هزینه خوابگاه دانشجویی در روسیه
© FEFU

زمانی که به اقامت در کشور دیگر فکر می‌کنیم، دشواری و سختی‌های بسیاری در ذهن متبادر می‌شود. اما این دشواری و سختی از کجا نشات می‌گیرد؟ مسلماً اطلاعات کم و آگاهی پایین افراد در مورد شرایط زندگی در کشور دیگر، سبب ترس ما می‌شود. همیشه ندانستن، ترس را با خود به دوش می‌کشد. پس با کوله باری از اطلاعات و آگاهی، برای زندگی و تحصیل در کشور دیگر قدم بردارید و بی‌گدار به آب نزنید. تصمیم‌گیری در مورد تحصیل در خارج از کشور، امری معمول نبوده و نیازمند صرف وقت و زمان است. بنابراین اگر تصمیم شما در مورد تحصیل خارج از کشور جدی بوده باید در مورد هزینه‌های اقامت و هزینه خوابگاه در روسیه، فرهنگ کشور مقصد، شرایط و آب و هوایی و همچنین ویژگی‌های شخصیتی افراد آن کشور اطلاعات کسب کنید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

در مورد هزینه خوابگاه در روسیه چه می دانید؟

گزینه‌های مختلفی برای اقامت یک دانشجوی بین‌المللی در روسیه وجود دارد. خوابگاه دانشجویی، آپارتمان‌های اجاره‌ای، یا استفاده از خدمات خانواده‌های میزبان و.. مواردی هستند که هر دانشجویی می‌تواند از آن‌ها استفاده نماید. برای انتخاب میان یکی از این موارد بایستی بودجه مورد نظر خود را در نظر بگیرید. علاوه بر این سایر نکات مانند فاصله از دانشگاه و سطح هزینه‌های محل زندگی را نیز باید در نظر بگیرید. انتخاب یک مکان مناسب برای سکونت در وضعیت تحصیلی شما تأثیر زیادی خواهد داشت. 

توجه

مسلماً مقرون به‌صرفه‌ترین گزینه، خوابگاه دانشجویی بوده و هزینه خوابگاه دانشجویی در روسیه هزینه‌های سنگینی برای دانشجویان در بر نخواهد داشت. این خوابگاه‌ها برای دانشجویان بین‌الملل و دانشجویان داخلی که محل سکونت آن‌ها دور از دانشگاه است در نظر گرفته می‌شود. محل آن‌ها معمولاً در همان محوطه اصلی دانشگاه و البته دور از ساختمان اصلی آن قرار می‌گیرد. در هر اتاق این خوابگاه‌ها بستگی به اندازه و متراژ اتاق، ۲ تا ۴ نفر سکونت خواهند داشت. ازجمله امکاناتی که برای هر اتاق در نظر گرفته شده می‌توان به میزتحریر، صندلی، کمد لباس، قفسه کتاب، تختخواب و چراغ‌خواب اشاره نمود. کل محوطه خوابگاه هم دارای امکاناتی نظیر آشپزخانه‌های مشترک، سالن‌های بدن‌سازی، غذاخوری‌ها، لباس‌شویی‌ها و سالن بازی می‌باشند. کل خوابگاه نیز توسط یک کارمند حراست دانشگاه محافظت می‌گردد.

هزینه خوابگاه دانشجویی در روسیه
© IKBFU

هزینه خوابگاه دانشجویی در روسیه معمولاً توسط دانشگاه‌ها تعیین شده و بسته به شرایط و امکانات، قیمت آن‌ها در دانشگاه‌های مختلف با هم تفاوت‌هایی هم دارند. هزینه خوابگاه در روسیه در شهرهای مختلف روسیه از ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ روبل در هر ماه متغیر بوده و با این وجود نسبت به هزینه آپارتمان‌های اجاره‌ای بسیار مقرون‌به‌صرفه تر خواهند بود. روش پرداخت بهای خوابگاه هم به‌صورت ماهانه، هم ترمی و هم به‌صورت پیش‌پرداخت سالانه امکان‌پذیر است. در پیش‌پرداخت‌های سالانه احتمالاً می‌توانید از تخفیف‌های خوبی هم بهره ببرید. البته اقامت در این خوابگاه‌ها دارای قوانین و مقرراتی هم است. حتماً توصیه می‌کنیم قبل از ورود به خوابگاه با این قوانین آشنا شوید.

توجه

خوابگاه‌های دانشجویی برای دانشجویان تمام‌وقت، به‌صورت تمام‌وقت در نظر گرفته شده و برای دانشجویان نیمه‌وقت، تنها به پایان ترم‌ها و زمان امتحانات اختصاص داده می‌شود. البته باید توجه کنید که دانشجویان تمام‌وقت در کل مدت تحصیل خود حق استفاده از یک خوابگاه را خواهند داشت. 

دانشجویان نیمه‌وقت نیز می‌توانند برای دسترسی به سایت دانشگاه و استفاده زا امکانات اینترنتی درخواست خود را در زمان ثبت‌نام ارائه نمایند.

برای معرفی برخی از قوانین معمول در خوابگاه‌های دانشجویی کشور روسیه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

• دانشجویان نباید به امکانات خوابگاه نظیر مبلمان صدمه بزنند.

• اتاق‌ها باید مرتب و منظم باشد.

• از ایجاد سروصدای زیاد مانند گوش کردن به موسیقی با صدای بلند خودداری نمایید.

• در صورت غیبت طولانی‌مدت حتماً قضیه را با سرپرست خوابگاه در میان بگذارید.

• نوشیدن مشروبات الکلی و استعمال دخانیات اکیداً ممنوع است.

توجه

دانشجویان باید دقت داشته باشند که در همان زمان ثبت‌نام بایستی تقاضای حضور محیط خوابگاه را به نمایندگان دانشگاه اعلام نمایند زیرا تنها راه برای داشتن خوابگاه در روسیه همین مورد است. غیر از این سراغ افراد دیگر نروید. زیرا این مسئله چیزی جز کلاه‌برداری نیست. 

هزینه آپارتمان‌های اجاره‌ای در روسیه برای دانشجویان

توجه

به هر دلیلی اگر خوابگاه نداشتید و تمایلی به اقامت در آن نداشتید، می‌توانید از آپارتمان‌های اجاره‌ای استفاده نمایید. این آپارتمان قیمت‌هایی به‌مراتب گران‌تر از هزینه خوابگاه دانشجویی در روسیه و یا خوابگاه‌های خودگردان خواهند داشت. البته در این آپارتمان‌ها هم نمونه‌های ارزان‌قیمت وجود خواهد داشت. از این گذشته می‌توانید با پیدا کردن چند هم‌اتاقی یک آپارتمان را به‌صورت چندنفری اجاره کنید. استفاده از خدمات خانواده‌های میزبان نیز آخرین گزینه است که برای آن بایستی کمی جستجو نمایید. 

هزینه خوابگاه دانشجویی در روسیه
© TSU

اجاره آپارتمان در شهرهای بزرگ روسیه مانند مسکو و سن‌پترزبورگ گران‌تر است اما در شهرهای کوچک می‌توانید آپارتمان‌های مقرون ‌به ‌صرفه‌تری بیابید. از طرفی آپارتمان‌های خارج از شهر قیمت‌های بسیار کمتری دارند. قیمت آپارتمان‌های اجاره‌ای برای مثال در شهر مسکو در سال ۲۰۲۰ بسته به موقعیت مکانی و امکانات آن در حدود ۳۰ تا ۳۵ هزار روبل (۴۶۱ تا ۵۳۸ دلار) در ماه است. اجاره یک اتاق در این شهر نیز حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار روبل (۲۳۰ تا ۳۷۰ دلار) در ماه است. اما در شهر نووسیبیرسک می‌توانید با هزینه‌هایی تقریباً نصف این مقدار نسبت به اجاره آپارتمان اقدام نمایید.

خانواده‌های میزبان هم برای دانشجویان بین‌المللی، امکانات اقامت ارائه می‌نمایند. ازاین‌رو در زمان ثبت‌نام می‌توانید دراین‌باره از نمایندگان دانشگاه جویا شوید. خدمات خانواده‌های میزبان در دانشگاه‌ها معمولاً به نحوی است که شما را در رسیدن به این خانواده‌ها تقریباً تضمین می‌نماید. 

این امکان نیز برای شما فراهم آمده است که تا زمانی که به دنبال پیدا کردن یک آپارتمان مناسب هستید، در خوابگاه اقامت داشته باشید. اگر دانشگاهی این خدمات را به شما ارائه ننمود، می‌توانید از مشاورین املاک کمک گرفته و یا به سایت‌های cian.ruirr.ruavito.ru مراجعه نمایید. 

توجه

به خاطر داشته باشید که در این موارد علاوه بر هزینه اجاره ماهیانه دو هزینه دیگر را نیز باید بپردازید. مبلغی به‌عنوان رهن که معمولاً اندازه یک ماه اجاره آپارتمان است و مبلغی به‌عنوان کمیسیون به مشاور املاک که معمولاً بین ۵۰% تا ۱۰۰% اجاره یک ماه آپارتمان است.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای گفتگو در واتساپ، روی اسم مشاور کلیک کنید.
اسکرول به بالا