بهترین دانشگاه های روسیه بر اساس رتبه‌بندی های مختلف

دانشگاه های روسیه

هر دانشجویی می‌تواند بهترین دانشگاه را برای تحصیل خود انتخاب کند. اما معیارهای بهترین دانشگاه برای انتخاب چیست؟ برخی معتقدند معیار خوب بودن یک دانشگاه به کیفیت و سطح آموزش آن بستگی دارد. در حالی که عده دیگر معتقدند خوب بودن یک دانشگاه به میزان امکانات آن، فراهم بودن فرصت‌های تحقیقاتی و چشم اندازهای استخدامی آن بستگی دارد. مراکز رتبه‌بندی بین‌المللی برای طبقه بندی بهترین دانشگاه‌های دنیا تمامی این فاکتورها را با همدیگر مقایسه می‌کنند.

رتبه‌بندی بین‌المللی

در ادامه قصد داریم که سه تا از معتبرترین و قابل اعتمادترین مراکز رتبه‌بندی در جهان را معرفی کنیم. هر کدام از مراکز، معیار و سیستم مشخصی برای رتبه‌بندی مراکز آموزش عالی دارند. بنابراین دانشجویان می توانند با توجه به این که به کدام معیارها برای انتخاب دانشگاه خود اهمیت می دهند، به هر کدام از این سیستم‌های رتبه بندی مراجعه نمایند.

یک

رتبه بندی Britain’s Quacquarelli Symonds

QS یکی از معروف ترین مراکز رتبه‌بندی دانشگاهی در دنیا محسوب می‌شود. معیارهای این رتبه بندی، اعتبار آکادمیک دانشگاه، نسبت تعداد مدرسان و کارکنان بین المللی نسبت به داخلی و نسبت تعداد دانشجویان خارجی نسبت به دانشجویان بومی می‌باشد. در سال ۲۰۱۹، ۲۵ موسسه آموزش عالی روسیه در این لیست جای گرفتند. از میان این ۲۵ دانشگاه، مراکزی که رتبه کم تر از ۵۰۰ داشتند شامل دانشگاه های زیر بودند: 

دانشگاه ملی پژوهشی ایالت تومسک (National Research Tomsk State University)

دانشگاه ایالت نووسیبیرسک (Novosibirsk State University)

مرکز فیزیک و فناوری موسکو (Moscow Institute of Physics and Tecnology)

دانشگاه عالی اقتصاد HSE (Higher School of Economics) 

دانشگاه ملی پژوهش‌های هسته‌ای MEPhI (National Research Nuclear University MEPhI)

دانشگاه فدرال اورال (Ural Federal University)

دانشگاه ملی پژوهشی پلی تکنیک تومسک (National research Tomsk Polytechnic University)

دانشگاه فدرال کازان (Kazan Federal University)

دانشگاه RUDN و دانشگاه ITMO

دانشگاه پلی تکنیک پیتر کبیر سن پترزبورگ (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University)

دانشگاه ملی علوم و تکنولوژی (National University of Science and technology)

دورتبه بندی تحصیلات عالی Times (Times Higher Education)

دومین مرکز بین‌المللی رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان، که به آن خواهیم پرداخت، رتبه بندی تایمز (THE) است. معیار رتبه بندی تایمز، بر اساس شاخصهای آموزشی و فضاهای تحقیقاتی میباشد. در سال ۲۰۱۹، ۳۹ دانشگاه از دانشگاههای روسیه در رتبه بندی بهترین دانشگاه‌های جهان از دید تایمز جای گرفتند. از بین این ۳۹ دانشگاه، موارد زیر جزو ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته بودند: 

دانشگاه لومونوسوف ایالت موسکو (Lomonosov Moscow State University)

موسسه فیزیک و فناوری موسکو

 مرکز آموزش عالی اقتصاد HSE

دانشگاه ITMO و دانشگاه ملی پژوهش های هسته ای MEPhI

سهرتبه بندی Academic Ranking of World Universities (ARWU)

رتبه‌بندی ARWU که آن را با نام رتبه بندی شانگهای نیز می‌شناسند، سومین موردی است که به آن خواهیم پرداخت. در این رتبه بندی، معیار برتر بودن دانشگاه، فارغ التحصیلان آن، مدال‌ها و جوایز نوبلی که اعضای دانشگاه کسب نموده‌اند و خروجی‌های علمی آن‌ها می‌باشد. این رتبه بندی یکی از چالش برانگیزترین سیستم‌های رتبه بندی در میان سایر مراکز را دارا می‌باشد. در ۲۰۱۹ روسیه توانست نام ۱۱ دانشگاه از برترین دانشگاه های خود را در لیست رتبه بندی شانگهای بگنجاند. از میان این ۱۱ دانشگاه، دانشگاه لومونوسوف ایالت موسکو، دانشگاه ایالت سن پترزبورگ (Saint Petersburg State University)، دانشگاه ایالت نووسیبیرسک و موسسه فیزیک و فناوری موسکو در میان ۵۰۰ تای برتر جهان قرار داشتند.

رتبه‌بندی بر اساس رشته

برای افرادی که رشته تحصیلی خود را انتخاب نموده‌اند، قوی بودن مرکز آموزشی در رشته موردنظر از فاکتورهای مهم است. این دسته از افراد باید به سراغ رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر اساس رشته بروند. هر سه مرکز رتبه بندی ذکر شده، رتبه بندی بر اساس رشته نیز انجام می‌دهند. برای مثال، دانشگاه HSE در رتبه بندی ARWU، بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان در رشته ریاضی و علوم اجتماعی و بین ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان در رشته اقتصاد و علوم سیاسی قرار دارد.

یک

رشته فناوری اطلاعات

آمارهای QS در رتبه‌بندی بر اساس رشته، نشان از قوت دانشگاه‌های روسیه در رشته فناوری اطلاعات یا همان IT دارد. در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ این تعداد از دانشگاه‎‌های روسیه بین ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان در رشته IT بودند: 

دانشگاه لومونوسوف ایالت موسکو

 دانشگاه ایالت سن پترزبورگ

 دانشگاه ITMO

موسسه فیزیک و فناوری موسکو و دانشگاه HSE

رتبه بندی رشته‌ای THE نیز حکایت از جایگاه خوب روسیه در رشته IT دارد. در رتبه بندی THE در رشته علوم کامپیوتر دو دانشگاه ITMO در جایگاه ۷۴ ام و دانشگاه موسسه فیزیک و فناوری موسکو در جایگاه ۹۵ ام قرار گرفتنه‌اند.

دورشته فیزیک

بنابر رتبه بندی QS، در رشته فیزیک و اخترشناسی، دانشگاه ملی پژوهش‌های هسته‌ای MEPhI، موسسه فیزیک و فناوری موسکو و دانشگاه ایالت نووسیبیرسک بین ۱۰۰ دانشگاه اول جهان در سال ۲۰۱۹ قرار داشتند.

طبق رتبه بندی THE، در رشته علوم فیزیکی، این دانشگاه‌ها در سال ۲۰۱۹ رتبه زیر ۳۰۰ داشته‌اند: 

موسسه فیزیک و فناوری موسکو (رتبه ۴۵)

دانشگاه ملی پژوهش های هسته ای MEPhI (رتبه ۱۰۱ تا ۱۲۵)

دانشگاه ایالت نووسیبیرسک (۱۲۶ تا ۱۵۰)

دانشگاه ملی پژوهشی ایالت تومسک (رتبه ۱۲۶ تا ۲۰۰)

 دانشگاه پلی تیکنیک پیتر کبیر ایالت سن پترزبورگ (رتبه ۲۰۱ تا ۲۵۰)

 دانشگاهITMO  (رتبه ۲۵۱ تا ۳۰۰)

سهرشته‌های مهندسی

اما در رشته مهندسی، دانشگاه‌های دارای رتبه‌های کم‌‌تر از ۳۰۰ به نقل از رتبه بندی THE به شرح زیر هستند: دانشگاه پلی تیکنیک پیتر کبیر ایالت سن پترزبورگ (رتبه ۲۰۱ تا ۲۵۰)، دانشگاه ITMO (۲۰۱ تا ۲۵۰) و دانشگاه ملی پلی تکنیک ایالت تومسک (۲۵۱ تا ۳۰۰).

رتبه‌بندی ناحیه

برای افرادی که تحصیل خود را به کشور یا قاره خاصی محدود می‌کنند، رتبه‌بندی ناحیه‌ای می‌تواند، معیار مناسبی برای سنجش دانشگاه‌ها باشد. این نوع رتبه بندی هر سال، توسط دو آژانس THE و QS ارائه می‌شود. در رتبه بندی ناحیه‌ای، دانشگاه‌های یک منطقه جغرافیایی خاص با یکدیگر مقایسه می‌شوند. QS در رتبه بندی ناحیه‌ای خود، کشور‌های برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی (که آن ها را با نام BRICS نیز می شناسند) و همچنین کشور‌های در حال توسعه اروپا و آسیای مرکزی (EECA) را بررسی می‌کند.

یک

رتبه‌بندی QS

طبق رتبه بندی QS، در بین کشور‌های ناحیه BRICS، تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌های برتر متعلق به کشور روسیه هستند. در این میان دانشگاه لومونوسوف ایالت موسکو و دانشگاه سن پترزبورگ با رتبه بین ۶ تا ۱۱ و دانشگاه ایالت نووسیبیرسک با رتبه ۱۲، دانشگاه ملی پژوهشی ایالت تومسک با رتبه ۱۹، موسسه فیزیک و فناوری موسکو با رتبه ۲۱، دانشگاه ملی پژوهش‌های هسته‌ای MEPhI با رتبه ۳۰، دانشگاه HSE با رتبه ۳۷ و دانشگاه ملی پلی تکنیک ایالت تومسک با رتبه ۳۹ در زمره برترین دانشگاه‌های ناحیه BRICS به شمار می‌روند.

دورتبه‌بندی ناحیه‌ای THE

رتبه بندی ناحیه‌ای THE با نام BRICS & Emerging Economies Rankings شناخته می‌شود. در این رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی و اقتصادهای نوظهور دنیا با یکدیگر مقایسه می‌شوند. دانشگاه‌های روسیه، در این رتبه بندی نیز خوش درخشیده اند. به طوری که دانشگاه لومونوسوف ایالت موسکو در رتبه ۵‌ام و موسسه فیزیک و فناوری موسکو در رتبه ۱۲ام را دارند. دانشگاه ملی پژوهش‌های هسته ای MEPhI نیز در رتبه ۱۶ام و دانشگاه ملی پژوهشی ایالت تومسک در رتبه ۴۹ام قرار گرفته‌اند.

تا کنون شیوه‌های مختلفی که برای مقایسه برترین دانشگاه‌های جهان فراهم شده است. از این رو دانشجویان به راحتی می‌توانند مقصد تحصیلی مورد نظر خود را با سنجش دقیق انتخاب کنند. بنابراین دانشجویان می‌توانند با در نظر گرفتن مهم‌ترین فاکتور‌هایی که در تحصیل به آن‌ها اهمیت می‌دهند، دانشگاه موردنظر خود را بیابد. با این‌حال، وجه مشترک تمامی این شیوه‌های رتبه‌بندی، نشان از اعتبار و کیفیت بالای دانشگاه‌های روسیه در سطح بین‌المللی دارد. بنابراین اگر مایل هستید تا تحصیل در رشته مورد نظر خود را در کشور روسیه ادامه دهید، می‌توانید با کارشناسان و مشاوران تیم تخصصی بهار دانش در تماس باشید. تا از آخرین اطلاعات در این زمینه بهره‌مند شوید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا