تحصیلات تکمیلی در روسیه برای لبنانی ‌ها

لبنان

لبنانی ‌ها می‌توانند تقریبا هر رشته‌ای را در دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل انتخاب کنند. امکان تحصیل در هر زمینه و حرفه‌ای در دانشگاه‌های روسیه وجود دارد. در ادامه در خصوص کارهایی که می‌توانید برای اپلای انجام دهید و در خصوص مدارک لازم برای این کار توضیح داده شده است.

روابط دیپلماتیک بین روسیه و لبنان به سال ۱۹۴۴ میلادی باز می‌گردد. این دو کشور از آن زمان تا کنون در زمینه‌های اقتصاد، گردشگری و آموزش روابط متعددی داشته‌اند. تا کنون بیش از ۱۰ هزار لبنانی موفق به دریافت مدارک دانشگاهی از دانشگاه‌های روسیه شده‌اند.

یک جشنواره آموزشی توسط روسیه در سال ۲۰۱۸ در لبنان برگزار شد. دانشگاه‌های مطرحی از روسیه نظیر دانشگاه مردمی روسیه (People’s Friendship University of Russia)، دانشگاه لباشفسکی (Lobachevsky University)، مرکز تحقیقات ملی تومسک (National Research Tomsk State University) و غیره در این جشنواره حضور داشتند. دانشگاه‌های روسیه و لبنان در زمینه برگزاری دوره‌های مشترک و با ارائه دو مدرک با یکدیگر همکاری دارند.

همکاری دو کشور روسیه و لبنان:

دانشگاه مردمی روسیه و دانشگاه ایالتی لبنان یک دوره مشترک را در مقطع کارشناسی ارشد و با ارائه دو مدرک در انتهای دوره با همکاری یکدیگر برگزار کرده‌اند. این دوره با عنوان روسیه و خاورمیانه: زمینه‌های اصلی تعامل و همکاری، در پاییز ۲۰۱۹ دایر شد. در جریان این دوره، دانشجویان سال اول دوره آموزشی را در لبنان سپری خواهند کرد. سپس می‌توانند برای ادامه دوره خود به مسکو بیایند. دفاع از پایان نامه در پایتخت روسیه -مسکو- انجام خواهد شد.

کلاس‌های دوره‌های آموزشی مشترک به زبان‌های عربی، انگلیسی و روسی ارائه می‌شوند. هر ساله دانشگاه RUDN دوره‌های مدرسه تابستانی را با محتوای کشاورزی برای لبنانی‌ها برگزار می‌کند.

دانشجویان لبنانی علاقمند به آموزش روسی، روز به روز در حال افزایش هستند. روسیه مراکز آموزشی فرهنگی مختلفی را در اکثر شهرهای لبنان برقرار کرده است. زبان روسی یک زبان محبوب در دانشگاه‌های لبنان است. در سال۲۰۱۹، ۸۰۰ دانشجوی لبنانی، زبان روسی را به عنوان رشته تحصیلی خود در دانشگاه های این کشور انتخاب کردند. در سال۲۰۱۸ تعداد این دانشجویان ۲۰۰ نفر بوده است.

روسیه و لبنان، تفاهم نامه‌هایی را میان خود برقرار کرده‌اند. بر اساس تفاهم نامه‌های آموزشی دو جانبه این کشورها، مدارک آموزشی مقاطع آموزش راهنمایی تا آموزش عالی صادره از هر دو کشور، مورد تایید هر یک است. کشور روسیه برنامه‌هایی برای تاسیس دانشگاه‌های صنعتی در لبنان دارد. با تاسیس این دانشگاه‌ها متخصصانی در زمینه‌های نفت و گاز آموزش خواهند دید.

لبنان

جمعیت دانشجویان لبنانی در دانشگاه های روسیه:

تعداد دانشجویان لبنانی حاضر در دانشگاه‌های روسیه نیز روز به روز در حال افزایش است. آمارها نشان می‌دهند که تمایل به تحصیل در روسیه در بین جوانان لبنانی رو به افزایش است. در سال تحصیلی ۲۰۱۵-۲۰۱۴ دانشگاه‌های روسیه در حال آموزش به ۲۸۸ دانشجوی لبنانی بوده‌اند. این تعداد در سال‌های تحصیلی ۲۰۱۶-۲۰۱۵ و ۲۰۱۷-۲۰۱۶ به ترتیب به ۵۰۷ و ۶۵۳ دانشجو افزایش یافته است.

بیش از ۷۵درصد دانشجویان لبنانی حاضر در دانشگاه‌های روسیه به صورت خود گردان و با پرداخت شهریه به صورت شخصی، در حال تحصیل هستند. زمینه‌های مورد علاقه لبنانی‌ها برای تحصیل علوم پزشکی (داروسازی عمومی و دندان پزشکی)، فلسفه، زبان روسی، مهندسی عمران، تجارت نفت و گاز، کشاورزی، مهندسی انرژی، الکترونیک، خدمات و گردشگری است.

مرحله اول

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های روسیه را دارید، در ابتدا باید مشخص کنید قصد تحصیل در چه رشته و دانشگاهی را دارید. دانشگاه‌های روسیه رشته‌های متنوعی در قالب دوره‌های آموزشی مختلف ارائه می‌دهند. رتبه بندی دانشگاه‌ها، هزینه زندگی در شهرهای مختلف، شرایط تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی و از این دست اطلاعات می‌توانند شما را در تصمیم گیری راهنمایی کنند.

یکی دیگر از مسائل مهم برای انتخاب دوره آموزشی و دانشگاه، زبان ارائه دروس است. رشته‌های تحصیلی مختلف هم به صورت انگلیسی زبان و هم به صورت روسی زبان در دانشگاه‌های روسیه ارائه می‌شوند. لبنانی‌ها نظیر سایر دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در هر یک از این دوره‌ها ثبت نام کنند.

اگر شما تمایل به شرکت در دوره‌های روسی زبان را دارید، اما اطلاعات کافی از زبان روسی ندارید، جای نگرانی نیست. شما می‌توانید به منظور افزایش دانش زبان روسی خود و تسلط بر این زبان، تا حد فهم کامل دروس ارائه شده، در دوره‌های مقدماتی و آمادگی زبان روسی شرکت کنید. این دوره‌ها توسط دانشگاه‌ها برگزار می‌شوند و اطلاعات لازم از زبان روسی و برخی علوم پایه را به زبان روسی به زبان آموزان می‌دهند.

همچنین امکان شرکت در دوره‌های کوتاه مدت و فشرده زبان روسی نیز وجود دارد. در نهایت اگر قصد شرکت و ثبت نام در رشته‌های روسی زبان دانشگاه‌های روسیه را دارید، باید در آزمون روسی ورودی دانشگاه‌ها شرکت کنید. در جریان این آزمون تسلط خود به روسی و کفایت خود را در این زبان نشان خواهید داد و در صورت قبولی، می‌توانید در رشته‌های روسی زبان ثبت‌نام کرده و مشغول به تحصیل شوید.

شما همچنین می‌توانید در رشته‌هایی که آموزش آن‌ها به انگلیسی صورت می‌پذیرد و انگلیسی زبان هستند ثبت نام کنید. دانشگاه‌های مختلف، معمولا شرایطی را برای پذیرش دوره‌های انگلیسی زبان تعیین می‌کنند. ممکن است برای ثبت نام در دوره‌های انگلیسی زبان دانشگاه‌های روسیه لازم باشد در آزمون انگلیسی شرکت کنید یا از شما مصاحبه انگلیسی گرفته شود.

به منظور ثبت نام و انتخاب دوره و رشته آموزشی مد نظر خود، می‌توانید در سایت دانشگاه‌ها ثبت نام کنید. سپس با ورود اطلاعات شخصی خود و ارتباط برقرار کردن با بخش پذیرش دانشگاه، درخواست اپلای خود در آن دانشگاه را ثبت کنید.

لبنانی

تحصیل خود گردان

آموزش در دانشگاه‌های روسیه مستلزم پرداخت هزینه آموزش در قالب شهریه می‌باشد. برای پرداخت شهریه دانشگاه‌ها می‌توانید به صورت شخصی اقدام کرده و هزینه‌ها را به صورت خودگردان پرداخت کنید. یکی دیگر از امکاناتی که پیش روی شماست، تحصیل با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی است. در این شرایط دیگر نیازی به پرداخت شهریه از سوی شما نیست.

شهریه دانشگاه‌های روسیه به مراتب از دانشگاه‌های اروپا و آمریکا کمتر است. به همین دلیل پرداخت شهریه‌ها به صورت شخصی و Self- Funded انتخاب مناسبی است. دوره‌های آموزشی داروسازی عمومی برای هر سال شهریه ۱۸۲ هزار الی ۴۸۶ هزار روبلی یا معادل ۲۸۰۰ الی ۷۲۰۰ دلاری را به صورت میانگین دریافت می‌کنند. شهریه برای رشته دندان پزشکی از ۳۴۹۰ دلار الی۷۸۰۰ دلار برای هر سال متغیر است.

رشته‌های مهندسی بسته به تخصصی که انتخاب می‌کنید شهریه‌های متفاوتی را دریافت می‌کنند. شهریه سالیانه تحصیل در رشته مهندسی عمران ۲۰۷۰ الی ۴۶۹۰ دلار است. این عدد برای رشته‌های مهندسی برق و انرژی در حدود ۲۰۷۰ الی ۵ هزار دلار در سال است.

لبنان

بورسیه‌های دولتی

همانطور که پیشتر اشاره شد، استفاده از بورسیه‌های دولتی، از دیگر امکاناتی است که پیش روی خود دارید. با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی دولت روسیه، دیگر نیازی به پرداخت شهریه به صورت خود گردان نیست. راه‌های مختلفی برای برخورداری از بورسیه‌های تحصیلی دولت روسیه وجود دارد.

اگر شما در مسابقات آکادمیک و المپیادهای علمی که هر ساله در روسیه برگزار می‌شوند برگزیده شوید، از مزایای مختلفی نظیر امکان استفاده از بورسیه دولتی برخوردار خواهید شد. هر ساله دانشگاه‌های روسیه المپیادهای علمی مختلفی را در زمینه‌های علمی متفاوت برگزار می‌کنند. المپیاد روساتوم با برگزاری مرکز ملی تحقیقات هسته ای MEPhI (National Research Nuclear University MEPhI)، المپیاد بین المللی جوانان مدرسه عالی اقتصاد HSE (Higher School of Economics) و المپیاد اوپن دانشگاه مردمی روسیه از جمله این مسابقه‌ها هستند.

برنده‌ها و برگزیدگان مسابقه‌های علمی، نه تنها می‌توانند برای تحصیل در روسیه هزینه‌ای پرداخت نکنند، از مزایای دیگری نیز برخوردار می‌شوند. یکی از این مزایا معافیت از شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها است. ورود به دانشگاه‌های روسیه مشروط به قبولی در آزمون ورودی می‌باشد. در صورتی که در این المپیادها برنده شده باشید، دیگر لزومی به شرکت و قبولی در آزمون‌های ورودی نمی‌باشد.

از دیگر راه‌هایی که به وسیله آن می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی دولت روسیه برخوردار شوید، برنده شدن در مسابقه بورسیه دولتی روسیه است. هر ساله یک رقابت با عنوان بورسیه دولتی در روسیه برگزار می‌شود. در جریان این رقابت، دانشجویان و دانش آموزان زیادی از بورسیه‌های تحصیلی دولت روسیه برخوردار می‌شوند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا