تحصیلات تکمیلی در روسیه برای اردنی‌ها

اردن

تحصیل در روسیه تقریبا برای همه دانشجویان سر تا سر دنیا، با هر تابعیت و از هر ملیتی، از جمله دانشجویان اردنی  امکان پذیر است. این مقاله را مطالعه کنید تا با نحوه اپلای برای دانشگاه‌های روسیه آشنا شوید. در ادامه اطلاعاتی در خصوص پذیرفته شدن در رقابت برای دانشگاه‌های روسیه، شهریه دانشگاه، هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور و مدارک لازم برای اپلای آورده شده است.

کشور اردن منفعت‌های زیادی از آموزش عالی روسیه دریافت کرده است. تعداد دانشجویان اردنی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های روسیه هر ساله در حال افزایش است. در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ تعداد این دانشجویان با بیش از دو برابر افزایش به عدد ۱۴۳۳ دانشجو رسیده است. بیشتر از ۷۰ درصد این دانشجویان به صورت خود گردان و Self- Funded در کشور روسیه مشغول به تحصیل هستند.

اردنی ‌ها اغلب به انتخاب رشته‌های فنی و مهندسی و رشته‌های گروه علوم پزشکی تمایل دارند. برخی از این دانشجویان به مهندسی هواپیما و موشک، متالورژی و مهندسی عمران علاقمند هستند. فیزیک هسته‌ای و کارکرد نیروگاه‌های انرژی هسته‌ای نیز دوره‌های محبوبی در بین دانشجویان اردنی دارند. چرا که روسیه و اردن روابط نزدیکی در زمینه مهندسی انرژی هسته‌ای دارند.

ارتباط اردن و روسیه:

موسسه روساتوم روسیه (Russia’s Rosatom corporation) و آژانس انرژی هسته‌ای اردن (Jordan Atomic Energy Commission) توافق نامه‌هایی را مبنی بر ساخت یک نیروگاه هسته‌ای ماژولار مبتنی بر راکتور کوچک در اردن امضا کرده‌اند. روسیه در این زمینه با تربیت متخصصان و کارکنان نیروگاه‌های انرژی هسته‌ای به اردن کمک خواهد کرد.

اردنی ‌ها علاقه زیادی به زبان روسی دارند. به نحوی که زبان روسی در کنار زبان‌های انگلیسی و فرانسه از زبان‌های محبوب و پرمخاطب در کشور اردن است. عمان میزبان کلاس‌ها و دوره‌های مختلفی برای زبان روسی است. این دوره‌ها شامل دوره‌های آموزش روسی معمولی و دوره‌های حرفه‌ای ترجمه روسی هستند.

این دوره‌ها می‌توانند به بهبود سطح زبان روسی و ارتقا دانش روسی کمک زیادی کنند. همچنین علاقمندان به دانشگاه مردمی روسیه و متقاضیان تحصیل در این دانشگاه می‌توانند دوره‌های آموزش زبان روسی و دوره‌های آمادگی برای تحصیل در کشور روسیه را در عمان بگذرانند.

در طی این دوره‌ها نکات مختلفی در رابطه با دانشگاه، پیشینه آن، سنت‌های روسیه، دوره‌های آموزشی برگزار شده توسط دانشگاه و بسیاری اطلاعات دیگر، به زبان‌آموزان و شرکت‌کنندگان آموزش داده خواهد شد. این دوره‌ها در محل مدرسه ملی ارتدوکس شماعیسانی (National Orthodox School-Shmaisani) و مدرسه ملی ارتدوکس اشرفیه (National Orthodox School – Ashrafieh) عمان برگزار می‌شوند.

اردن

از کجا باید شروع کرد؟

اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید، پیش از هر چیز، زمینه تحصیلی، دانشگاه و رشته خود را انتخاب کنید. هنگامی که قصد انتخاب دانشگاه و محل تحصیل خود در روسیه را دارید، به چند فاکتور اساسی و مهم انتخاب دانشگاه توجه کنید. شهر میزبان، رنکینگ و رتبه دانشگاه، شرایط زندگی در خوابگاه‌ها و شرایط تحصیل در پردیس‌های دانشگاه از نکات مهم انتخاب دانشگاه هستند.

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با خصوصیات دانشگاه‌ها، نظرات دانشجویان بین‌المللی آن دانشگاه‌ها را مطالعه کنید. همچنین با مطالعه معرفی‌های گروه بهار دانش، اطلاعات کامل و جامعی در خصوص جزئیات و ویژگی‌های هر دانشگاه، نحوه پذیرش دانشجو و غیره درخواهید یافت.

زبان دوره‌های آموزشی روسیه:

مسئله دیگری که در جریان اقدام برای تحصیل در روسیه و به طور دقیق‌تر، انتخاب دوره آموزشی اهمیت دارد، زبان ارائه دروس آن رشته است. دوره‌های آموزشی ارائه شده در دانشگاه‌های روسیه به هر دو شکل روسی زبان و انگلیسی زبان موجود هستند. متقاضیان شرکت در هر یک از دوره‌ها، صرف نظر از زمینه تخصصی تحصیل، در رشته‌های مهندسی گرفته تا رشته‌های علوم طبیعی و علوم انسانی، باید کفایت و تسلط خود در زمینه زبان ارائه دروس را نشان دهند و ثابت کنند.

برخی از دانشگاه‌ها برای آزمودن سطح زبان خارجه داوطلبان، آن‌ها را در مصاحبه‌های شفاهی شرکت می‌دهند. در حالیکه برخی دیگر از دانشگاه‌ها مدارک زبان مثل گواهی مدرک TRKI برای زبان روسی را معتبر می‌دانند و به آن‌ها کفایت می‌کنند.

اگر قصد شرکت در دوره‎‌های آموزشی روسی زبان را دارید، اما به میزان کافی به این زبان تسلط ندارید؛ می‌توانید در دوره‌های مقدماتی شرکت کنید. دوره‌های آمادگی زبان روسی توسط دپارتمان آمادگی دانشگاه‌های مختلف برگزار می‌شوند.

در جریان این دوره‌ها، شما دانش کافی و مورد نیاز یک دانشجو را از زبان روسی دریافت خواهید کرد. همچنین متناسب با زمینه تحصیلی شما، برخی از اصطلاحات و علوم پایه و مطالب عمومی رشته به زبان روسی به شما آموزش داده خواهند شد. به این ترتیب شما با زبان روسی در زمینه رشته خود نیز آشنا خواهید شد.

پس از انتخاب رشته و دوره آموزشی و دانشگاه مورد نظر، باید برای تحصیل در آن رشته و در آن دانشگاه اپلای کنید. شما می‌توانید با استفاده از راهنمایی‌های گروه بهار دانش، مراحل این کار را به صورت گام به گام انجام دهید. برای شروع فرآیند اپلای باید در سایت دانشگاه مورد نظر خود ثبت نام کنید. پس از ثبت درخواست شما، در طی ۱۰ روز آینده به آن رسیدگی خواهد شد.

اردنی

پرداخت شهریه

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های روسیه را دارید، باید به صورت خودگردان و با پرداخت شخصی شهریه آموزشی را پرداخت کنید یا با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی دولت روسیه، از پرداخت شهریه معاف شوید. آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی در روسیه برای اردنی‌ها، نظیر سایر دانشجویان بین‌المللی، از هر دو طریق امکان پذیر است.

تحصیل به صورت خود گردان برای اردنی ها

شهریه دانشگاه‌ها و هزینه آموزش در کشور روسیه بسیار مناسب است. شهریه دانشگاه‌های روسیه به مراتب از شهریه دانشگاه‌های اروپایی یا آمریکایی کمتر است. در عین حال کیفیت آموزشی دانشگاه‌های روسی بسیار بالا است. به همین دلیل پرداخت شهریه به صورت خود گردان یا Self- Funded انتخابی مناسب و ایده‌آل جهت تحصیل در روسیه است.

به عنوان مثال شهریه تحصیل در رشته مهندسی انرژی هسته‌ای که یکی از رشته‌های محبوب آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی در روسیه برای اردنی‌ ها است، در دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سنت پترزبورگ (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University)، مرکز ملی تحقیقات هسته‌ای دانشگاه MEPhI (National Research Nuclear University MEPhI)، دانشگاه فدرال یورال (Ural Federal University) و چند دانشگاه دیگر به عنوان چند نمونه از دانشگاه‌های مطرح جهان، در مقاطع مختلف، سالیانه ۲۲۱ هزار و ۸۰۰ روبل الی ۶۳۲ هزار روبل (معادل ۳۴۰۰ الی ۹۷۳۰ دلار آمریکا) است.

اردنی

بورسیه‌های تحصیلی دولت روسیه

یکی دیگر از امکاناتی که اردنی‌ ها به منظور پرداخت شهریه پیش روی خود دارند، استفاده از بورسیه‌های تحصیلی دولت روسیه است. دولت روسیه هر ساله بورسیه‌ها و مبالغ ویژه آموزشی بخصوصی را به دانشجویان بین‌المللی زیادی اختصاص می‌دهد. به منظور برخوردار شدن از بورسیه‌های تحصیلی دولت روسیه، می‌بایست برگزیده و برنده در یکی از المپیادهای علمی و مسابقات آکادمیک روسیه یا جهان باشید. یا اینکه در مسابقه سالیانه بورسیه دولتی روسیه برنده شده باشید.

هر ساله المپیادهای علمی و مسابقات آکادمیک متنوعی در زمینه‌های علمی مختلف در کشور روسیه برگزار می‌شود. شما می‌توانید در هر یک از این مسابقه‌های علمی شرکت نمایید. از المپیادهای مطرح می‌توان به موراد زیر اشاره کرد:

مسابقه روساتوم برگزار شده توسط دانشگاه و مرکز ملی تحقیقات هسته ای MEPhI

المپیاد آنلاین آمار و ریاضیات مرکز ملی تحقیقات ITMO  (ITMO National Research University)

 و المپیاد بین‌المللی جوانان مدرسه عالی اقتصاد HSE (Higher School of Economics).

برگزیدگان و برندگان این مسابقه‌ها از مزایای متعددی بهره‌مند می‌شوند. یکی از این مزایا، حق استفاده از بورسیه‌های تحصیلی دولت روسیه است. به این ترتیب برندگان این مسابقه‌ها دیگر الزامی به پرداخت شهریه به صورت شخصی ندارد. از دیگر مزایایی که به برگزیدگان مسابقات علمی تعلق می‌گیرد، الزامی نبودن شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های روسیه است. ورود به دانشگاه‌های روسیه مستلزم شرکت و قبولی شما در آزمون‌های ورودی و در رقابت با دیگر متقاضیان است.

از دیگر راه‌های برخوردار شدن از بورسیه‌های تحصیلی دولت روسیه، برنده شدن در مسابقه بورسیه دولتی روسیه است. هر ساله دولت روسیه مسابقه‌ای بزرگ با این مضمون (quota) را برگزار می‌کند. کشور روسیه 15 هزار مورد بورسیه تحصیلی را برای برندگان این مسابقه در نظر گرفته است. در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ تعداد ۱۰۴ مقام از بین برندگان بورسیه‌های دولتی به دانشجویان اردنی اختصاص یافت.

اسناد و مدارک لازم برای پذیرش اردنی ها

پس از پذیرفته شدن در دانشگاه مورد نظر و پس از اینکه فرصت اپلای برای رشته و دانشگاه مورد علاقه خود را یافتید، باید اسناد و مدارک لازم برای ثبت نام را در دست داشته باشید. آماده سازی اسناد و مدارک مورد نیاز اهمیت بسیار زیادی در جریان اقدام به تحصیل شما در روسیه دارد. مدارک اولیه‌ای که باید به دانشگاه تحویل داده شوند شامل کپی پاسپورت، مدارک آموزشی قبلی، فرم درخواست تکمیل شده و چند قطعه عکس است.

همه اسناد و مدارکی که قرار است به دانشگاه‌های روسیه ارائه شوند باید به زبان روسی ترجمه شده باشند. همچنین قانونی‌سازی و ثبت محضری این اسناد و مدارک الزامی است. چرا که تنها مدارک ثبت شده از اعتبار برخوردار هستند. ممکن است اسناد و مدارک بیشتری نیز برای ثبت نام مورد نیاز باشد. لیست کامل مدارک مورد نیاز توسط دانشگاه‌ها به دانشجویان اعلام می‌شود.

اردن

ثبت و قابل قبول کردن مدارک

داوطلبان اردنی، نظیر سایر دانشجویان بین‌المللی، باید مدارک خود را پیش از تحویل به دانشگاه‌های روسیه، ثبت و قابل قبول کنند. به این ترتیب هر یک از مدارک باید در طی دو مرحله ثبت و قابل قبول شود.

یک

یک مدرک یا سند، باید در وزارت خارجه کشور اردن تایید اعتبار شود.

دوپس از آن مدرک باید در کنسولگری روسیه در کشور اردن، ثبت قانونی شود.

مدارک تحصیلی دانشگاهی روسیه در اردن

پروسه ثبت قانونی مدارک صادره از اردن برای کشور روسیه بدین صورت است که باید برای مدارک صادره از کشور روسیه نیز تکرار شود. به این ترتیب مدرک دانشگاهی شما و به طور کلی هر مدرک و گواهی که کشور روسیه صادر کننده آن باشد، در کشور اردن به رسمیت شناخته می‌شود و می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. به منظور انجام ثبت قانونی و قابل قبول ساختن اسناد و مدارک صادره از روسیه، باید چند مرحله کار اداری انجام شود که برخی از آن‌ها در خود کشور روسیه گردش کار اداری دارند.

اردنی‌هایی که از دانشگاه‌های کشور روسیه فارغ التحصیل و موفق به دریافت مدرک تحصیلی دانشگاهی کشور روسیه می‌شوند، باید روند قانونی سازی و ثبت آن را پیش از ترک روسیه آغاز کنند. در غیر این صورت ممکن است مدرک دانشگاهی آن‌ها فاقد ارزش تلقی شود و به منظور تکرار این پروسه به کشور روسیه باز گردند.

گروه بهار دانش اطلاعات کاملی از مراحل ثبت و قانونی سازی مدارک در روسیه و کشور‌های مختلف را جمع‌آوری کرده است. به کمک راهنمای گام به گام ثبت و قانونی سازی مدارک می‌توانید این پروسه را به راحتی انجام دهید.

اردنی

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا