مکزیک

دانشجویی که ملیت مکزیکی دارد، پس از فارغ‌التحصیلی در روسیه، با عزیمت به کشور مکزیک باید در خصوص مدرک اخذ شده خود از کشور روسیه، اقداماتی را در مکزیک انجام دهد. برای تایید مدرک، مراکزی با نام Robobrnnzorzor  وجود دارند که کار تایید مدرک را انجام می‌دهند. پس از تایید مدارک در این مرکز، فارغ‌التحصیلان مکزیکی در جهت تایید درجه علمی خود در کشور قدم بر می‌دارند. این گام، گامی بلند برای نشان دادن تمام ظرفیت‌هایی است که با تحصیل در خارج از کشور برای پیشرفت و بهبود وضعیت تحصیلی کشور خود طی کرده‌اند. لذا اقدامات دوران دانشجویی این افراد در مکزیک به عنوان دوران طلایی سنجیده می‌شود. وب سایت‌های زیادی هستند که برای تحصیل مکزیکی‌ها در روسیه می‌توانند مفید باشند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا